Bruzdownica to elektronarzędzie, którym najczęściej posługują się fachowcy, np. instalatorzy czy elektrycy. Wymaga dużej wprawy w użytkowaniu i zachowania wielu środków ostrożności, podobnie jak inne narzędzia. Na co należy zwrócić uwagę przy bezpiecznym posługiwaniu się bruzdownicą? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej na przykładzie bruzdownicy 59GP300 GraphitePro.

Kup w Narzedzia.pl
236 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
206,99

Mocowanie osprzętu

Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, czy kabel sieciowy urządzenia nie jest naderwany i czy tarcza, którą chcemy zamocować do bruzdownicy nie jest nadpęknięta. Uszkodzony osprzęt może pęknąć w trakcie pracy, a odpryski i większe fragmenty mogą zranić operatora, dlatego tak ważne jest użytkowanie nieuszkodzonego osprzętu. Należy pamiętać, że bruzdownica ma na wyposażeniu osłonę tarczy, która musi być zamontowana i ustawiona tak, aby jak najlepiej chronić użytkownika. Osłona powinna zasłaniać jak największą część tarczy, i być zwrócona w stronę operatora. Do bruzdownic montuje się tarcze diamentowe, w przypadku modelu 59GP300 jest to tarcza potrójna, dzięki której otrzymuje się gotową bruzdę, bez konieczności wykuwania. Tarcza diamentowa powinna idealnie pasować do danego elektronarzędzia, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na zalecaną prędkość obrotową, średnicę zewnętrzną, grubość tarczy oraz mocowanie. Dopuszczalna prędkość obrotowa tarczy nie może być mniejsza niż maksymalna prędkość obrotowa elektronarzędzia (w przypadku bruzdownicy GraphitePro 59GP300 to 8000obr./min). Jeśli chodzi o mocowanie to osprzęt powinien dokładnie pasować do elektronarzędzia, ponieważ tarcze, podkładki i nakrętki, które nie pasują dokładnie do wrzeciona bruzdownicy będą się obracać nierównomiernie, mocno wibrować, a w konsekwencji mogą spowodować utratę kontroli nad narzędziem. 

bruzdownica, bruzdownica graphitepro, potrójna tarcza, bruzdowanie bez wykuwania

Ubranie ochronne 

Podczas użytkowania bruzdownicy należy pamiętać o masce przeciwpyłowej na twarz, okularach ochronnych, słuchawkach wygłuszających, rękawicach oraz w razie potrzeby o specjalnym fartuchu zabezpieczającym przed małymi odpryskami betonu czy kamienia. Okulary ochronne to bardzo ważny element stroju roboczego, gdyż chronią oczy operatora przed dostaniem się drobin, które mogą trwale uszkodzić wzrok. Na ryzyko uszkodzenia jest także narażony słuch użytkownika, dlatego warto stosować słuchawki wygłuszające, zwłaszcza jeśli będziemy wycinać bruzdy w ścianie przez dłuższy czas. Za ochronę dróg oddechowych odpowiada maska przeciwpyłowa, która odfiltruje powstający podczas pracy pył. Dla pełnej ochrony przed pyłem bruzdownica 59GP300, podobnie jak inne modele na rynku, została zaopatrzona w przyłącze do podłączenia odkurzacza przemysłowego, który skutecznie będzie odciągał pył. Na wyposażeniu tego modelu jest także worek na pył, który można stosować jako alternatywę, jednak z racji na dużą ilość pyłu, jaka powstaje podczas wycinania bruzd, zaleca się używanie odkurzacza.

bruzdowanie, odsysanie pyłu, bruzdownica z odkurzaczem, graphitepro

Uruchamianie i praca

Przed uruchomieniem bruzdownicy należy podłączyć do niej odkurzacz, który będzie odciągał pył. Po uruchomieniu elektronarzędzia należy odczekać chwilę aż osiągnie ono najwyższe obroty i dopiero wtedy zagłębić się tarczą w materiał. Podczas pracy narzędzie trzeba trzymać za izolowaną rękojeść. Pozwoli to uniknąć porażenia prądem, jeśli tarcza natrafi przypadkowo na ukryte przewody elektryczne, w wyniku czego prąd zostanie przeniesiony na metalowe elementy bruzdownicy. Może się również zdarzyć, że narzędzie trafi na własny przewód, dlatego trzeba szczególnie uważać, żeby trzymać przewód sieciowy z dala od tarczy tnącej. Po skończonej pracy trzeba odczekać aż elektronarzędzie zatrzyma się całkowicie i dopiero wtedy odłożyć je na bok lub przenieść w inne miejsce. Aby maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo pracy i też żywotność narzędzia należy pamiętać o czyszczeniu szczelin wentylacyjnych elektronarzędzia, gdyż dmuchawa silnika wciąga kurz do obudowy, który może spowodować przeciążenie urządzenia. 

praca bruzdownicą, jak uzywac bruzdownicy, 59GP300, graphitepro

Zobacz też: wszystkie bruzdownice w sklepie narzedzia.pl

Konserwacja i przechowywanie

Każdorazowe użytkowanie bruzdownicy powinno kończyć się czyszczeniem urządzenia. Można to zrobić za pomocą suchej tkaniny (znajduje się na wyposażeniu 59GP300) lub sprężonego powietrza o niskim ciśnieniu. Narzędzie trzeba przechowywać w suchym miejscu, niedostępnym dla dzieci. W przypadku zużycia się szczotek węglowych (krótsze niż 5mm), spalenia lub ich pęknięcia trzeba je niezwłocznie wymienić. Tyczy się to obu szczotek. Najlepiej, aby zrobiła to osoba, która ma do tego uprawnienia. W bruzdownicy 59GP300 należy odkręcić i zdjąć pokrywę szczotek węglowych, odciągnąć sprężynę dociskową, wypiąć i wyjąć zużyte szczotki. Następnie usunąć ewentualny pył węglowy przy użyciu sprężonego powietrza. Dalej, należy zamontować nowe szczotki a sprężynę dociskową założyć na miejsce. Nowe szczotki powinny swobodnie wsunąć się do szczotkotrzymacza. Jako ostatni element należy zamontować pokrywę szczotek. Jeśli dojdzie do wszelkiego rodzaju usterek w elektronarzędziu, np. przerwanie przewodu zasilającego czy nadmierne iskrzenie na komutatorze najlepiej zgłosić się do autoryzowanego serwisu, który dokona naprawy. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane