Dla osoby, która nie jest fachowcem kupno okna dachowego może się wiązać z niemałym kłopotem. Jak dokonać dobrego wyboru spośród tak wielu produktów dostępnych na rynku, gdy każdy z nich zachwalany jest jako najlepszy?

Fot. Blachy PruszyńskiIstnieje kilka obiektywnych parametrów, dzięki którym można zweryfikować czy mamy do czynienia z wyrobem dobrej jakości – mówi Małgorzata Lubczyńska, ekspert ze spółki Blachy Pruszyński, dystrybutora okien Aura.
Pierwszy ze wspomnianych parametrów to tzw. współczynnik przenikania ciepła. Mówi on o tym, w jakim stopniu okno będzie chroniło dom przed ubytkami ciepła zimą i przenikaniem ciepła do wewnątrz latem. Współczynnik ten – dla całego okna opisywany skrótem UW – w dobrej jakości produktach powinien być mniejszy niż 1,5. Wartość współczynnika dla samej szyby (UG) nie powinna natomiast przekraczać 1,2.
Kolejnym z głównych parametrów, jakie należy brać pod uwagę podczas wyboru okna dachowego, jest klasa przepuszczalności powietrza. Dla dobrych produktów wynosi ona 3, a bardzo dobrych – 4.

Istotna jest też wodoszczelność okna. Wyrażana jest ona ciśnieniem, z jakim woda (np. deszcz) napiera na okno. W przyzwoitej jakości wyrobach ciśnienie powinno wynosić 900 Paskali, a w dobrych – 1100 Paskali. Natomiast wzorcowe parametry to przedział od 1200 do 1250 Paskali.

Są jeszcze dwa podstawowe wskaźniki, o których trzeba pamiętać przymierzając się do zakupu okna dachowego. Pierwszy to wytrzymałość na obciążenie wiatrem (optymalny wybór to klasa 3 lub 4), drugi natomiast to współczynnik oporu akustycznego, mówiący, w jakim stopniu okno tłumi hałas. Powinien on wynosić co najmniej 30 – 32 decybele.
– W przypadku produktów pochodzących od renomowanych producentów wszystkie te parametry publikowane są tak, aby były ogólnie dostępne. Dla przykładu, jeżeli chodzi o okna Aura drukujemy je na opakowaniu każdego produktu – mówi Małgorzata Lubczyńska.

Poza ogólnymi wskaźnikami odnoszącymi się do wszystkich okien dachowych, osoba, która chce dobrać najbardziej odpowiedni dla swojego domu produkt, powinna też zwrócić uwagę na kilka jego specyficznych cech. Mowa tu np. o kształcie okna (najlepiej, gdy odpowiada on specyfice więźby dachowej), wielkości ościeżnicy czy materiale, z jakiego jest wykonane (drewno – najbardziej popularne lub PCV – zalecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka).

Dodaj komentarz
* Pola wymagane