Czym wiercić w betonie zbrojonym? Informacje o wiertnicy diamentowej

kategoria: Ekspert radzi Komentarze Data publikacji: 2022-09-03

autor: Redakcja www.narzedzia.pl

Beton zbrojony nie należy do łatwych w obróbce materiałów. Na wszystkich placach budowy zachodzi konieczność, aby wywiercić w nim otwory pod okablowanie lub różnego typu instalacje. Do wiercenia w tym materiale oraz innych, najtwardszych, przydaje się wiertnica diamentowa. Jak wybrać odpowiedni do różnych prac model? Jakimi parametrami się kierować?

Kup w Narzedzia.pl
Wiertnica diamentowa Yato YT-81980
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
875 zł
Wiertnica Bosch GDB 180 WE
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
5 343,99 zł 4 765 zł
Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 5 343,99 zł
Wiertnica diamentowa Dedra DED7622
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
2 310 zł
19 272,49 zł

Co to jest beton zbrojony? 

Do wiercenia w najtwardszych materiałach, czyli między innymi w betonie zbrojonym, potrzeba urządzenia o dużej mocy, solidnego, zbudowanego z najwytrzymalszych komponentów i materiałów. Jednym z takich urządzeń jest wiertnica do betonu, będąca stałym wyposażeniem ekip budowlanych i remontowych. Wiercenie w betonie zbrojonym jest tak trudne i wymaga sprzętu wysokiej jakości, ponieważ jest to beton specjalnie wzmacniany. W masie betonowej znajdują się zatopione pręty stalowe – ta popularna w budownictwie konstrukcja to żelbeton (żelbet). Pręty mogą być połączone i tworzyć kształt siatki, a rzadziej w betonie umieszcza się drobne, cienkie druty, które tworzą zwartą masę, zwaną fibrobetonem. Żelbeton wpływa na jakość całej konstrukcji betonowej, jej wytrzymałość (jest ona bardziej zwarta), odporność na rozciąganie spowodowane temperaturami czy pękanie. W budownictwie beton zbrojony stosuje się przede wszystkim podczas wylewania fundamentów i stropów. Każda duża budowla opiera się na konstrukcji żelbetonowej – począwszy od domów jednorodzinnych, po bloki, na wszelkich budynkach przemysłowych i komercyjnych kończąc. Wiercenie, tworzenie otworów na okablowanie czy rurociągi w tak twardym materiale, to z pewnością nie jest proste zadanie. W takim wypadku fachowcy wspomagają się właśnie wiertnicą diamentową

Wiertnica diamentowa – co to za narzędzie? 

Wiertnica do betonu jest urządzeniem do zadań stricte profesjonalnych. Ze względu na spory koszt, niewiele osób może pozwolić sobie na jej zakup, ale nie ma też raczej takiej potrzeby w zastosowaniach amatorskich. Co innego ekipy budowlane, które w takie urządzenie często muszą zainwestować, aby wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie. Wiertnicę diamentową wykorzystuje się do wielu specjalistycznych zadań, m.in. wiercenie otworów pod okablowanie, rurociągi, przepusty kanalizacyjne, wentylacyjne, instalację hydrauliczną, gazową, a także w przemyśle drogowym (budowa mostów, wiaduktów). Można nią wiercić w ścianach, podłogach, elewacjach, sufitach. Praca wiertnicą do betonu jest bezpyłowa i bezpieczna, ponieważ technika diamentowa pozwala na wykonywanie otworów bez stosowania udaru. Otwór, mimo że powstały w betonie, jest o idealnym kształcie, pozbawiony ukruszeń czy pęknięć. Urządzenie działa wydajnie, szybko i niezwykle precyzyjnie. Operator ma do dyspozycji wiertła różnej wielkości, dzięki którym powstają wpusty o średnicy nawet kilkudziesięciu centymetrów. Wiertnica diamentowa przydaje się nie tylko do wiercenia w betonie zbrojonym, ale również w kamieniu, asfalcie, murze.

Na jakie parametry wiertnicy do betonu zwracać uwagę?

Model wiertnicy diamentowej powinien być dobrany optymalnie do planowanych prac. Na rynku narzędziowym do dyspozycji jest wiele urządzeń różniących się parametrami oraz producentem. Wiertnice do najcięższych robót, renomowanych marek, kosztują sporo, bo ich ceny sięgają do kilkunastu tysięcy złotych. Jest to więc duża inwestycja, która powinna być przemyślana pod kątem indywidualnych potrzeb. Warto zwracać uwagę na następujące dane techniczne oraz funkcje:

  • moc – kluczowy parametr, od którego zaczyna się wybór większości elektronarzędzi. Modele wiertnic diamentowych cechują się mocą w zakresie ok. 1500 – 7500 W.

  • prędkość obrotowa – im wyższa, tym szybciej przebiega wiercenie, ale również zwiększa się moc urządzenia. Warto te dwa parametry porównywać zawsze „w duecie”. Codo zasady, małe wiertła mają wyższą prędkość obrotową, natomiast duże niższą – wpływa to na precyzję działania.

  • średnica wiercenia – dobierana w zależności od tego, jakich rozmiarów otwory chcemy uzyskać. Szerszy zakres średnicy wiercenia pozwala na więcej zastosowań danej wiertnicy do betonu

  • maksymalna głębokość wiercenia,

  • praca na sucho lub na mokro – intensywny użytek wymaga pracy na mokro. Woda schładza wiertło i chroni urządzenie przed przegrzaniem, dlatego też praca tym sposobem jest efektywniejsza i szybsza.

  • statyw – wiertnice diamentowe z małymi silnikami i z najmniejszą mocą nie potrzebują statywu. Urządzenia ważące kilkanaście kilogramów, którymi będziemy wiercić otwory na wysokości, wymagają wspomagania w obsłudze w postaci stojaka. Łatwiej nim sterować, a operator nie męczy się podczas użytkowania wiertnicy.

  • waga – ma znaczenie w przypadku wyboru modelu bez statywu. Warto wybrać wiertnice do betonu dostosowaną ciężarem do możliwości fizycznych, aby była poręczna i łatwa w manewrowaniu. Urządzenia z większym silnikiem są odpowiednio cięższe.

  • akcesoria dodatkowe – wiele wiertnic ma w zestawie kompatybilne do urządzenia klucze sześciokątne czy oczkowe, statyw, walizkę zapewniającą wygodne przechowywanie i transportowanie urządzenia.

W profesjonalnym użytku, szczególnie w budownictwie, wiertnica diamentowa to mus. Jest najlepiej przystosowana do wiercenia w twardych materiałach i trudnych w obróbce jak np. beton zbrojony. Jeżeli poszukujesz odpowiedniego urządzenia to zapraszamy do odwiedzenia sklepu narzedzia.pl, w którym oferujemy produkty sprawdzonych marek, a przy tym – w konkurencyjnych cenach.


Dodaj komentarz
* Pola wymagane