Wiertarka jest jednym z podstawowych elektronarzędzi znajdujących się w składziku zarówno majsterkowicza jak i profesjonalnego budowlańca. Do czego służy każdy wie, jednak należy pamiętać że istnieje wiele podtypów sprzętu do wiercenia i wkręcania. W zależności od przeznaczenia i możliwości danego modelu, przyda się on do różnego rodzaju czynności. Poniżej podajemy kilka podstawowych typów urządzeń wiercąco-wkręcających, które mogą przydać się w pracach budowlanych i nie tylko.

Musisz określić do jakiego rodzaju pracy będziesz potrzebować elektronarzędzia. Czy będzie to wiercenia w betonie czy tylko w drewnie? Trzeba będziesz wkręcał małe śrubki do miękkiego drewna lub dużych śrub budowlanych do twardego drewna? A może szukasz najbardziej wszechstronnego narzędzia?

Urządzenia przeznaczone do wiercenia i wkręcania możemy podzielić na następujące kategorie:

Wiertarko-wkrętarki bezudarowe

Jak sama nazwa wskazuje są to urządzenia przeznaczone do wiercenia otworów i wkręcania oraz zwalniania elementów śrubowych. Posiadają regulację  siły dokręcenia wkręta, dzięki czemu bez obaw można wkręcić śrubę nawet w delikatne materiały. Główną wadą tego typu urządzeń jest ich niewielka moc oraz brak udaru, przez co nadają się głównie do wiercenia w miękkim materiale, takim jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Często zostaną one wyposażone w 2 prędkości momentu obrotowego, ale nie będzie on tak wysoki, jak wiertarko-wkrętarka udarowa lub klucz udarowy.

Wiertarko-wkrętarka udarowa

Najbardziej wszechstronne urządzenia, to wiertarko-wkrętarki udarowe. Mają 3 funkcje: wiercenie otworów w drewnie i metalu, prowadzenie śruby, wiercenie otworów w betonie i murze. Wiertarko-wkrętarki udarowe mają zwykle do zaoferowania, co najmniej dwie, a czasami nawet trzy, prędkości. Niskie prędkości do wkręcania, wyższe prędkości do wiercenia otworów w metalu lub drewnie.

Jeśli będziesz używać go do bardziej wymagających zastosowań, zwróć uwagę, czy urządzenie posiada metalowy uchwyt i solidną przekładnie. Wiertarko wkrętarka udarowa to elektronarzędzie umożliwiające oprócz typowego wiercenia bez udaru w drewnie, metalach i tworzywach sztucznych wiercić również w betonie i innych materiałach mineralnych za pomocą mechanizmu udarowego.

Wiertarko-wkrętarka Makita

Wiertarka

Wiertarka jest jednym z podstawowych elektronarzędzi znajdujących się w każdym warsztacie. Tradycyjna wiertarka posiada tylko jedną funkcję – wiercenie w mało wymagających materiałach, np. drewno, stal, tworzywo sztucznew. Wiertarki przeznaczone są głównie dla majsterkowiczów. Świetnie nadadzą się do drobnych prac remontowo-budowlanych przeprowadzanych w domu.

Wiertarki udarowe

Wiertarka udarowa to urządzenie przeznaczone do wiercenia, w której istnieje możliwość uruchomienia mechanizmu udarowego w celu wiercenia w wymagających materiałach. Takie elektronarzędzia zwykle są zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230V, jednakże istnieją także wersje akumulatorowe. Większość wiertarek wyposażona jest w udar mechaniczny, ułatwiający pracę w twardym materiale takim jak beton czy cegła. Wyposażone są one zwykle w mechanizm zębatkowy lub ślimakowy. Ponadto częstotliwość udarów jest większa – do 48 000 ud/min, przez co można ją odróżnić od młotowiertarek. Energia udarów jest niewielka (mniej niż 1J), przez co długotrwała praca w betonie będzie uciążliwa. Należy wtedy sięgnąć po cięższy sprzęt – młotowiertarki.

 

Młotowiertarka

Młotowiertarki są przeznaczone do ciężkich prac w twardym materiale. W przeciwieństwie do tradycyjnych wiertarek, w których mamy udar mechaniczny, młotowiertarki posiadają wydajny udar pneumatyczny. Dzięki czemu łatwiej kruszy beton. Usprawnia to wiercenie w bardzo twardych materiałach, w których użycie normalnej wiertarki jest bezcelowe. Dodatkowym atutem młotowiertarek jest stabilne mocowanie wiertła SDS, które będzie się luzowało podczas pracy z udarem. Większość modeli ma również możliwość wyłączenie obrotów wrzeciona, dzięki czemu po zmianie osprzętu i zainstalowaniu dłuta narzędzie posłuży jako młot pneumatyczny. Rozwiązanie to umożliwia wykucie większych otworów w ścianie oraz bruzd na kable.

Wkrętarka

Wkrętarka służy do wkręcania i wykręcania śrub, wkrętów itp. Dzięki łatwo wymiennym końcówkom z chwytem sześciokątnym urządzenie łatwo dostosować do różnych zakończeń wkrętów. Może być także używane doraźnie do drobnych prac – nawiercania, rozwiercenia, itp. Większość modeli posiada możliwość regulowania prędkości, kierunku obrotu i momentu wysprzęglania, dzięki czemu mogą one być również wykorzystywane w pracy jako urządzenie do wkręcania, wykręcania, a po wyposażeniu w uchwyt do mocowania narzędzi z chwytem cylindrycznym – również jako wiertarka.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz