Bruzdownice to narzędzia specjalistyczne przeznaczone do wycinania kanałów pod rury i przewody w betonie, kamieniu czy cegle. Wykonanie takich bruzd jest trudne z powodu twardości materiału, w którym się pracy, dlatego też aby ułatwić i przyspieszyć takie działania sięga się po dwutarczowe wycinarki do betonu, czyli popularne bruzdownice. Są to elektronarzędzia dedykowane profesjonalistom. Nie ma potrzeby, aby produkować tego typu sprzęt dla majsterkowiczów.

Kup w Narzedzia.pl
Bruzdownica Bosch GNF 35 CA
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 638
Bruzdownica Ferm Power WSM1009
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
549,99
Bruzdownica Makita SG1251J
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 764
Bruzdownica Graphite 59G370
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
638,99
Bruzdownica Graphite 59G371
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 214,99
Bruzdownica DeWalt FLEXVOLT DCG200NT
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
2 078

Bruzdownicą, stosując jednocześnie 2 tarcze diamentowe, wykonuje się w zasadzie jedną operację – wycinanie na sucho w betonie, kamieniu i cegle kanałów o szerokości od 3-41mm i głębokości do 100mm. Dlatego bruzdownice znajdują głównie zastosowanie w budownictwie, instalatorstwie lub kamieniarstwie.

Zakup bruzdownicy - na co zwrócić uwagę?

Konstrukcję bruzdownicy oparto na szlifierkach kątowych bądź pilarkach tarczowych. Skupimy się tylko na bruzdownicach, których konstrukcja jest oparta na szlifierkach kątowych, bowiem te właśnie są najczęściej wykorzystywane w budownictwie. Bruzdownice można umownie podzielić na małe – CNF35U Hikoki – i duże, np. CNF65U Hitachi. Pierwsze ze wspomnianych są przystosowane do cięcia tarczami diamentowymi o średnicy 110, 115, 125 i 150mm, a duże – 230mm.

Bruzdownice różnią się między sobą, aby skutecznie wykonać swoją pracę należy dobarć własciwe urządzenie. Należy zatem zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • moc nominalna,
  • moc użyteczna,
  • prędkość obrotowa,
  • średnica mocowanych tarcz diamentowych,
  • głębokość i szerokość cięcia,
  • masa.

Moc nominalna bruzdownicy informuje nas o zużyciu energii elektrycznej, czyli moc pobierana z sieci. Moc nominalna bruzdownic wynosi standardowo od 800-2500W. Zaś tzw. moc użyteczna to średnia moc wykorzystywana do pracy, stanowiąca ok. 60% mocy nominalnej. Moc bruzdownicy determinuje jej możliwości robocze, czyli głównie zakres głębokości cięcia, wydajność pracy oraz obciążalność. Dlatego do prac wymagających większej wydajności i siły stosuje się maszyny mocniejsze, bardziej obciążane. Wielkość obrotów bruzdownicy podawana jest na biegu luzem i zależy od średnicy tarcz, które zostały zastosowane. W przypadku elektronarzędzi na tarcze o średnicy 230mm wynosi ona ok.6600obr./min, ale dla narzędzi pracujących tarczami o mniejszych średnicach – ok. 10000obr./min.

Znaczącym parametrem omawianych narzędzi jest średnica zewnętrzna diamentowych tarcz do cięcia. Jak wspomnieliśmy w bruzdownicach stosuje się tego typu tarcze o średnicy zewnętrznej 110, 115, 125 i 230mm, jednakże nie należy stosować tarcz innych niż te, zalecone przez producenta. Istotnym parametrem bruzdownicy jest także jej ciężar. Wpływa on bowiem na ergonomiczność i manewrowanie. Oczywiście, bruzdownice nie mogą być zbyt lekkie, gdyż utrudniłoby to pracę – masa służy także do wywierania nacisku na obrabiany materiał. Bruzdownice ważą od ok. 2,7kg do 10,5kg.

Osprzęt ma znaczenie

Pracując bruzdownicą należy pamiętać, aby stosować odpowiedni osprzęt najwyższej jakości i dostosowany odpowiednio do rodzaju odrabianego materiału. O efektywności pracy w dużym stopniu decyduje narzędzie robocze. Dobór jest uzależniony od warunków cięcia: właściwości i struktury materiału, oczekiwanej wydajności cięcia oraz od mocy bruzdownicy. Tak wiele zróżnicowanych uwarunkowań czyni ustalenie optymalnej charakterystyki tarczy diamentowej zadaniem dość trudnym, szczególnie gdy trzeba dobrać takie narzędzie do wysoko wydajnego cięcia. Należy więc stosować się do zaleceń producenta, a także wykonywać próby pracy. 

