Głośne kliknięcie sygnalizuje właściwe osadzenie wiertła w uchwycie narzędziowym. Tak właśnie działa system beznarzędziowej wymiany wierteł SDS-plus będący obecnie standardem w przemysłowych młotach udarowo-obrotowych.

Kup w Narzedzia.pl
Wiertło SDS-Plus Bosch PLUS-5
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
piątek
13,02
Minimalna ilość w zamówieniu to 5 szt. 5 szt. * 13,02 zł = 65,10 zł Całkowita wartość zakupu to: 65,10 zł
Zestaw wierteł SDS Plus Makita P-29751
dostawa
wysyłka
>12 dni
50,99
Wiertło SDS-Plus Bosch PLUS-5
dostawa
wysyłka
8-11 dni
40,37
Wiertło SDS-Plus Bosch PLUS-5
dostawa
wysyłka
8-11 dni
22,50
Wiertło SDS-Plus Bosch PLUS-5
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
piątek
30,48
Zestaw wierteł do młotów SDS Plus Makita D-00795
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
31,93

Historia mocowania SDS Max sięga 1976 roku...

Już w 1967 roku firma Hilti podjęła pierwszą próbę opracowania uniwersalnego uchwytu narzędziowego, czego rezultatem był standard mocowania TE, który jednak nie przyjął się na szeroką skalę. Dopiero rok 1976 przyniósł realizację tego ambitnego pomysłu w postaci uchwytu SDS Plus, zaprojektowanego przez firmę Bosch. Nowatorska technologia była kompatybilna z mocowaniem TE, a ponadto jej prostota i uniwersalność zmierzała do ułatwienia prac wiertarskich lekkich młotów udarowo-obrotowych, umożliwiając błyskawiczną wymianę osprzętu. Specjalnie z myślą o ciężkich młotach udarowych i obrotowych o średnicy uchwytu 18 mm i ciężarze ponad 5 kg opracowano w 1990 roku system SDS-max.

W sierpniu 1998 w fabryce Bosch w Sebnitz, w Saksonii z taśmy produkcyjnej "zszedł" 10-milionowy młot Bosch wyposażony w system SDS-plus. Szacuje się, że około 95 procent lekkich młotów udarowo-obrotowych na całym świecie wyposażonych jest obecnie w ten system błyskawicznego mocowania narzędzi roboczych.

 Foto mocowania SDS PlusOpracowanie systemu SDS-plus, który w roku 1976 wyznaczył nowy standard systemu mocowania narzędzi, a który początkowo zastosowano w profesjonalnych elektronarzędziach udarowych i obrotowych, stało się wynalazkiem o długotrwałym i wszechstronnym zasięgu. Zasada i sposób funkcjonowania systemu SDS-plus pozostały niemalże niezmienione począwszy od pierwszego urządzenia seryjnego aż po wyprodukowany w czasach obecnych 10-milionowy młot udarowo-obrotowy.

SDS oznaczał początkowo skrót "Steck-Dreh-Sitzt" ("osadź-przekręć-gotowe"), opisujący w skrócie mechanizm wymiany narzędzi. Znaczenie skrótu zmienione zostało z czasem na "Spannen durch System" ("mocowanie systemowe") i oznacza dzisiaj wygodę obsługi i łatwość wymiany narzędzi, zarówno w dziedzinie zastosowań przemysłowych, jak i indywidualnych. SDS nadaje się nie tylko do narzędzi obrotowych czy udarowych. W system SDS wyposażone są obecnie również elektronarzędzia piłujące, zeskrobujące i szlifujące dostępne na rynku.

Przykładowe dłuta na system mocowania SDS Max


 Historia SDS Plus

Opracowanie małych, lekkich młotów udarowo-obrotowych dało początek systemowi SDS-plus. Nowy system mocowania wierteł miał być prosty w obsłudze, a jego zadaniem było poprawienie efektów pracy, zmniejszenie zużycia urządzeń i narzędzi, i przede wszystkim stworzenie podstawy dla rozwoju systemu mocowania narzędzi o wszechstronnym zastosowaniu. System SDS-plus odniósł największy sukces w technice zamocowań, gdzie mniejsze i lżejsze elektronarzędzia stosowane są głównie do wykonywania połączeń na kołki. A ponieważ wiertła SDS pasują również do młotów innych producentów, system oferuje wysoki stopień kompatybilności.

SDS-plus to optymalne przenoszenie energii z urządzenia na narzędzie wiertarskie oraz wygodna, beznarzędziowa wymiana wierteł o średnicy uchwytu 10 mm. Użytkownik po prostu osadza wiertło w uchwycie narzędziowym, mocuje je lekko obracając i gotowe. Kulka we wnętrzu uchwytu narzędziowego blokuje wiertło. Przenoszenie energii z urządzenia na narzędzie odbywa się dzięki dwóm zębom w uchwycie narzędziowym, które idealnie dopasowane są do dwóch wpustów na końcu uchwytu wiertła. 60 mm2 powierzchni stykowej gwarantuje optymalne przenoszenie momentu obrotowego.

Opatentowane przez firmę Bosch oddzielenie funkcji blokady wiertła i przenoszenia momentu obrotowego, pewniejsze osadzenie wiertła i duża powierzchnia stykowa w znacznym stopniu zmniejszają zużycie chwytu wiertła. Ponadto praca przy użyciu elektronarzędzi z systemem SDS-plus jest mniej wyczerpująca, ponieważ dzięki zasadzie pracy młota i zoptymalizowanej technice udarowej praca odbywa się mniejszym nakładem siły.


Mocowanie SDS-max jest większe od mocowania SDS-plus i zostało ono opracowane specjalnie z myślą o ciężkich młotach udarowych i obrotowych o średnicy uchwytu 18 mm i ciężarze ponad 5 kg, od 1990 roku uzupełnia wszechstronność zastosowań tego beznarzędziowego systemu mocowania wierteł.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Mirek 2020-12-30

  To wszystko autor nadmienil juz w artykule..po co te komentarze?

 • Kris 2020-10-16

  Firmie Bosch dalej brakuje żywotności elektronarzędzi w porównaniu do Hilti

 • no przecież jest 2015-10-29

  O hilti jest przecież w pierwszym zdaniu: Już w 1967 roku firma Hilti podjęła pierwszą próbę opracowania uniwersalnego uchwytu narzędziowego, czego rezultatem był standard mocowania TE

 • Przemek 2015-10-18

  Autor zapomniał o firmie Hilti, która była prekursorem w mocowaniu wiertł. Firma bosch wypuszczajać na rynek sds-plus uwzględniła mocowanie hilti.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane