Wieczory spędzone przy kominku w mroźne wieczory są czystą przyjemnością. Któż nie lubi takich chwil? Jednak posiadanie kominka niesie ze sobą także liczne obowiązki. Konieczna jest nie tylko odpowiednia konserwacja, ale także regularne czyszczenie kominka z popiołu, sadzy i pyłu. Jeśli chcesz szybko, dokładnie i sprawnie posprzątać zanieczyszczenia, skorzystaj z odkurzaczy lub separatorów do popiołu.

Odkurzacz do popiołu - kiedy warto kupić go do domu?

Odkurzacze do popiołu to niezwykle przydatne urządzenia dla wszystkich właścicieli kominków. W przeciwieństwie do zwykłych odkurzaczy wyposażone są w odpowiedni system filtracji i wyższą moc. Z łatwością poradzą sobie z drobnym i gęstym popiołem, sadzą i pyłem, od których zwykły odkurzacz mógłby ulec uszkodzeniu. Dzięki nim szybko i łatwo posprzątasz okolice palenisk i piecy. Jeśli zatem masz kominek, koniecznie zaopatrz się w takie urządzenie lub specjalny separator, gdyż ani zwykły odkurzacz, ani miotła i szufelka nie poradzą sobie z uporczywym i brudzącym powierzchnie popiołem.

Odkurzacze do popiołu mogą być wyposażone w metalowy, bezworkowy zbiornik lub worek poprzedzony odpowiednim systemem filtrującym. Modele bezworkowe doskonale zbierają drobne zanieczyszczenia i uniemożliwiają powtórne zapylenie przestrzeni. Jednak znacznie ciężej opróżnia się ich zbiornik niż worek w urządzeniach w niego wyposażonych.

Odkurzacze do popiołu dzięki dużej mocy ssącej pozwalają z łatwością zassać zalegający popiół, pył i sadzę. Można je wykorzystywać także do sprzątania w garażach, piwnicach, warsztatach, domach, a nawet samochodach. Dzięki swojej budowie i mocy pozwalają lepiej filtrować kurz i roztocza. Zalecane są dla alergików, gdyż skutecznie oczyszczają powietrze z unoszących się pyłów i zanieczyszczeń.

Odkurzacze do popiołu wyposażone są w filtry HEPA, a ich pojemność z reguły wynosi około 20 litrów. Urządzenia są lekkie, i standardowo wyposażone w przewody o długości około 1,5 metra.

Poza zbieraniem popiołów, sadzy i pyłów, odkurzacze do popiołu sprawdzą się także do zbierania pyłów budowlanych czy czyszczenia palenisk, pieców i kotłów pieców CO na paliwo stałe. Niektóre modele sprawdzą się także do usuwania mokrych zanieczyszczeń, a nawet wody.

odkurzacz do popiołu blackdeker

Separator do popiołu - co to takiego?

Separatory do popiołu to specjalne nakładki na domowy odkurzacz. Będą dobrą inwestycją, jeśli kominka używasz tylko okazjonalnie. Separatory to specjalne urządzenia filtrujące, które są podłączane do klasycznych odkurzaczy. Wykorzystują one moc ssącą odkurzacza i pozwalają pozbyć się popiołu bez narażania domowego modelu na zniszczenie. Większość modeli wyposażona jest w filtr PET, a część także w dodatkowy filtr HEPA. Separatory do popiołu pasują do każdego odkurzacza. Sprawdzą się one również podczas sprzątania zanieczyszczeń takich jak gips i cement, usuwaniu popiołu po grillowaniu, a także czyszczeniu kotłów i piecyków na paliwo stałe. Niektóre modele mają możliwość sprzątania mokrych zanieczyszczeń.

Separatory do popiołu poddają zasysany pył podwójnej filtracji, dzięki czemu silnik odkurzacza jest chroniony przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń. Urządzenia wyposażone są we wzmocniony wąż oraz specjalne siatki, które mają ochraniać filtr. Ich pojemność z reguły wynosi od 10 do 20 litrów.

Separator czy odkurzacz do popiołu - co wybrać?

Separatory są znacznie tańsze od odkurzaczy do popiołu. Stanowią one alternatywę dla odkurzaczy, jednak sprawdzą się tylko, jeśli będziesz używać ich okazjonalnie. Mają też niższą moc. Separatory do popiołu nie filtrują tak dokładnie pyłów, jak specjalistyczne odkurzacze. Jeśli w sezonie jesienno-zimowym palisz codziennie w kominku, separator będzie opcją niewystarczającą. Jeśli zatem zależy Ci na dużej mocy urządzenia i będziesz często z niego korzystał, wybierz odkurzacz.

Najważniejsze parametry odkurzaczy do popiołu

Odpowiednio dobrany odkurzacz od popiołu będzie doskonale zbierał zanieczyszczenia i sprawdzi się nie tylko do usuwania popiołu z kominka, ale także użyjesz go w garażu, warsztacie, domu czy podczas sprzątania auta. Kupując odkurzacz do popiołu, zwróć uwagę na rodzaj materiałów, jakie będziesz mógł nim posprzątać. Niektóre modele pozwalają na odkurzanie skrawków żelaza, wiórów drzewnych czy szkła.

Dobrej jakości odkurzacz powinien być wyposażony w łatwo wymienialne filtry HEPA. Jeśli chcesz szybko i dokładnie pozbywać się zanieczyszczeń, wybierz urządzenie o wyższej mocy. Odkurzacze do popiołu powinny być wyposażone w długie węże ssące z wąskimi końcówkami, które umożliwią dotarcie do wszystkich ciasnych zakamarków kominka. Dla osób, które będą używać odkurzaczy bardzo często, znaczenie powinna mieć także wielkość zbiornika. Im większa, tym rzadziej będzie trzeba ją opróżniać.

Większość separatorów i odkurzaczy pozwala na odkurzanie tylko zimnego popiołu o maksymalnej temperaturze 40 - 60oC. Za pomocą takich urządzeń możesz odkurzać popiół dopiero po upływie minimum 12 godzin od wygaszenia kominka. Odkurzacze żaroodporne pozwalają natomiast na usunięcie osadu o temperaturze sięgającej nawet 750oC i nie wymagają studzenia popiołu.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz