Odpowiednio dobrane lampy sprawią, że ogród będzie prezentował się doskonale nawet późnym wieczorem i nocą. Oświetlenie zewnętrzne pozwala wydobyć urok najpiękniejszych zakątków po zmroku, kiedy świat spowija nieprzenikniona ciemność. Efektowną scenerię wokół domu możemy stworzyć za pomocą oświetlenia. Jak to zrobić? Jakie lampy wybrać? Zapraszamy do lektury!

Kup w Narzedzia.pl
Słupek Outdoor Flare Paulmann PL94385
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
218 152
Oprawa L 12 Steinel ST657918
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
342 257
Oprawa ogrodowa GL 80 LED iHF Steinel ST055486
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
960 762
1 051,99
398,99

Piękne i funkcjonalne oświetlenie ogrodu

Zadbany ogród z bujną zielenią i licznymi kompozycjami roślinnymi wymaga wyeksponowania. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu będziemy mogli się nim cieszyć nie tylko w ciągu dnia, ale także po zmroku. Urokliwe alejki, dorodne drzewa o rozłożystych konarach oświetlone snopami delikatnego światła, które przełamują spowijającą wszystko wokół ciemność, tworzą niepowtarzalny klimat, w którym każdy chce przebywać.

Po zmroku ogród całkowicie zmienia swoje oblicze, dzięki czemu możemy się nim zachwycać na nowo. Odpowiednio dobrane oświetlenie ogrodowe zapewni nie tylko efektowną scenerię wieczornych spotkań z przyjaciółmi, ale także będzie niezwykle praktyczne. Dzięki niemu wydzielisz także strefy w ogrodzie. Wybór dostępnych modeli oświetlenia zewnętrznego jest ogromny. Nie chodzi tutaj tylko o typ lamp, ale także ich kształt, zdobienia i poziom jasności, jaki dają. Dlatego niezależnie od tego, czy gustujemy w nowoczesnych przestrzeniach, czy jednak wolimy klasykę lub ogrody romantyczne, z pewnością znajdziemy wśród nich idealne rozwiązanie.

 

ogród oświetlony girlandami

Jakie lampy do ogrodu wybrać?

To wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać i architektury ogrodu. Możemy wybierać wśród pięknych latarni, słupków, a także kul, kinkietów, lamp wiszących czy sufitowych. Niezależnie od tego, na jakie modele opraw się zdecydujemy, z łatwością stworzymy z nich efektowne oświetlenie. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać je do naszych potrzeb i typu oraz wielkości ogrodu.

Oświetlenie ogrodu obejmuje takie strefy jak alejki, krzewy, drzewa, zbiorniki z wodą, taras, elewację domu, podjazd, schody i wejścia do budynku. Dzięki niemu oświetlisz praktycznie całą posesję i sprawisz, że będzie pięknie się prezentowała, a swobodne poruszanie się wokół domu nawet po zmroku, nie będzie problemem. Pamiętajmy, że każda taka strefa powinna być odpowiednio oświetlona.

Oświetlenie ogrodu - przede wszystkim funkcjonalność i bezpieczeństwo

Wybór oświetlenia do ogrodu powinien być podyktowany zarówno czynnikami praktycznymi, jak i estetycznymi. Nawet najpiękniejsze lampy nie będą nas cieszyły, jeśli będą emitowały zbyt mocne lub zbyt słabe strumienie światła. Muszą one także spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Pierwszym ważnym aspektem do rozważenia podczas wyboru oświetlenia zewnętrznego jest rodzaj zasilania lamp. Czy w danym miejscu jesteśmy w stanie doprowadzić kable zasilające? A może jednak lepiej postawić na rozwiązania solarne lub zasilane na baterie bądź akumulatory? Jeśli wybierzesz lampy zasilane z sieci elektrycznej, pamiętaj, że okablowanie powinno być zakopane na minimum 20 cm w ziemi, zabezpieczone folią lub specjalną osłoną.

 

lampa na tle zieleni

 

By mieć pewność co do bezpiecznego podłączenia instalacji, najlepiej skorzystać z usług elektryka, który podłączy instalację i zamontuje gniazdka. Jeśli lampy będą zasilane prądem o napięciu 220V, konieczne jest zastosowanie bezpiecznika. Oświetlenie ogrodowe powinno być podłączone do osobnego obwodu i zabezpieczone wyłącznikiem nadmiarowoprądowym i przeciwpożarowym.

Pamiętajmy także, że w zależności od rodzaju zasilania różne będą koszty eksploatacji urządzeń. Oświetlenie ogrodowe często pozostaje włączone przez całą noc, dlatego warto zadbać o wykorzystanie energooszczędnych opraw. Drugim krokiem powinno być przemyślenie tego, jaki efekt chcemy uzyskać w poszczególnych strefach naszego ogrodu. Czy potrzebujemy jasnego i silnego światła? A może jednak ma być to delikatne światło punktowe lub reflektor, który z łatwością będzie można skierować w wybrane miejsce? Warto zwrócić także uwagę na wielkość ogrodu. Duża powierzchnia z pewnością będzie wymagała większej ilości lamp.

 

oświetlenie ogrodowe steinel

 

Jednak tutaj, jak i wszędzie należy kierować się rozsądkiem i nie przesadzać z ich liczbą. Pamiętajmy także, że wszystkie rodzaje opraw powinny być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. Produkty przeznaczone na zewnątrz muszą mieć wskaźnik IP na poziomie minimum 44, a te, które będą miały stałą styczność z wodą - 68. Ważne jest także dobranie odpowiedniej barwy światła. Jeśli zdecydujemy się na ciepłą, najlepiej taką tonację utrzymać w całym ogrodzie.

Dopiero po wstępnym rozpoznaniu potrzeb i możliwości możemy przystąpić do najprzyjemniejszej części, czyli do wyboru odpowiedniego oświetlenia. Producenci oświetlenia zewnętrznego dają nam w tej dziedzinie wiele możliwości. Wśród dostępnych produktów znajdziemy m.in. latarnie, lampy stojące, reflektory, oprawy wpuszczane, dogruntowe, kinkiety, lampy wiszące czy naświetlacze, a także girlandy tworzone z pięknych lampek o najróżniejszym kształcie.

Efektowne oświetlenie do każdego ogrodu

Oświetlenie ogrodowe powinno być dobrane do każdego ogrodu indywidualnie. Wielkość przestrzeni wokół domu, a także sposób jej aranżacji ma decydujący wpływ na dobór świateł. Jeśli mamy duży ogród z licznymi ścieżkami, możemy oświetlić je pięknie zdobionymi latarniami. Dobrym wyborem okażą się także niższe lampy stojące, które dają wystarczająco jasne światło, aby bez problemu swobodnie poruszać się alejkami po zmierzchu. Mają one z reguły minimalistyczny kształt, który pięknie komponuje się z otaczającą przestrzenią i nie jest zbyt nachalny, dzięki czemu wygląda niezwykle estetycznie.

 

lampa ogrodowa

 

Do podkreślenia pięknej roślinności, skalniaków czy elementów architektonicznych świetnie sprawdzą się reflektory. Dają one jasny snop światła, który z łatwością można skierować na wybrany obiekt. Dodatkowo takie lampy są niezwykle łatwe w montażu - wystarczy wbić je w ziemię. Coraz więcej właścicieli nieruchomości decyduje się także na efektowne kule ogrodowe, które pięknie prezentują się umieszczone wzdłuż ścieżek. Stanowią one niebanalną ozdobę już dzięki swojemu kształtowi, a wydobywające się z nich światło dodatkowo potęguje ten efekt.

Jeśli mamy w swoim ogrodzie oczka wodne, także i je warto odpowiednio oświetlić. Światło odbijające się od wody wygląda pięknie. Możesz stworzyć niebanalny efekt, oświetlając wodę reflektorem lub wybrać modele, które montowane są na dnie zbiornika i od dołu go oświetlają. Pamiętajmy jednak, aby były one przystosowane do ciągłego kontaktu z wodą.

Oświetlenie ogrodowe na taras i do altany

Oświetlony w przemyślany i uporządkowany sposób ogród zamieni się w piękną krainę, w której z chęcią spędzimy długie letnie wieczory i noce na rozmowach z przyjaciółmi. Latarnie, lampy i reflektory pozwolą nam wydobyć z ogrodu to, co jest w nim najlepsze. Poza oświetleniem samego ogrodu warto także odpowiednio oświetlić taras, na którym często spędzamy długie i przyjemne godziny, relaksując się po ciężkim dniu.

Na tarasie możemy wykorzystać kinkiety, lampy wiszące, lampiony czy powiesić piękne girlandy. Także wokół tarasu doskonale będą prezentować się lampy stojące o delikatnym świetle. Zaznaczają one wyraźnie granice tarasu, dzięki czemu zabezpieczą domowników i gości przed upadkiem, gdy taras znajduje się wyżej, niż teren wokół. Oświetlenie tarasu spełnia oprócz funkcji ozdobnej także funkcjonalną.

 

girlandy kolorowe do ogrodu

 

Dzięki niemu zjemy wieczorem posiłek z całą rodziną na zewnątrz i spędzimy długie wieczory na rozmowach z przyjaciółmi. Dodatkowo umożliwiają one podkreślenie pięknej elewacji budynku, wydobywając wszystkie zdobienia i uwypuklając je w świetle. Również w altanie ogrodowej możemy wykorzystać lampy wiszące, skorzystać z lamp LED, zasilanych na baterie czy rozwiązań solarnych. W dużej mierze wybór jest tutaj uzależniony od dostępu do sieci elektrycznej.

Oświetlenie zewnętrzne przed posesją

Planując oświetlenie ogrodu, nie można zapominać także o oświetleniu podjazdu, wejścia do domu czy ścieżki prowadzącej od bramy do drzwi wejściowych. Miejsca te wymagają szczególnie jasnego światła, które zapewni nam i naszym gościom bezpieczeństwo. Wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu pięknie będą prezentować się lampy stojące, kule ogrodowe, reflektorki, niewielkie wpuszczane oświetlenie punktowe czy oprawy dogruntowe. Przed wjazd do garażu i na podjeździe idealnie nadają się naświetlacze. Dają one jasne światło, które dokładnie oświetli wybrane strefy. Efektownie nad drzwiami wejściowymi będą prezentować się natomiast kinkiety i oprawy naścienne.

 

oświetlenie przed domem

 

Do oświetlenia elewacji doskonale sprawdzą się oprawy elewacyjne, a także oświetlenie punktowe montowane w podbiciu dachu, spoty oraz kinkiety. Podkreślą one strukturę elewacji i oświetlą najbliższy teren wokół nieruchomości.

Oświetlając teren przed posesją, podjazdem i wokół domu warto postawić na rozwiązania z czujnikiem ruchu, które włączą się, gdy będziemy tego potrzebowali. Dzięki temu zapewnią nam bezpieczeństwo po zmroku, a także zaalarmują o wizycie na naszej posesji nieproszonych gości. To także idealne rozwiązanie do mniej uczęszczanych części ogrodu.

Oświetlenie ogrodowe LED, solarne, na baterie czy tradycyjne rozwiązania zasilane z sieci - co wybrać?

Oświetlenie ogrodowe stanowi bardzo zróżnicowaną kategorię produktów, które różnią się między sobą także sposobem ich zasilania. Znajdziemy wśród nich modele zasilane z sieci elektrycznej, oświetlenie wykorzystujące technologię LED, lampy solarne, a nawet girlandy, które mogą być zasilane na baterie.

Oświetlenie zasilane z sieci elektrycznej emituje jasne światło, które poprawi widoczność na ścieżkach i w najważniejszych zakątkach. Jednak wymaga ono doprowadzenia przewodów. Najczęściej wybierane jest do oświetlania ścieżek.

 

oświetlenie ściezki w ogrodzie

 

Technologia LED ma niezwykle dużo zalet. Cechuje się wysoką energooszczędnością, dzięki czemu nie będziemy narażeni na duże koszty jej eksploatacji. Urządzenia tego typu dają także jasne światło. Potrzebują one nawet kilkakrotnie mniej prądu do zasilania niż tradycyjne żarówki. Lampy solarne to z kolei duża oszczędność, gdyż nie muszą być podłączane do prądu. Urządzenia korzystają z nagromadzonej w ciągu dnia energii słonecznej. Cieszą się niezwykle dużą popularnością ze względu na niską cenę i dostępność zróżnicowanych pod względem kształtu oraz zdobień modeli.

Oświetlenie ogrodu - o czym warto pamiętać?

Wybierając oświetlenie ogrodowe, powinniśmy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Dobrze dobrane będzie gwarantowało bezpieczne poruszanie się po posesji, gdy zapadnie zmrok, ale także będzie przystosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych, a szczególnie do działania wilgoci. Stopień ochrony przeciwpyłowej i przeciwwilgociowej określony jest wskaźnikiem IP. Im jest on wyższy, tym lepszą szczelność wykazuje dany produkt. Oświetlenie narażone na stały kontakt z wodą powinno mieć IP68.

Oświetlenie zewnętrzne powinno spełniać także swoją funkcję podstawową, czyli w odpowiednim stopniu oświetlać wybrane zakątki. Dopiero po tym, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wygląd i elementy dekoracyjne. Ważna podczas użytkowania okazać się może także przenośność urządzenia oraz łatwość, z jaką można w razie potrzeby wymienić żarówkę. Poza designem, który powinien współgrać z charakterem ogrodu i budynków, warto przyjrzeć się także zakresowi oświetlenia, jakie daje lampa.

Czasami będzie to tylko wąskie i nikłe światło, a czasami dość mocne i obejmujące znaczną przestrzeń. Jeśli więc chcemy w danym miejscu delikatnie podświetlić niektóre elementy, postawmy na oświetlenie punktowe. Większy zakres jasności dadzą nam latarnie, reflektory i naświetlacze, a także odsłonięte lampy zewnętrzne. Zawsze podczas montowania oświetlenia ogrodu pamiętajmy jednak o rozsądku i umiarze.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane