Zastanawiasz się nad wyborem elektrycznego struga i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik. Dowiesz się, czy wybrać strug jedno-, czy 2-ostrzowy. Poznasz funkcjonalność struga: struganie, wręgowanie, fazowanie i skracanie. Przedstawimy też dodatkowe udogodnienia, które przełożą się na komfort pracy.

Kup w Narzedzia.pl
Strug Bosch PHO 2000
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
455,99
Strug elektryczny Bosch GHO 26-82 D
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
849

Jedno ostrze, czyli mniej znaczy lepiej

Na rynku dostępne są strugi: jednoostrzowe, 2-ostrzowe i 4-ostrzowe. My polecamy strugi 1-ostrzowe. Dlaczego stawiamy na strugi, które mają w bębnie tylko jedno ostrze strugające? Przyczyn jest wiele – po pierwsze, jedno ostrze ma mniejsze opory skrawania i w zapewnia lepsze efekty strugania. Po drugie, wał jest lepiej wyważony i nie ma tzw. bicia. Kolejno, w przypadku, gdy natrafimy w drewnie na gwóźdź, uszkodzeniu ulegnie tylko jedno ostrze, przez co system jest tańszy w eksploatacji. I ostatni argument za strugiem jednoostrzowym, ewentualna wymiana i kalibracja jednego ostrza na głowicy tnącej jest znacznie prostsza niż dwóch, których praktycznie nigdy nie uda się idealnie ustawić.

Czytaj też: Jaki strug do 500zł? Ranking najwyżej ocenianych 2016

Struganie

Przy obróbce drewna pomocny okaże się strug, który pozwoli na przygotowanie surowej, pełnej zadziorów deski po dalszą obróbkę i zapewni gładką powierzchnię. Istotna jest tutaj regulacja głębokości strugania. Zwykle dokonuje się ją pokrętłami umieszczonym w górnej części struga. Dzięki towarzyszącym im podziałkom ustawienie tego parametru pracy jest bardzo precyzyjne. Podpowiadamy - jeśli chcemy wykonać pracę dokładnie i precyzyjnie, lepiej poprowadzić strug 2 razy po po 1mm niż raz 2mm.

Sprawdź ofertę strugów na stronie narzędzia.pl!

Fazowanie

Strugiem możemy również fazować krawędzie, czyli załamać, lekko zaokrąglić, stępić przyciętą krawędź. W dolnej części stopy wielu strugów znajdują się specyficzne rowki w kształcie litery „V” o różnej głębokości. Służą one do fazowania krawędzi. Należy tylko umieścić strug rowkiem na krawędzi obrabianego elementu i prowadzić strug wzdłuż niej.

Wręgowanie

Niektóre strugi współpracują również z prowadnicą boczną, która ułatwia liniowe prowadzenie narzędzia po obrabianym elemencie. Dzięki specjalnej prowadnicy kątowej możemy wykonać wręgowanie. W razie potrzeby można również zamontować ogranicznik głębokości i szerokości wręgowania, który umożliwia wykonanie wręgu o pożądanych wymiarach.

Ciekawe rozwiązania

Hebel zwany też strugarką przyda się również osobom, które zajmują się produkcją mebli. Zwłaszcza, gdy blat okaże się minimalnie za długi. Strug pozwala skrócić blat o milimetry, co nie jest osiągalne żadną pilarką.


Dodatkowe udogodnienia

Istotnym udogodnieniem w przypadku strugów elektrycznych jest stopka parkująca, która pozwala swobodnie odłożyć narzędzie zanim wał ostatecznie się zatrzyma, chroniąc przed uszkodzeniem materiał lub stół, na który będziemy odkładać narzędzie. Ponadto, stopka parkująca chroni nóż przed uszkodzeniami, gdy chcemy odłożyć narzędzie lub stępieniem.
Duże znaczenie ma także wydmuch wiórów oraz adapter do odsysania wiórów, który pozwala na podłączenie odkurzacza. Oczywisty jest fakt, iż przy struganiu trzeba liczyć się z dużą ilością strużyn, dlatego tez producenci strugów zapewnił możliwość podłączenia odkurzacza lub worka na pył. Oczywiście odkurzacz musi być dostosowany do rodzaju obrabianego materiału. Strug warto także podłączyć do odkurzacza, aby zapewnić sobie czystą pracę. W tym przypadku bardziej praktyczne są modele z obustronnym wyrzutem wiórów - większe możliwości manewrowania.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane