Szlifierka kątowa to jedno z najpopularniejszych narzędzi, którym pracują zarówno profesjonaliści, jak i majsterkowicze. Prawidłowa obsługa szlifierki kątowej zwiększa nasze bezpieczeństwo, ale też komfort pracy, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach użytkowania tego narzędzia.

Kup w Narzedzia.pl
Szlifierka kątowa Itamati PowerSystem 18Volt IWS18115-140
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
339
Szlifierka kątowa Metabo W 750-125
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
217,90
Szlifierka kątowa 18V Ryobi ONE+ R18AG-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
269
Szlifierka kątowa X-Lock Bosch GWX 18V-10 SC
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 224,49
Szlifierka kątowa DeWalt DCG405N
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
804
Szlifierka kątowa Einhell TE-AG 125/750
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
209,99

Przed użyciem szlifierki zadbaj o odzież ochronną

Szlifierka kątowa to narzędzie, które pracuje na bardzo wysokich obrotach. Z tego względu najlepiej mieć na sobie ubranie przylegające do ciała, które przypadkiem nie wplącze nam się w obracającą tarczę. Tutaj może pojawić się pytanie, co z rękawicami roboczymi? One, podobnie jak ubranie, mogą zostać wciągnięte w obracającą się tarczę, dlatego powinny one być dobrze dopasowane do dłoni operatora.

Ważnym elementem ubrania ochronnego do pracy szlifierką kątową są okulary ochronne. Niezależnie czy usuwamy rdzę, tniemy elementy metalowe czy szlifujemy spawy, trzeba pamiętać o ochronie oczu, gdyż każda drobina odpryskująca od obrabianego materiału może dostać się do naszych oczu i trwale uszkodzić wzrok. Warto pamiętać także o nausznikach, szczególnie podczas długotrwałej pracy, kiedy jesteśmy narażeni na hałas przez dłuższy czas.

Okulary ochronne Hitachi

Bezpieczne przygotowanie się do pracy ze szlifierką kątową

Każde narzędzie, także szlifierka kątowa, powinno posiadać instrukcję obsługi, gdzie znajdują się dokładne zasady, co do użytkowania, przechowywania i konserwacji. Tam użytkownik znajdzie ogólne zasady bezpieczeństwa oraz indywidualne zalecenia dotyczące konkretnego modelu. Oprócz tego, że zachęcamy do zapoznawania się z instrukcjami obsługi, to postaramy się przybliżyć te najważniejsze zasady. 

Jeśli mamy już przygotowane ubranie robocze i jesteśmy gotowi do pracy, to warto sprawdzić czy samo narzędzie także jest w gotowości. Powinniśmy sprawdzić czy poszczególne elementy narzędzia nie są uszkodzone, np. czy kabel zasilający nie jest przerwany (szlifierki sieciowe), czy włącznik działa prawidłowo, czy rękojeść boczna i osłona tarczy są dokładnie przykręcone. Następnie należy prawidłowo zamontować tarczę szlifierską, tarczę do cięcia lub koronkę diamentową, w zależności od pracy jaką chcemy wykonać. Przy doborze osprzętu trzeba wziąć pod uwagę rodzaj mocowania, zalecane średnice oraz prędkość obrotową urządzenia.

Jeśli mamy już wybrany osprzęt, to zwróćmy uwagę, czy nie jest uszkodzony, np. nadpęknięty. Szlifierki kątowe są najczęściej wyposażone w blokadę wrzeciona, którą możemy się posłużyć, aby było łatwiej zamontować osprzęt. Trzeba też pamiętać, że tej blokady nie wciskamy w trakcie pracy narzędziem, bo możemy uszkodzić sprzęt. Wracając do samej tarczy, to powinna ona być w większości schowana pod osłoną, która chroni przed ewentualnym kontaktem operatora z tarczą, a także przed odłamkami i iskrami.

Szlifierka kątowa Hitachi 230mm

Zanim weźmiesz szlifierkę kątową do ręki...

Odpowiednio wyznaczone miejsce pracy również zwiększa nasze bezpieczeństwo. Trudno osiągnąć zawsze idealne warunki, np. na budowie, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

 1. Podczas pracy szlifierką mamy do czynienia z dużą ilością iskier, dlatego warto się rozejrzeć wokół siebie i sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się obiekty, które mogłyby ulec łatwemu zapaleniu. 
 2. Najlepiej też, aby w pobliżu nie było innych osób. 
 3. Po zakończonej pracy powinniśmy zwracać też uwagę na to, czy miejsce, na które odkładamy narzędzie, nie jest zapylone lub mokre. Zarówno wilgoć, jak i pył mogą uszkodzić elektronarzędzie. W przypadku pyłu trzeba wziąć pod uwagę, że szlifierka kątowa pracuje na wysokich obrotach i po jej wyłączeniu wirnik obraca się jeszcze przez chwilę. Jeśli nie poczekamy aż narzędzie całkowicie unieruchomi się i odłożymy je w miejsce, gdzie jest dużo pyłu, to pył będzie zasysany przez szlifierkę.

Szlifierka kątowa Hitachi 125mm

Jak używać szlifierki kątowej przy cięciu, szlifowaniu i wycinaniu otworów?

Szlifowanie za pomocą szlifierki kątowej

Szlifierka kątowa jest przystosowana do pracy z różnego rodzaju ściernicami. Podczas szlifowania danego elementu narzędzie najlepiej trzymać oburącz, za korpus i rękojeść boczną, lekko pod kątem, nieznacznie dociskając tarczę do powierzchni. 

Przecinanie szlifierką kątową

Podczas cięcia danego elementu operator powinien trzymać szlifierkę, tak aby tarcza była skierowana prostopadle do ciętego materiału. Powinien też unikać nadmiernego docisku tarczy tnącej i zbyt głębokiego cięcia. Może to spowodować przeciążenie tarczy, a dalej zakleszczenie, skutkujące odrzutem lub pęknięciem tarczy.

Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że tarcza zablokuje się w materiale, należy od razu wyłączyć szlifierkę. Podobnie jak w przypadku szlifowania najlepiej trzymać szlifierkę oburącz. Daje nam to większą kontrolę nad narzędziem w trakcie pracy. 

Wycinanie otworów szlifierką kątową

Szlifierka kątowa umożliwia także wycinanie otworów w różnego rodzaju płytkach. Do tego zadania należy użyć koronki diamentowej z odpowiednim mocowaniem. Podczas wykonywania otworu w płytce pracujemy na sucho. Szlifierkę najlepiej trzymać lekko pod kątem i wykonywać ruch dookolny,  który pozwoli nam się łatwiej wgryźć w materiał i zmniejszyć ryzyko zakleszczenia koronki.

Podczas pracy operator powinien zająć taką pozycję, aby znajdować się od strony osłony, a nie od strony tarczy czy koronki. Zwiększy to jego bezpieczeństwo. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • sand 2022-06-23

  Jestem praworęczny i nie wyobrażam sobie inaczej trzymać szlifierkę jak lewa ręka na rękojeści pomocniczej a prawa za tylny korpus szlifierki. Do tego ze względów bezpieczeństwa szlifierka jest zawsze od mojej strony a tarcza tnąca po drugiej. Kierunek obrotu tarczy przedsiębierny bo nie da się inaczej jak tak trzymam szlifierke, kierunek cięcia do siebie aby material nie byl pod włos do obracajacej sie tarczy. A to że kręci się w kierunku przedsiębiernym, ma to swoje plusy: iskry lecą do przodu a nie na mnie, cały czas jest czysty i widoczny ślad cięcia po którym przesuwa się szlifierka, pył podczas cięcia betonu jest wydalany w przód a nie prosto w korpus szlifierki zapychając otwory w korpusie, nie niszczy jej od środka, wydłuza zywotność sprzętu, zawsze wszystko jest czyste. Należy ciąć do siebie jeśli się tnie w kierunku obracania tarczy przedsiębiernym i tak aby najpierw przesuwać po całości aby zrobić równy rowek i potem znowu od początku po całości, pogłębiając rowek itd, aż się przetnie materiał, nigdy naraz w głąb na pełny przekroj, bo wtedy może się zakleszczyc. Tak jest wg mnie najbezpieczniej, najlepiej sobie sprawdzic na malej szlifierce i mniejszych obrotach, porobić testy, w roznych pozycjach i kierunkach obrotow i tak jak napisalem uwazam ze jest najlepiej, ale kazdy moze sam wysunac swoje wnioski i obchodzić się ze szlifierką jak sam uważa.

 • Ślusarz 2020-06-23

  Kierunek obrotu tarczy i iskier zawsze w kierunku operatora przy zakleszczeniu lub wyrwaniu szlifierki jest możliwość jej opanowania. Ostatnio ktoś robił odwrotnie a gdy maszyna odskkczyła wbiła się między kciukiem a palcem wskazującym gdyby obroty były w kierunku operatora po szarpnięciu by mu najwyżej z rąk wyleciała.

 • bodzio 2018-07-20

  a te koronki do wycinania otworów to jakie kupić?

 • student 2018-06-30

  hej, szukam normy pozwalającej określić ile można ciągle pracować szlifierkę kątową ze względu na drgania - potrzebuję to do pracy magisterkiej, a nigdzie nie można znaleźć informacji, może ktoś wie?

 • maki 2017-11-22

  Można ciąć do siebie ale trzeba być dobrze ubranym. Mi się bardzo podobają testy metabo oni specjalnie robią filmiki pokazujące jak sprawdzają się ich narzędzia gdy pracuje się nimi nieporawnie. I tak powinny robić wszystkie firmy przykład: https://www.youtube.com/watch?v=C8ga0mM8FMo

 • Adrian 2017-10-26

  ja mam szlifierkę ze sprzegłęm antyprzeciążeniowym od milweekie i nie muszę się martwić, że coś pójdzie nie tak, sama się wyłącza jak coś idzie nie po mojej myśli. teraz to jest chyba standard, bo jak oglądałem ostatnio xlocki boscha to też miały

Dodaj komentarz
* Pola wymagane