Praca bruzdownicą - praktyczne porady

Tak jak w przypadku wszystkich elektronarzędzi przeznaczonych do cięcia, wielkość posuwu bruzdownicy podczas obróbki tarczami diamentowymi na sucho ma duży wpływ na skuteczność pracy. Dlatego posuw należy wykonać z dużym wyczuciem i wywierać tylko miarowy nacisk, utrzymujący optymalną, równomierną prędkość cięcia. Trzeba przy tym pamiętać, że im mniejsza będzie siła wymuszająca posuw, tym bardziej skuteczne będzie samoostrzenie części roboczej tarczy. Przy próbie użycia większej siły docisku niż konieczna, w celu szybszej penetracji materiału, nastąpi przeciążanie bruzdownicy i wydzielenie większych ilości ciepła. W takim przypadku temperatura powierzchni roboczej narzędzia wzrasta dynamicznie, co znacznie przyspiesza zużycie wieńca diamentowego.

Należy więc przerwać cięcie i ochłodzić tarczę na biegu jałowym. Nie wolno dopuścić do przegrzania bruzdownicy i przypalenia segmentów diamentowych, bo to prowadzi albo do jego całkowitego uszkodzenia albo do znacznego skrócenia żywotności. Podczas cięcia na sucho niebezpieczeństwo przegrzania tarczy diamentowej sygnalizowane jest iskrami obiegającymi jej krawędzie. W takim przypadku należy przerwać pracę i schłodzić tarczę szybkimi obrotami na biegu jałowym. Pracując bruzdownicą należy także zachować optymalną powierzchnię styku części roboczej narzędzia z materiałem podczas pracy. Długość odcinka wieńca tarczy, który jest zagłębiony w materiale, zależy od głębokości cięcia. Przed rozpoczęciem pracy bruzdownicą należy dokonać regulacji głębokości i szerokości cięcia tarczami diamentowymi.

Tarcze powinny wystawać spoza prowadnicy na odpowiednią odległość i mieć prawidłowy rozstaw o szerokości wykonywanego kanału. Przed samym rozpoczęciem pracy, tarcze diamentowe należy unieść nieco do góry i dopiero wtedy włączyć bruzdownicę. Następnie delikatnie zagłębiać je w obrabiany materiał, a potem rozpocząć posuw. Zaleca się, aby pracując bruzdownicą, podłączyć odkurzacz zasysający pył powstający podczas cięcia tarczami diamentowymi. Ułatwia to wycinanie kanałów i chroni zdrowie operatora przed szkodliwym działaniem drobin materiałów budowlanych. 

Podstawowe zasady doboru bruzdownicy

Zastanawiając się nad wyborem bruzdownicy należy wziąć pod uwagę głębokość i szerokość wykonywanych bruzd. Warto także zastanowić się nad kupnem bruzdownicy wyposażonej w elektryczne układy Constant-Electronic, miękkiego startu i antyprzeciążeniowy. Elektronarzędzia z układem Constant-Electronic mają stabilne parametry pracy zbliżone do optymalnych parametrów cięcia tarczami diamentowymi. Dzięki temu praca będzie wykonywana płynnie i w równym tempie, a stabilne parametry obróbki wydłużą żywotność tarcz diamentowych. Istotny jest również układ antyprzeciążeniowy.

Bruzdownice zaliczane są do elektronarzędzi o długich okresach pracy i przez to poddawanych dużym przeciążeniom. Konsekwencją tego jest szybkie nagrzewanie się podzespołów bruzdownicy, a zwłaszcza silnika przez który płyną duże prądy. Dlatego elektroniczny układ antyprzeciążeniowy jest w zasadzie niezbędnym wyposażeniem bruzdownicy, gdyż zabezpiecza nas krótką żywotnością maszyny na skutek częstego przegrzewania się uzwojeń, a w ekstremalnych warunkach – przed spaleniem silnika. Bruzdownice to narzędzia ręczne, dlatego istotną kwestią dla wydajności pracy są nie tylko odpowiednie parametry czy układy optymalizujące działanie, ale także takie cechy, jak łatwość obsługi czy niski poziom wibracji. Stąd łatwo wybrać elektronarzędzie o ergonomicznej budowie. Od wygody pracy w znacznej mierze zależy jej efektywność i wydajność, co ma duże znaczenie ekonomiczne, nie zapominajmy, że szybko i sprawnie wykonana praca mniej nas kosztuje. 

Dodaj komentarz
* Pola wymagane