Jedną z głównych zalet żywopłotów jest to, że stanową naturalną ochronę i są niewątpliwą ozdobą każdego ogrodu. Wykonane ze starannie dobranych roślin mogą zaskakiwać urodą przez cały sezon. Przycinane regularnie stają się gęste, bardzo mocne i trwałe.

Z bukszpanu dzięki jego drobnym listkom, gęstemu pokrojowi i dużej zdolności regeneracji można uzyskiwać różne skomplikowane kształty.Bukszpan wiecznie zielony (Buxus Sempervirens)
Z bukszpanu dzięki jego drobnym listkom, gęstemu pokrojowi i dużej zdolności regeneracji można uzyskiwać różne skomplikowane kształty. Jest materiałem numer jeden dla ogrodowych artystów. Można z niego tworzyć wysokie i niskie przegrody. Na obwódki rabat, dekoracyjne obrzeża ścieżek czy schodów nieprzekraczające wysokości 0,5 m najlepiej wykorzystać powoli rosnącą odmianę 'Suffruticosa'. Natomiast na żywopłoty o wysokości do 1,5 m najlepsza będzie 'Arborescens'.
Bukszpany dobrze znoszą miejskie warunki oraz letnie okresowe upały i susze. Słońce może im jednak zaszkodzić zimą podczas nagłych skoków temperatury i nawrotów zimy. Wtedy usychają i przemarzają. Jeśli w zimie temperatury nagle wzrosną powyżej zera, krzewy trzeba podlewać.

 

Strzyżenie żywopłotu nie jest trudne, powinno jednak być wykonywane właściwym sprzętem i… z odpowiednią wiedzą.Buk zwyczajny (Fagus sylvatica)
Buki znakomicie nadają się do tworzenia wysokich (do 5 m wysokości) i solidnych głęboko zakorzenionych roślinnych murów, spełniających funkcję zarówno ogrodzeń, jak i wiatrochronów. Dzięki zmienności sezonowej wprowadzają do ogrodu sporo urozmaicenia. Jesienią liście buków pięknie się przebarwiają, stają się żółte lub czerwonobrązowe. Zimą wyraźnie widoczne są stalowoszare gałęzie. Pod tym względem górują nad żywopłotami z innych roślin, a już na pewno z nieco monotonnych iglaków.
Purpurowe odmiany buków charakteryzują się dużą zmiennością koloru liści. Dotyczy to roślin rozmnażanych z nasion, które różnią się między sobą. Podczas gdy liście jednych są purpurowe przez większość sezonu, u innych są takie tylko na początku, a potem zielenieją.  


Berberys Thunberga ma odmiany różniące się nie tylko barwą liści, lecz również wielkością i pokrojemBerberys Thunberga (Berberis Thunbergii)
Berberys Thunberga ma odmiany różniące się nie tylko barwą liści, lecz również wielkością i pokrojem. Praktycznie wszystkie nadają się na żywopłoty. Najniższe, np. 'Kobolt', 'Bagatelle', 'Atropurpurea Nana' wykorzystuje się na niskie obwódki rabat. Z najwyższych, takich jak 'Atropurpurea', 'Golden Ring' czy wąski kolumnowy 'Red Chief', można formować żywopłoty o wysokości do ok. 2 m, również o charakterze obronnym - ze względu na mocne i ostre kolce.
Berberysy Thunberga mają liczne lśniące owoce koralowoczerwonej barwy. Utrzymują się one na krzewach przez całą zimę.

 

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
Ligustr w naturze jest luźnym i mało urodziwym krzewem. Dopiero po przycinaniu pędów nabiera zwartej i efektownej formy. Można z niego tworzyć płoty do wysokości ok. 3 m, które ze względu na gęsty układ gałązek znakomicie spełnią funkcję wiatrochronów - również zimą, kiedy nie mają liści. Z ligustru można formować efektowne bramki oraz inne bryły. Przy zakładaniu żywopłotu najlepiej sadzić młode rośliny, które w czasie regularnego przycinania nabierają ładnej formy. Ponieważ ligustr szybko rośnie, na efekt nie trzeba długo czekać. To uniwersalny i mało wymagający krzew, który znosi nie tylko suszę i mróz, ale również niekorzystne warunki miejskie.
Ligustr zakwita latem. Drobne kremowe kwiaty, zebrane w wiechowate kwiatostany, przyjemnie pachną, wabiąc liczne owady. Drobne, błyszczące owoce mają kolor czarny i pozostają w zimie na krzewach - zlatują się do nich ptaki

Strona 1 z 2
* Pola wymagane
Dodaj komentarz