Glebogryzarki spalinowe są coraz bardziej popularne wśród miłośników ogrodów i trawników. Jaka jest zasada jej działania i jak wybrać model do domu?

Czym jest glebogryzarka i jaka jest zasada jej działania?

Glebogryzarki to maszyny służące do uprawy ziemi. Częścią roboczą jest wałek obrotowy z osadzonymi na nim nożami łukowatymi, które obracają się współbieżnie lub przeciwbieżnie.
Odpowiednie przygotowanie gleby jest bardzo ważne dla wzrostu i rozwoju roślin. Po okresie zimowym ciężką i zbitą glebę należy spulchniać, aby zapewnić pożądaną strukturę. Ręczne spulchnianie gleby w dużym ogrodzie wymaga wiele wysiłku i jest bardzo czasochłonne. Tradycyjnie wykorzystywany jest do tego szpadel.

praca glebogryzarką

Do jakich prac można zastosować glebogryzarkę?

Glebogryzarka jest niezastąpiona do spulchniania i wyrównania (po uprzednim przekopaniu) dużych powierzchni gleby, zwłaszcza trudnej w uprawie gleby zbitej i gliniastej. Przydaje się w nowo urządzanym ogrodzie bądź przed założeniem dużego trawnika.
Intensywność spulchnienia ziemi można regulować w dużym zakresie dobierając odpowiednio do wymaganej głębokości uprawy prędkość obrotową wału i prędkość ruchu postępowego glebogryzarki. Zbyt szybkie obroty wału powodują niszczenie struktury gruzełkowatej gleby.

Rodzaje glebogryzarek

Glebogryzarki dzielimy głównie na:
Glebogryzarki elektryczne: Decyduje się mała liczba klientów, ponieważ jest mało komfortowa ze względu na zasilanie za pomocą przewodu elektrycznego.  Jest wyposażona w silnik o mocy około 800 – 2000 Watt, przez co nie na daje się do pracy na większych obszarach i twardej glebie.

Glebogryzarki spalinowe: Najczęściej kupowana glebogryzarka przez miłośników ogrodów i trawników. Daje komfort mobilności i dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Silniki są mocne, przez co łatwiej się pracuje i osiąga się lepsze efekty w uprawie ziemi.
Duża ilość glebogryzarek spalinowych jest oparta na silniku Briggs & Stratton.
praca glebogryzarką na trawniku

Jak wybrać glebogryzarkę?

Podczas kupna glebogryzarki warto zwrócić uwagę na:

  • Moc silnika glebogryzarki - glebogryzarka spalinowa o mocy około 5 kM daje dobry komfort pracy, przy ziemi gliniastej, piaszczystej. Również pozwala na głębokie wgryzanie się w ziemię.
  • Szerokość robocza glebogryzarki - duża szerokość robocza wałka obrotowego ( noży) sprawia, że spulchnienie sporych powierzchni gleby będzie o wiele łatwiejsze i jednocześnie zajmie mniej czasu.
  • Prędkość postępowa glebogryzarki - na wydajność gryzowania znaczący wpływ ma prędkość postępowa glebogryzarki. Ważna jest również możliwość regulacji tej prędkości, przez zastosowanie np. przekładni dwubiegowej pozwalającą na dobranie odpowiedniej szybkości jazdy. Jest również możliwy ruch do tyłu, dzięki biegowi wstecznemu. 
  • Regulowana kierownica - regulowana w pionie i poziomie kierownica gwarantuje ergonomię i komfort pracy. 

 

Praca glebogryzarką wymaga również wysiłku, przy czym należy pamiętać o bezpieczeństwie.

Główne zasady bezpieczeństwa pracy glebogryzarką.

Osobom w wieku poniżej 16 lat nie wolno obsługiwać tej maszyny. Operator jest odpowiedzialny za bezpieczne działanie maszyny wobec stron trzecich.

Przed rozpoczęciem frezowania, usunąć z gleby wszelkie ciała obce. Pracować tylko w świetle dziennym lub przy dobrym oświetleniu sztucznym.

Nie uruchamiać maszyny stojąc przed nożami obrotowymi, nie zbliżać się do maszyny podczas pracy. Jeżeli rozruch jest wykonywany przez pociąganie krótkiej linki, nóż obrotowy i maszyna muszą być nieruchome.

Dla większego zabezpieczenia podczas pacy, należy nosić odporne obuwie i długie spodnie. Podczas pracy zachować szczególna ostrożność, nóż jest potencjalnie niebezpieczny dla rak i stóp.

Należy uważać na rurę wydechowa. Części w okolicy rury wydechowej mogą osiągać temperaturę 80oC .

Wszystkie glebogryzarki spalinowe posiadają urządzenia zabezpieczające. Takie urządzenia powodują automatyczne odłączenie napędu po zwolnieniu odpowiednich dźwigni

Jak dbać o glebogryzarkę?

Po wykonanej pracy należy wyczyścić piasty noży, wał noży i noże glebogryzarki, zapewniając, by były wolne od pozostałości gleby, trawy itp.  Ważne jest również regularne smarowanie części obrotowych glebogryzarki.


Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane