Wiercenie w drewnie nie jest trudne. Pod warunkiem, że zaopatrzysz się w odpowiednie elektronarzędzie i wiertło

Co ważne i miłe duszy, a zwłaszcza kieszeni, każdego majsterkowicza – urządzenia do wiercenia w drewnie nie są drogie, zwłaszcza wiertła. Dlatego warto dopłacić niewielką sumę i zaopatrzyć się w narzędzie dobrego producenta. Przed zakupem należy zastanowić się, jakiego rodzaju i jakiej wielkości wiertło będzie nam potrzebne.


Zapoznaj się z wiertarkami, jakie oferuje sklep narzedzia.pl

 

Różne rodzaje wierteł

Wiertło kręte przyda się, gdy będziemy chcieli uzyskać głęboki otwór. Jego zakończenie tworzy gwintowany stożek. Wiertła spiralne natomiast mają szpikulec. Służy on do tego, by z większą dokładnością móc umieścić wiertło w miejscu, w którym ma powstać dziura. Dzięki temu także praca staje się stabilniejsza, a otwór, który uzyskamy – czysty. Za pomocą wierteł płaskich wywiercimy większe otwory niż za pomocą pozostałych akcesoriów. Nie zapominajmy o wiertłach typu sednik do otworów nieprzelotowych, które mają mieć idealnie płaskie dno. Można montować je w wiertarkach stacjonarnych. Do bardziej specjalistycznych należą wiertła szalunkowo-instalacyjne do wykańczania wnętrz, robót sanitarnych i, jak sama nazwa wskazuje, stawiania szalunków. Starajmy się nie używać do wiercenia w drewnie wierteł przeznaczonych do innych materiałów, np. metalu, bo nic dobrego, a już na pewno okrągłego, z tego nie wyjdzie.

 

 

Gdy zaczynamy wiercić w drewnie...

Zaznacz miejsce, w którym chcesz uzyskać otwór, zmierz grubość drewna, w którym będziesz działać. Przyłóż końcówkę wiertła do oznaczonego punktu, ustaw wiertarkę pod małym kątem i powoli zacznij wiercić. Czynność powinno się wykonywać na małych obrotach (by nie spalić wiertła), spokojnie, stabilnie i cierpliwie, z małym naciskiem. Gdy zobaczymy, że końcówka wiertła pojawia się po drugiej stronie drewna, możemy przestać wiercić z jednej strony, a zacząć z tej, na którą się przewierciliśmy. Powinniśmy w ten sposób uniknąć odprysków. Wiertło można też co jakiś czas lekko przechylać w jedną i drugą stronę, by nie męczyć się z obezwładniającą ilością wiórów i trocin. Dobrym rozwiązaniem dla wiercących w drewnie, w trudno dostępnych miejscach jest wybór wiertarki kątowej, która pozwala na pracę pod różnymi, a jakże by inaczej, kątami. Podążając za powyższymi wskazówkami, powinniśmy uzyskać czysty, kształtny otwór.

 

Wiertarka – niezbędne wsparcie

Oczywiście skuteczne wiercenie w drewnie nie może się odbyć bez odpowiedniego sprzętu. Spośród wielu dostępnych na rynku produktów warto wybrać wiertarkę udarową Itamati o mocy 800 W. Marka dopiero zaczyna podbijać polski rynek, ale już może pochwalić się wysoką jakością proponowanych przez siebie urządzeń. Urządzeń, które, dla wygody majsterkowicza, zostały podzielone według trzech kategorii. Osoba chcąca wykonać otwór w drewnie powinna zapoznać się z maszynami sklasyfikowanymi w kategorii czerwonej – elektronarzędziami. Ci, którym niestraszne są urządzenia ręczne znajdą coś dla siebie w serii niebieskiej, a ogrodnicy – w linii zielonej. Zarówno wiertarki, jak i pozostałe sprzęty nowej marki są łatwe w użyciu, funkcjonalne, ich obsługa jest niemal intuicyjna. Zachwycają także nowoczesnym designem. Kupując produkty Itamati nie ogołocimy naszego portfela – są one dostępne w rozsądnej cenie.

 

 

Wiertarka udarowa o mocy 800 W to narzędzie zasilane napięciem 230 V. Posiada regulację obrotów, którą wbudowano we włącznik. Maszyna Itamati ma także, umiejscowiony na głównym uchwycie, przycisk blokujący. Warto wspomnieć również o 13-milimetrowym uchwycie kluczykowym i przełączniku obrotów prawo-lewo. Użytkownik, za pomocą przełącznika umieszczonego w górnym punkcie obudowy, zmienia tryb pracy – z udarem lub bez. Komfortowi właściciela wiertarki udarowej Itamati sprzyja także dołączona do sprzętu walizka. Będąc w jej posiadaniu, nie musimy martwić się problemami z transportem urządzenia.

 

A może wiertarko-wkrętarka?

Wywiercać dziurę w drewnie wiertarko-wkrętarką? Dlaczego nie? I dlaczego nie wiertarko-wkrętarką Itamati o napięciu 18 V? Do bezsprzecznych zalet narzędzi akumulatorowych, a urządzenie Itamati takim narzędziem jest, należy ich lekkość, kompaktowość i wynikające z tego swoboda łatwość operowania. Wiertarko-wkrętarkę wyposażono w najnowocześniejszy, litowo-jonowy (Li-Ion) akumulator. Jego pojemność to 1,5 Ah, ładuje się 40 minut, dzięki dołączonej ładowarce. Co więcej, sprzęt Itamati ma automatyczną blokadę wrzeciona, opcję zmiany kierunku wiercenia prawo-lewo. Nasze działania nad wywierceniem otworu w drewnie nie zostaną przerwane nagłym zaprzestaniem działania wiertarko-wkrętarki – wskaźnik pracy i naładowania akumulatora wyraźnie ukazuje, jak długo możemy jeszcze wiercić. Nie można nie wspomnieć o dwóch biegach pracy, zapewniających dostosowanie narzędzia do tego, co chcemy wykonać – wkręcania lub wiercenia. O regulację parametrów działania narzędzia Itamati zadba pokrętło ustawień momentu obrotowego.

 

 

 

Black&Decker - solidna marka

A może wiertarko-wkrętarka EPC12CABK Black&Decker? Z obsługą tego urządzenia, a także z wywierceniem z jego pomocą otworów w drewnie, powinien poradzić sobie każdy amator majsterkowania. To, podobnie jak sprzęt Itamati, narzędzie akumulatorowe, a więc dające nam dużą niezależność, przynajmniej od gniazdka i kabla. Jej napięcie zasilania to 12 V i, jak większość wiertarko-wkrętarek, będzie działać nie tylko na drewnie, ale także innych materiałach – metalu, tworzywach sztucznych.

System mocowania akumulatora skonstruowano tak, by czynność przebiegała błyskawicznie, nie przerywając na długo wiercenia. Akumulator EPC12CABK ma napięcie 12V, pojemność 1,2 Ah w technologii Ni-Cd. Co więcej, wiertarko-wkrętarka posiada 24 ustawienia wartości momentu obrotowego. Dzięki temu możliwe staje się wkręcanie różnej wielkości wkrętów. Prędkość obrotowa jest sterowana elektronicznie, co zapewnia łagodne, płynne rozpoczęcie pracy i kontrolę użytkownika nad procesami: wiercenia i wkręcania. Każdy, kto zdecyduje się na zakup wiertarko-wkrętarki EPC12CABK otrzyma w wyposażeniu podstawowym drugi akumulator i, jak w przypadku urządzenia Itamati, ułatwiającą nie tylko transport, ale i przechowywanie narzędzia, walizkę.

 

Tak przygotowani możemy spokojnie rozpocząć pracę – wiercenie w drewnie.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane