Frezarki wykorzystywane są podczas obróbki powierzchni płaskich, kształtowania rowków, gwintów czy kół zębatych. Przydadzą się również, gdy trzeba wykonać żłobienia lub dekoracje w drewnie, metalu. Jakie są zastosowania różnych typów frezarek?

Kup w Narzedzia.pl
Frezarka Ryobi ONE+ R18TR-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
402,99
Frezarka górnowrzecionowa Bosch GOF 130
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
610,99
Frezarka górnowrzecionowa Yato YT-82380
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
424,99
Frezarka górnowrzecionowa Hikoki M12VE UTZ
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
919
Frezarka górnowrzecionowa Bosch POF 1200 AE
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
394
Frezarka górnowrzecionowa Ryobi RRT1600-K
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
597,11

Czym jest frezarka?

Sercem frezarki jest frez, który zostaje wprawiony w ruch obrotowy. Sam materiał we frezarce porusza się ruchem prostoliniowym, krzywoliniowym lub posuwowym. Rodzaj i kształt frezu wpływa na kształt wrębu.

Przy pomocy frezarki wykonamy wiele różnych zadań – nacięć, żłobień, rowków, lameli. Jest to bardzo wszechstronne urządzenie, obowiązkowe w każdym profesjonalnym warsztacie. Frezarki są powszechne także w amatorskich warsztatach, a do ich obsługi nie trzeba mieć dużego doświadczenia czy specjalnych umiejętności.

Frezarkami możemy pracować w drewnie, w metalu, glazurze, betonie. Są skuteczne przy wycinaniu kształtów, zaokrąglaniu i fazowaniu krawędzi, wierceniu przelotowym i nieprzelotowym, rzeźbieniu oraz kopiowaniu elementów.Frezarka podczas pracy

Frezarki - jakie są ich rodzaje?

Na rynku istnieje wiele rodzajów frezarek, które dzieli się ze względu na: budowę, funkcję lub zastosowanie.

Ze względu na ilość wrzecion możemy wyróżnić frezarki:

 • jednowrzecionowe,
 • wielowrzecionowe.

Ze względu na usytuowanie wrzecion:

 • górnowrzecionowe,
 • dolnowrzecionowe.

Ze względu na budowę:

 • poziome,
 • pionowe.

Ze względu na funkcję:

 • do drewna,
 • do gwintów,
 • do kół zębatych.

To jest bardzo ogólny podział i ułamek rodzajów frezarek, jakie można na rynku. Dzięki tak dużemu wyborowi łatwo znaleźć urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Do użytku profesjonalnego, do obróbki metalu, często wybiera się maszyny CNC, które można zaprogramować. Obsługujący powinien mieć obszerną wiedzę potwierdzoną certyfikatem lub szkoleniem. Powszechne są też urządzenia 2w1, wiertarko-frezarki, polecane zwłaszcza majsterkowiczom. Nie muszą kupować dwóch różnych narzędzi, których używają rzadko – wystarczy zainwestować w dobrej jakości jedno urządzenie.

Zastosowanie frezarki górnowrzecionowej

Najczęściej spotykaną grupą są frezarki górnowrzecionowe, których wrzeciono znajduje się ponad stołem roboczym. Są one o wiele bezpieczniejsze od frezarek dolnowrzecionowych, dlatego poleca się je szczególnie osobom początkującym i amatorom-majsterkowiczom. Frezarki górnowrzecionowe cieszą się popularnością również w zakładach stolarskich.Frezarka podczas pracy

Wykorzystuje się je do frezowania wewnętrznego lub zewnętrznego na całej powierzchni obrabianego materiału. Zastosowanie frezarki górnowrzecionowej jest obszerne, ponieważ wykorzystywana jest do budowania mebli, tworzenia elementów dekoracyjnych, kanałów, otworów na zawiasy oraz lameli.

Frezarki górnowrzecionowe często mają możliwość przypomocowania do stołu roboczego. Wiele osób korzysta z nich wlaśnie w ten sposób.

Zastosowanie frezarki dolnowrzecionowej

Frezarki dolnowrzecionowe to urządzenia bardziej specjalistyczne, których obsługa wymaga doświadczenia i wiedzy. Wrzeciono znajduje się pod stołem, co daje większe możliwości obróbki materiału. Ze względu na umieszczenie wrzeciona w dolnej części urządzenia, może dojść do okaleczenia operatora w wyniku wyrwania obrabianego materiału. Są cięższe i cechują się większą mocą niż górnowrzecionowe.

Frezarki dolnowrzecionowe idealne do tworzenia skomplikowanych detali oraz do frezowania profilowanego, przebiegającego w następujących etapach: obróbka zgrubna, pół zgrubna, pół wykończeniowa i wykończeniowa. Zastosowanie frezarki dolnowrzecionowej w stolarstwie to m.in.: wykonywanie skomplikowanych żłobień, otworów, rowków, połączeń pomiędzy deskami. Najczęściej wykorzystywana jest w meblarstwie, przemyśle drzewnym, a nawet w leśnictwie.

Parametry frezarki, na które warto zwrócić uwagę

Frezarkę dobiera się głównie do rodzaju wykonywanej pracy. Na kilka parametrów, niezależnie od typu urządzenia, warto zwrócić szczególną uwagę:

 • moc – frezarki o mocy do 750 W sprawdzą się podczas frezowania krawędzi. Te o mocy do 1400 W używane są podczas standardowych prac stolarskich, a ich zastosowanie jest uniwersalne. Moc oscylująca w granicach 2000 W pozwala na cięższą obróbkę podczas stolarki budowlanej czy produkcji schodów.
 • prędkość obrotowa – im wyższa, tym precyzyjniejsza i efektywniejsza praca frezarki.
 • gabaryty i masa – mała, ręczna frezarka górnowrzecionowa jest łatwiejsza w obsłudze. Frezarki stacjonarne mają duże gabaryty, ale przy ich pomocy można wykonywać najbardziej zaawansowane frezowania, jednak ograniczeniem może być dostępna powierzchnia w danym warsztacie.
 • gatunek łożysk – w zależności od wykonania i jakości łożysk, posłużą one dłużej lub krócej – wysoka jakość przedłuża ich żywotność.
 • ogranicznik głębokości – ta funkcja wpłynie na wyższy komfort pracy, ponieważ zapobiegnie uszkodzeniu obrabianej powierzchni, czy pomyłce w trakcie frezowania.
 • dodatkowe wyposażenie: ogranicznik głębokości, dodatkowe oświetlenie (np. LED), zestaw różnych typów frezów dołączony do urządzenia.

Frezarka na obrabianym materialeDecydując się na zakup frezarki, trzeba wziąć pod uwagę, do jakich celów będzie wykorzystywana i w jakich materiałach będziemy pracować. A gdybyście nie wiedzieli, jaki sprzęt wybrać, to zapraszamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta narzedzia.pl.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane