Choć oba te zajęcia wydają się podobne, to tak naprawdę występuje pomiędzy nimi zasadnicza różnica — wiercenie polega na wykonywaniu otworów, np. pod kołki w ścianie, podczas gdy wkręcanie montuje elementy złączne we wcześniej wywierconych otworach. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń, które służą do wiercenia i wkręcania, a w zależności od obrabianego materiału musimy podjąć decyzję o zakupie jednego z nich. Czym wiercić, a czym wkręcać?

Kup w Narzedzia.pl
Zakrętarka udarowa Makita DTD152Z
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
294
Klucz udarowy Ryobi ONE+ R18IW3-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
389
Zakrętarka udarowa DeWalt DCF887P2
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 232
Wiertarka udarowa Bosch GSB 13 RE
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
281 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
272,49
Zakrętarka udarowa DeWalt DCF887NT
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
468
Wiertarko-wkrętarka udarowa Makita DHP487RAJ
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 037

Elektronarzędzia do wiercenia i wkręcania

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie "do czego mi będzie służyć to narzędzie?" - jest to najistotniejsza kwestia, gdyż w naszej ofercie znajdują się elektronarzędzia przeznaczone do różnych zadań, różnych materiałów i elementów roboczych.

Lista narzędzi do tych zadań prezentuje się następująco:

  • Wiertarka udarowa i bezudarowa
  • Młot udarowy
  • Wkrętarka udarowa i bezudarowa
  • Wiertarko-wkrętarka udarowa i bezudarowa
  • Klucz udarowy
  • Zakrętarka udarowa

Wiertarka bezudarowa - praca na montażach

Jest to proste narzędzie umożliwiające wiercenie otworów w drewnie, metalu czy tworzywach sztucznych. Urządzenie to przeznaczone jest przede wszystkim dla majsterkowiczów, gdyż doskonale sprawdza się do prostych prac montażowych, hobbystycznych i ogrodowych.

Wiertarka udarowa - uniwersalne rozwiązanie

Mechanizm udarowy poszerza zakres zastosowań o pracę z takimi materiałami jak beton, mur, kamień lub cegła. Wiertarka udarowa cechuje się wysoką częstotliwością udarów i niską energią uderzenia, przez co sprawdza się do lekkich prac w twardych materiałach — dla przykładu, do dłuższej pracy w betonie lepiej nadadzą się młotowiertarki.

Wiertarka udarowa w trakcie pracy

Młotowiertarka i młoty udarowo-obrotowe - do muru i betonu

Młoty udarowe posiadają udar pneumatyczny, przez co mają większą siłę przebicia w betonie i murze — wobec tego praca z nimi jest mniej wymagająca. To, co przede wszystkim wyróżnia młotowiertarkę od wiertarki udarowej, to duża siła uderzeniowa zapewniająca efektywne przebicie przez twarde materiały.

Urządzenia te obsługują wiertła i akcesoria SDS Plus lub SDS Max, które luzując się, zwiększą skuteczność. W wielu modelach istnieje możliwość wyłączenia udaru do wiercenia w lżejszych materiałach oraz funkcja wyłączenia obrotów do kucia w betonie.

Młotowiertarka podczas pracy

Wkrętarka bezudarowa

Narzędzie przeznaczone do wkręcania elementów złącznych, takich jak kołki, śruby czy wkręty. Swoje zastosowanie znajduje w mniej wymagających pracach domowych, ogrodowych lub hobbystycznych, umożliwiając tworzenie łączeń w konstrukcjach drewnianych, czy przykręcanie elementów z metalu i tworzyw sztucznych.

Wkrętarki posiadają uchwyty narzędziowe przystosowane do popularnych końcówek wkręcających, co czyni z nich popularne urządzenia do pracy z różnego rodzaju elementami złącznymi.

Wkrętarka udarowa

Poza kontrolowaniem prędkości obrotowej i wyborem kierunku obrotów, które występują również w wersjach bezudarowych, wkrętarka udarowa ma funkcję regulowania momentu obrotowego. Dzięki tym możliwościom bezproblemowo dostosować można działanie urządzenia do różnych materiałów — od miękkiego drewna, aż do betonu czy cegły.

 

Parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu wkrętarki udarowej, jest moment obrotowy — im wyższy, tym większa moc, a ta pozwala pracować z większymi elementami złącznymi i wkręcać je z większą siłą.

Wiertarko-wkrętarka bezudarowa

Urządzenia te łączą funkcje wiertarki i wkrętarki. Większość tego typu narzędzi oferuje możliwość wyboru siły wkręcania i regulację prędkości, umożliwiając pracę z różnymi materiałami. Przez brak mechanizmu udarowego ich funkcjonalność ogranicza się do pracy w drewnie, tworzywach sztucznych i metalach.

Bezudarowa wiertarko-wkrętarka

Ze względu na szeroki zakres zastosowań są to niezbędne narzędzia każdego majsterkowicza — wiertarko-wkrętarki pozwalają wykonać większość prac domowych, hobbystycznych czy ogrodowych, a samo wiercenie i wkręcanie jednym narzędziem oszczędza nasz czas.

Wiertarko-wkrętarka udarowa

Zapewniają pracę w 3 trybach — wiercenie z udarem i bez, oraz wkręcanie. Wiertarko-wkrętarki z udarem posiadają te same możliwości, co ich bezudarowe odpowiedniki, dodatkowo pozwalając na pracę w twardych materiałach. Te elektronarzędzia oferują nawet wybór 3 prędkości obrotowych — niskie do wkręcania, a wysokie do wiercenia.

Udarowa wiertarko-wkrętarka

Za pomocą wiertarko-wkrętarki z udarem bezproblemowo możesz zarówno wykonać drewnianą konstrukcję w ogrodzie, jak i przewiercić półkę lub obraz do ściany w domu. Podczas zakupu należy sprawdzić, czy uchwyt narzędziowy i przekładnia są metalowe, aby wytrzymały pracę z wymagającymi materiałami.

Zakrętarka udarowa - dla dekarzy i nie tylko

Wyspecjalizowane we wkręcaniu narzędzie o bardzo wysokim momencie obrotowym, osiągającym nawet 2-krotnie większą wartość niż poprzednie urządzenia. Swoje zastosowanie przy wkręcaniu większych śrub, dlatego stanowi doskonały wybór dla każdego, kto planuje dużo wkręcać.

Zakrętarka doskonale radzi sobie z twardymi materiałami, umożliwia mocniejsze dokręcanie śrub oraz odkręcanie głęboko siedzących elementów złącznych. Dzięki możliwości wymiany nakładek przyrządy te pozwalają działać z różnymi rodzajami końcówek wkręcających.

Klucz udarowy - przydatny w motoryzacji

Najmocniejsze narzędzie przeznaczone do wkręcania i dokręcania. Liczony w setkach moment obrotowy pozwala odkręcać najmocniej zapieczone śruby i mocno dokręcać największe elementy złączne. Klucze udarowe nie mają sobie równych, jeśli chodzi o narzędzie do profesjonalnych prac związanych z dokręcaniem i odkręcaniem.

Klucz udarowy przy zmianie kół

Klucze udarowe występują w wersji pneumatycznej lub elektrycznej. Pneumatyczne są lżejsze i mocniejsze, lecz nie nadają się do mniejszych elementów złącznych i wymagają pracy ze sprężarką. Elektryczne są bardziej uniwersalne i kosztem nieco mniejszej mocy pozwalają pracować z mniejszymi śrubami i kołkami.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane