Frezarki górnowrzecionowe to narzędzia dosyć elastyczne w zastosowaniu, z których korzysta zarówno profesjonalista, jak i amator stolarstwa. Frezarki doskonale nadają się do precyzyjnych prac wykończeniowych w powierzchniach drewnianych, czy wykonywania wpustów i wrębów.

Kup w Narzedzia.pl
Frezarka górnowrzecionowa Bosch POF 1400 ACE + ACC
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
625,99
Frezarka górnowrzecionowa Einhell TC-RO 1155 E
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
329
Frezarka górnowrzecionowa Graphite 59G717
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
359,99
2 752,49
2 089

Do czego służy frezarka górnowrzecionowa?


Frezarka górnowrzecionowa jest narzędziem bardzo wszechstronnym. Przeznaczonym głównie do obróbki drewna, metalu, akrylu, tworzyw sztucznych, płyt gipsowo-kartonowych. Pionowe wrzeciono jest umieszczone powyżej blatu stołu jak sama nazwa wskazuje – frezarki górnowrzecionowe.
Frezarka górnowrzecionowa obrabiany materiał skrawa z góry. Na przykład przy pomocy końcówkowych frezów do drewna możemy nią tworzyć w deskach rowki, zaokrąglać i nadawać kształt kantom, a także wyfrezowywać okrągłe, podłużne lub nawet złożone, bazujące na krzywych kształty. Odpowiednim rodzajem frezu możemy wycinać nawet reliefy albo napisy. Znajdzie swoje zastosowanie najczęściej w stolarstwie głównie przy produkcji mebli.

Jak działa frezarka górnowrzecionowa?


Najważniejszym elementem frezarki górnowrzecionowej jest obrotowe wrzeciono z kleszczową głowicą, w której mocujemy frezy. Zasada działania jest prosta – poruszający się ruchem obrotowym frez zdejmuje nadmiar materiału. Gdy obraca się zgodnie z kierunkiem posuwu, mamy do czynienia z frezowaniem współbieżnym, w odwrotnym przypadku mówimy o frezowaniu przeciwbieżnym.


Jak wybrać frezarkę górnowrzecionową?


Ręczne frezarki górnowrzecionowe mają następującą rozpiętość parametrów technicznych – moc nominalna waha się w granicach od 400-2500W, głębokość frezowania – od 0-80mm. Masa frezarek górnowrzecionowych to od 1,7-7kg. Istotną kwestią jest również wielkość średnicy części chwytowej 3-12mm) i roboczej (2-90mm). Różne średnice wymuszają na producentach wyposażanie frezarek w przełączniki prędkości obrotowej silnika. W zależności od modelu – regulowane są płynnie lub skokowo, w zakresie od 7-30 tys. obrotów na minutę. Specjalne systemy elektroniczne czuwają nad zachowaniem liczby obrotów pod obciążeniem.

frezarka górnowrzecionowa

Frezarki górnowrzecionowe możemy podzielić ze względu na zastosowanie:
    a) frezarki o mocy ok. 400–750W frezarki do krawędzi oraz frezarki do połączeń, np. frezarka górnowrzecionowa DeWalt DW621K;

    b) frezarki o mocy ok. 700-900W do prac gdzie ważna jest masa urządzenia (praca jedną ręką) i jej gabaryty – praca w miejscach trudnodostępnych, np. Bosch POF 1200 AE , Makita RP0900;

    c) frezarki o mocy ok. 1250-1400W jako uniwersalne urządzenie do wszelkich prac stolarskich, ciesielskich i hobby. Jest to alternatywą dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup dwóch frezarek, np. frezarka górnowrzecionowa Hikoki M8V2 NAZ

    d) frezarki o mocy ok. 2000W do ciężkich zastosowań, np. produkcja schodów, stolarka budowlana, np. frezarka górnowrzecionowa Hikoki M12V2 WSZ, Makita RP2301FCX. Może być również dobrym rozwiązaniem przy zastosowaniu jako frezarka stacjonarna przymocowana do stołu.

stolik frezarki

Frez, czyli narzędzie robocze


Frezy zostały wykonane z węglika spiekanego bądź ze stali szybkotnącej. Obecnie, najczęściej używane są frezy dwuostrzowe. Mogą być wyposażone w łożyska kopiujące, które idealnie sprawdzają się podczas frezowania od szablonu. Wówczas prowadzenie jest bardziej precyzyjne, a szerokość frezowania – stała. Frez bez łożyska mogą zostać zastąpione odpowiednimi tulejami kopiującymi.

frez do frezarki

Jak powinniśmy pracować frezarką górnowrzecionową?


Pracę należy zacząć od zamontowania odpowiedniego frezu. Należy go wsunąć w mocowanie głowicy na głębokość ok. 2/3 długości i zamocować. Pamiętając o ponownym zamontowaniu przezroczystej osłony, chroniącej nasze dłonie i oczy, zdemontowanej z tej okazji. Frezarkę gównowrzecionową powinno się prowadzimy spokojnymi i płynnymi ruchami. Jeśli bowiem będziemy prowadzić ją zbyt wolno – drewno się przegrzeje i odbarwi, jeśli zbyt szybko – brzeg profilu lub wrębu zostanie postrzępiony. Materiał frezujemy zgodnie z kierunkiem włókien drewna, ponieważ przy pracy w poprzek drewno się wyłamuje, wibruje i w efekcie frez jest wypychany z kierunku obróbki. Za jednym podejściem frezujemy do głębokości  ok. 8mm. Jeśli zależy nam na wykonaniu głębszego wpustu, wówczas powtarzamy frezowanie ze stopniowym nastawianiem większej głębokości.

frezarka

Dodatki – usprawniają pracę


Frezarki górnowrzecionowe można dodatkowo wyposażyć w akcesoria dedykowane do danego modelu lub producenta, które ułatwiają pracę. Często w zestawie można znaleźć frezy kształtowe. Ponadto, prowadnica równoległa, która gwarantuje stabilność prowadzenia frezarki, natomiast ogranicznik mikrometryczny zapewnia precyzyjne ustalenie głębokości frezowania. Z kolei ogranicznik rewolwerowy okaże się niezbędny, gdy trzeba wykonać kilka przejazdów podczas frezowania głębokich rowków. Zestaw, złożony z frezarki i stołu, jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy do pracy potrzebują uniwersalnego elektronarzędzia. Taką frezarkę ze stołem można wykorzystać między innymi do frezowania krawędziowego, profilowego i wpustowego, a także do głębokiego kopiowania i rowkowania. Dodatkiem bywa króciec z obudową, który podłączony do odkurzacza przemysłowego zapewnia czystość otoczenia, bezpieczeństwo i komfort pracy.

frezarka bosch z osprzętem

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane