Zastanawiasz się do czego służy glebogryzarka, a do czego kultywator? Nie jesteś wyjątkiem. Nie ma wątpliwości, że jedno i drugie narzędzie służy do spulchniania gleby. Okaże się niezbędne podczas prac ogrodowych, jakie czekają na Ciebie w ogrodzie.

Kup w Narzedzia.pl
Glebogryzarka Dedra DED8709
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
493
Glebogryzarka Ryobi RCP1225
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
779,99
Aerator obrotowy Fiskars QuikFit (136524)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
środa
138,49
Kultywator Fiskars (137020)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
środa
31,93
Buty do areacji Mastergrill GR6995
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
środa
50,49
Glebogryzarka Greenworks G40TL
dostawa
wysyłka
8-11 dni
998

Czym jest i jak działa glebogryzarka?

Glebogryzarki to urządzenia ogrodowe, służące do gruntownego spulchniania ziemi, odchwaszczania i napowietrzania. Niektóre modele mogą także rozprowadzać kompost i torf. Sercem, tzn. głównym elementem roboczym są noże do przekopywania ziemi, które zostały zlokalizowane na obracających się wokół własnej osi tarczach. Zakrzywione na końcach działają tak samo jak miniaturowy szpadel. Jak sugeruje sama nazwa, noże wgryzając się w glebę, wydobywając jej niewielką ilość i przewracając ją na drugą stronę. Wszystko to dzieje się z duża prędkością. Co najistotniejsze zęby glebogryzarki obracają się w szybkim tempie wzruszają ziemie, nie zostawiając szczelin powietrznych. Spulchniona gleba nie ma grudek – jest gotowa pod wysiew. Stopień spulchnienia gleby przez glebogryzarkę jest uzależniony od samem jej struktury, a także wilgotności. Glebogryzarki ze względu na swoje możliwości znajdą zastosowanie przed położeniem trawnika.

glebogryzarka spalinowa

Kultywator - czym jest i jak działa?

Kultywator jest stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie. Został również przeznaczony do spulchniania gleby, ale ma znacznie większe możliwości – jest mocniejszy. Dlatego znajdzie szczególne zastosowanie np. przy szkółkach lub uprawach warzyw, owoców. Kultywator jest podobnie jak glebogryzarka narzędziem zębatym, ale wyposażonym z reguły w silnik spalinowy o wyższej mocy niż glebogryzarki. Ponadto, elementy robocze nie obracają się, tak jak to jest w przypadku glebogryzarek. Zęby kultywatora zagłębiają się w glebę, wzruszają ją i spulchniają, pozostawiając szczeliny powietrzne i grudki ziemi. Również mogą rozprowadzać kompost i torf.

kultywator

Rożnica pomiędzy kultywatorem a glebogryzarką

Choć nazwy często bywają stosowane wymiennie różnice są wyraźne. Glebogryzarka spulchnia, odchwaszcza i napowietrza. Kompleksowo przygotowuje glebę pod wysiew – nie ma grudek, zostaje gładka powierzchnia. Kultywator z kolei zagłębiają się w glebę, spulchnia ją i napowietrza, ale pozostawia grudki. Gleba zatem wymaga dodatkowej obróbki. W końcu coś za coś – większe możliwości, bo większa moc, jednak dodatkowo trzeba wyrównać ziemię.

kultywator

Dla działkowiczów i amatorów prac w ogrodzie wystarczy glebogryzarka. Zapewnia moc wystarczającą do pielęgnacji niedużych terenów. Ponadto, przygotowuje glebę kompleksowo pod wysiew. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane