Niezbędnym narzędziem dla każdego glazurnika jest przecinarka do glazury. Trudno sobie wyobrazić dokładne i precyzyjne ułożenie płytek bez przecinarki, która dotnie płytkę tak jak sobie tego życzy specjalista.

Przed zakupem przecinarki należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

a) Długość cięcia,

b) Budowa,

c) Napęd,

d) Dodatkowe walory.

Długość cięcia

Jeśli chodzi o długość cięcia wskazuje ona na rozmiar płytki, jaką jest w stanie przeciąć przecinarka. Najbardziej uniwersalnym rozmiarem jest długość  ok. 60 cm, aczkolwiek glazurnicy coraz częściej wybierają przecinarkę o długości 90cm. Umożliwiają one bowiem ciecie po przekątnej płytek o wymiarach: 60x60cm – szczególnie istotne przy układaniu płytek w „karo” – a nawet dłuższych, ok. 120cm (np. przecinarka Rubi TX-1200-N).

Budowa przecinarki

Kolejną istotną kwestią jest budowa – z jedną lub dwiema prowadnicami. Każda z nich ma inne atuty. Przecinarka jednoprowadnicowa (np. TI-S) gwarantuje bardzo dużą sztywność zespołu łamacza. Z kolei przecinarka dwuprowadnicowa zapewnia doskonałą widoczność linii cięcia, dzięki temu pozwala zachować absolutną precyzję. Co więcej, dzięki ergonomicznej budowie dźwigni oraz przekładniom zastosowanym w modelach, np. TS-Plus, TR-S łamanie płytek odbywa się bez najmniejszych problemów.

Elektryczne czy ręczne

Przecinarki ręczne przeznaczone są do mniej wymagających prac. Radzą sobie z cięciem płytek ściennych, podłogowych, gresów i wszelkich innych, np. gres porcelanowy. Przecinarki elektryczne są to urządzenia o dużej wydajności. Przecinarki do materiałów ceramicznych z tarczą diamentową z chłodzeniem wodnym umożliwiają przecinanie różnorodnych materiałów budowlanych: glazury, terakoty, gresu, cegieł, kamienia naturalnego, marmuru, granitu i wielu innych.

Dodatkowe zalety

Dodatkowymi atutami, które ułatwiają pracę przecinarką do glazury są np. przykładnice z możliwością ustawiania w różnych kątach, przymiary boczne do cięć seryjnych oraz wymienne kółka tnące do materiałów ceramicznych i gresowych o różnej grubości, twardości i strukturze. Ponadto, większość przecinarek Rubi dostarczana jest w praktycznych walizkach ułatwiających transport i zapewniających absolutną ochronę podczas przechowywania.  

Przecinarki ręczne - polecane modele

Dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się przecinarka ręczna Rubi TX-900-N. Jej zaletą jest ruchomy łamacz oraz wykonane ze stali prowadnice – chromowane i szlifowane z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Urządzenie posiada zespół ustawczo-pomiarowym z listwą o centralnej osi obrotu do cięć seryjnych pod kątem od 0° do 45°. Do cięć seryjnych i prostych pod tym ostatnim kątem przecinarka została wyposażona w ogranicznik boczny. TX-900-N ma także noże z krążkami przystosowalne i zamienne o średnicach 8-22mm. W wyposażeniu sprzętu znajdują się noże o średnicach 10 i 18 mm oraz walizka.

Godny uwagi jest także model TP-75-S. Przecinarka do glazury Rubi jest urządzeniem jednoprowadnicowym z pomiarem kątowym i wymiennymi nóżkami. Prowadnica jest stalowa niklowana, chromowana i bardzo odporna na zginanie. Została wyprodukowana w systemie FastFix - szybkiego mocowania przymiaru. Przymiar jest obrotowy, o centralnej osi obrotu do ustawiania kątów. Atutem  przecinarki jest również ruchomy łamacz, którego siła nacisku wynosi 1000kg i jego wzmocniona stopa. Dodatkowo, ogranicznik boczny pozwala na wykonywanie seryjnych cięć prostych i pod kątem 45°. Co więcej, podstawa przecinarki jest dwuwarstwowa i ma działanie amortyzujące, można ją rozszerzać dla dużych formatów. Nie lada ułatwienie dla właściciela TP-75-S stanowi prosta konserwacja mechanizmów, która nie wymaga smarowania. Z urządzeniem są kompatybilne noże o średnicach od 10 do 22 mm.

Przecinarki elektryczne - modele godne uwagi

Urządzenia ręczne są jedną z propozycji Rubi, która ma w swojej ofercie również gamę przecinarek elektrycznych. Przecinarki z tarczą umieszczoną pod blatem nadają się do cięć krótkich, istotną zaletą tego rodzaju przecinarek są niewielkie wymiary oraz możliwość użytkowania w małych pomieszczeniach. Blat roboczy można ustawić pod kątem 45 stopni, co umożliwia wykonywanie cięć prostych oraz tzw. fazowania.

Do cięć dłuższych materiałów dedykowane są przecinarki z prowadnicą zamontowaną na 2 ramionach z możliwością uchyłu do 45 stopni. Płytki tnie się przesuwając głowicę z tarczą, która jest chłodzona wodą podawaną przez pompę zanurzoną w zbiorniku pod stołem roboczym. Godne uwagi są modele: DU (długość cięcia 60cm), DW-N/NL (długość cięcia 72–117 cm z efektem zagłębiania) oraz modele DS o długości cięcia do 155cm.

Jako uzupełnienie wymienionych modeli może być przecinarka elektryczna Rubi DC-250-1200 wyróżniającą się dokładnością cięcia i sztywną konstrukcją. Długość cięcia wynosi aż 120cm, a głowica tnąca przesuwa się na łożyskach po prowadnicy. Pozwala to uzyskać wysoką dokładność nawet podczas cięciach pod kątem twardych materiałów. Dzięki szerszemu korpusowi łatwiejsze jest cięcie płytek zarówno długich, jak i szerokich. Ponadto przymiar czołowy oraz przestawny przymiar kątowy umożliwiają wykonywanie precyzyjnych cięć seryjnych oraz po przekątnej. Silnik o mocy 1,1kW jest zamontowany na głowicy, co pozwala na dokonywanie cięć wgłębnych. W przypadku cięcia materiałów budowlanych warto zwrócić uwagę na model z przesuwnym blatem i większą tarczą, np. DR-300.

Podsumowując – w zależności od rodzaju inwestycji wykonawca ma możliwość dobrania odpowiedniego narzędzia, które umożliwi szybkie i efektywne przeprowadzenie prac.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane