Cięcie – jest to operacja rozdzielania materiału. Zaliczana jest do jednego z procesów obróbki plastycznej, polegającego na oddzielaniu jednej części materiału od drugiej.

Kup w Narzedzia.pl
Piła tarczowa Bosch GKS 190
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
551
Pilarka tarczowa Evolution S185CCSL
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
599
Pilarka tarczowa Yato YT-82152
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
332,49
Pilarka tarczowa Graphite 58G493
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
473,99
Piła ręczna Einhell TH-CS 1400/1
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
281,99
Pilarka tarczowa Yato YT-82151
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
300,99

Czym jest cięcie w procesie technologicznym?

Cięcie – jest to operacja rozdzielania materiału. Zaliczana jest do jednego z procesów obróbki plastycznej, polegającego na oddzielaniu jednej części materiału od drugiej. Cięcie stosowane jest najczęściej w obróbce materiałów, które polega na wytworzeniu takiego stanu naprężenia w żądanym miejscu aby nastąpiło w nim pęknięcie obrabianego przedmiotu.

Czym jest pilarka tarczowa?

 Pilarka tarczowa - elektronarzędzie przeznaczone do wzdłużnego i poprzecznego cięcia drewna po linii prostej, z możliwością cięcia pod kątem do 45° z wykorzystaniem powierzchni oporowej. Po wyposażeniu elektronarzędzia w odpowiednią piłę możliwe jest cięcie metali nieżelaznych, lekkich materiałów budowlanych i tworzyw sztucznych.

Jak zbudowana jest pilarka tarczowa?budowa pilarki

1 Włącznik/wyłącznik
2 Blokada włącznika/wyłącznika
3 Gałka wstępnego wyboru prędkości obrotowej
4 Uchwyt dodatkowy
5 Przycisk blokady wrzeciona
6 Skala kąta ukosu
7 Klucz sześciokątny
8 Śruba motylkowa do ustawiania kąta cięcia
9 Śruba motylkowa do prowadnicy równoległej
10 Wskaźnik cięcia pod kątem 45°
11 Wskaźnik cięcia pod kątem 0°
12 Prowadnica równoległa
13 Osłona wahliwa (dolna)
14 Dźwignia przestawna osłony wahliwej
15 Płyta główna
16 Śruba motylkowa do regulacji kąta cięcia
17 Wyrzut wiórów
18 Osłona (pokrywa ochronna)

Jak wybrać tarczę tnącą do pilarki tarczowej?

 Kluczowym elementem wydajnej pracy i optymalnego efektu cięcia jest właściwie dobrana tarcza tnąca. Inne narzędzie tnące przeznaczone jest do zgrubnego i szybkiego przecinania np. tarcicy budowlanej, a zupełnie inne do precyzyjnego docinania płyt laminowanych ( np. blaty kuchenne). Jakie cechy tarczy decydują o tym, że lepiej nadaje się do cięcia aluminium czy tworzyw sztucznych, a jakie decydują o tym, że jest to tarcza do uniwersalnych zastosowań.
By odpowiedzieć na te pytania należy zgłębić budowę pojedynczego zęba tnącego, a dokładniej poznać geometrię ostrza. Część robocza narzędzia jest ukształtowana przez kilka powierzchni widocznych na poniższym rysunku . ostrze pilarki tarczowej


Jest to wyróżniona na szaro powierzchnia natarcia oraz przeciwstawiona jej powierzchnia przyłożenia. Powierzchnia natarcia ma najcięższe zadanie do wykonania podczas procesu skrawania. Ona bowiem przejmuje cały nacisk wióra oddzielanego od obrabianego materiału. Pozostałe powierzchnie ostrza, zwane powierzchniami przyłożenia, odgrywają - podczas skrawania drugorzędną rolę.

Najistotniejszym parametrem jest kąt natarcia, który decyduje o ”apetycie” ostrza na materiał. Może on przyjmować wartości od kilkunastu stopni dla cięcia zgrubnego do nawet wartości ujemnych przy cięciu np. aluminium.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na dokładność i szybkość cięcia jest liczba zębów. Tarcze z małą ilością zębów przeznaczone są do szybkiego lecz zgrubnego przecinania materiałów, natomiast te z drobnym uzębieniem są dokładne i nie wyrywają ciętych krawędzi.

tarcza pilarki o małych zębach tarcza pilarki o średnich zębach tarcza pilarki o grubych zębach

Odrębną grupę stanowią tarcze uniwersalne przeznaczone raczej do cięcia zgrubnego, skupione natomiast na różnorodności ciętych materiałów.

Mocowanie tarczy tnącej


mocowanie tarczy tnącej

W celu wymiany narzędzia roboczego najlepiej jest położyć elektronarzędzie na przedniej części obudowy silnika.
• Oczyścić tarczę 21 i wszystkie elementy mocujące.
• Odchylić osłonę do tyłu i przytrzymać.
• Wstawić tarczę tnącą 21 na tulejkę mocującą 22. Kierunek cięcia zębów (ukazany przez strzałkę umieszczoną na tarczy) musi być zgodny z kierunkiem wskazywanym przez strzałkę, umieszczoną na osłonie 18.
• Nałożyć podkładkę mocującą 20, po czym nakręcić śrubę mocującą 19, obracając nią w odpowiednim kierunku. Należy przy tym zwrócić uwagę na właściwe położenie podkładki mocującej 22 i tulei mocującej 20.
• Nacisnąć przycisk blokady wrzeciona 5 i przytrzymać w tej pozycji.

Praca z pilarką - jak ciąć drewno?

Tarcze tnące należy chronić przed upadkami i uderzeniami. Elektronarzędzie należy przesuwać je z równomiernym i lekkim posuwem przez materiał. Zbyt silny posuw powoduje zmniejszenie trwałości narzędzi roboczych i może doprowadzić do uszkodzenia elektronarzędzia.

Wydajność i jakość cięcia zależą w dużym stopniu od stanu i rodzaju uzębienia tarczy tnącej. Należy dlatego używać wyłącznie tarcz ostrych i mających uzębienie dostosowane do piłowanego materiału.

Przyłożyć włączone elektronarzędzie do obrabianego elementu i ostrożnie dokonać nacięcia wstępnego. Następnie kontynuować pracę energicznie i bez przestojów, aby wyeliminować niebezpieczeństwo sklejenia i przegrzania się ostrza.

Mocujemy przycinany element ściskami stolarskimi na stabilnej powierzchni w taki sposób, aby nie drgał i nie uginał się podczas pracy.
Dla ochrony strony dekoracyjnej, pomiędzy zacisk a przycinany materiał, wkładamy drewnianą podkładkę.

Tniemy zawsze po stronie nie pokrytej okleiną, aby uniknąć odprysków. Wykreślamy linię przyszłego cięcia uwzględniając typ zębów i grubość ostrza.

praca pilarką ręczną 

Tnąć pilarką tarczową pamiętaj o bezpieczeństwie

 

 • Pilarkę należy mocno trzymać oburącz, a ręce ustawić w pozycji, umożliwiającej złagodzenie odrzutu. Należy zawsze znajdować się z boku tarczy tnącej; tarcza nie powinna się nigdy znaleźć w jednej linii z ciałem użytkownika.
 • W żadnym wypadku nie wolno stosować uszkodzonych lub nieodpowiednich podkładek lub śrub, mocujących tarcze.
 • Należy zawsze stosować tarcze tnące o właściwych rozmiarach zewnętrznych i o odpowiednim otworze mocowania tarcz (np. w kształcie gwiazdy lub okrągłym).
 • Podczas prac, przy których elektronarzędzie mogłoby natrafić na ukryte przewody elektryczne lub na własny przewód, należy je trzymać tylko za izolowaną rękojeść.
 • Należy używać odpowiednich przyrządów poszukiwawczych w celu lokalizacji ukrytych przewodów zasilających.
 • W razie zaklinowania się tarczy tnącej lub przerwy w pracy, pilarkę należy wyłączyć, a tarczę pozostawić w obrabianym do momentu, aż tarcza całkowicie się zatrzyma. Nie należy nigdy próbować usuwać pilarki z obrabianego materiału lub ciągnąć jej do tyłu, dopóki tarcza całkowicie się nie zatrzyma. W przeciwnym wypadku może wystąpić odrzut.
 • W żadnym wypadku nie wolno przytrzymywać przecinanego przedmiotu ręką, ani trzymać go na kolanach. Obrabiany przedmiot należy stabilnie umieścić na stałym podłożu.

 

Cięcie z prowadnicą i ukośne

 Do obróbki większych elementów lub cięcia prostych krawędzi można umocować na obrabianym przedmiocie deskę lub listwę w charakterze prowadnicy pomocniczej. Ciąć należy prowadząc podstawę pilarki wzdłuż prowadnicy pomocniczej.


budowa pilarki tarczowej
Szyna prowadząca umożliwia wykonywanie prostoliniowych cięć. Okładzina przeciwślizgowa zapobiega przesuwaniu się szyny prowadzącej, nie powodując jednocześnie jej uszkodzeń. Specjalna  powłoka na szynie prowadzącej zapewnia łatwe przemieszczanie elektronarzędzia.

Cięcie ukośne wykonujemy zwykle z użyciem prowadnicy równoległej. Ustawienie kata oraz głębokości cięcia powinno odbyć się przed włączeniem maszyny. Regulujemy ustawienie korpusu piły w stosunku do stopy w zakresie do 45° według podziałki umieszczonej na maszynie.

budowa tarczy pilarki tarczowej

Konserwacja i serwis pilarki tarczowej

 • Przed wszystkimi pracami przy elektronarzędziu należy wyciągnąć wtyczkę z gniazda.
 • Aby zapewnić bezpieczną i wydajną pracę, elektronarzędzie i szczeliny wentylacyjne należy utrzymywać w czystości.
 • Tarcze tnące bez pokryć teflonowych mogą być chronione przed korozją poprzez nałożenie cienkiej warstwy oleju bezkwasowego. Przed użyciem należy usunąć olej, gdyż może on zabrudzić drewno.
 • Odchylna osłona musi móc się zawsze swobodnie poruszać i samoczynnie zamykać. Dlatego też należy zawsze utrzymywać zakres jej ruchu w czystości. Pył i wióry należy usuwać, przedmuchując sprężonym powietrzem lub za pomocą pędzelka.
 • Jeśli urządzenie, mimo dokładnej i wszechstronnej kontroli produkcyjnej ulegnie kiedykolwiek awarii, naprawę powinien przeprowadzić autoryzowany serwis elektronarzędzi.Komentarze
 • Andrzej 2020-12-15

  A jak ustawić linię cięcia bo na podstawie pilarki są nacięcia "prowadnice". Jak je ustawić względem linii cięcia?

Dodaj komentarz
* Pola wymagane