Nadeszła jesień, a wraz z nią przyszedł czas na jesienne porządki w naszych ogródkach. Czas uprzątnąć opadłe liście z trawnika i uporządkować grządki. Niezbędnym narzędziem do tego typu prac będą oczywiście grabie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, jednak jakie wybrać, aby spełniały się w swojej roli jak najlepiej? W poniższym poradniku podpowiemy wam jakie grabie wybrać, abyście mogli wykonać pracę szybko i bez niepotrzebnego wysiłku.

Kup w Narzedzia.pl
Grabie z trzonkiem 130cm Gardena Combisystem 03020-23
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
109
120,90
75,99
Grabki 340 mm Verto 15G407
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
24,99
Grabki 13" stalowe 325 mm Yato YT-8866
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
czwartek
26,73

Po co w ogóle to grabienie?

Na początku postaramy się przybliżyć ogólną ideę grabienia. Jak wiadomo, wykonujemy tę czynność bezpośrednio po to, aby zebrać znajdujące się na trawniku resztki roślinne, opadłe liście i owoce, lub aby wyrównać podłoże po wcześniej wykonanych pracach ziemnych. Podczas grabienia pośrednio wpływamy również na napowietrzanie trawnika poprzez usuwanie resztek organicznych, jak również poprawiamy strukturę gleby, czyniąc ją bardziej przepuszczalną dla wody. Dlatego też nie trudno zauważyć, że wszechstronność zastosowania grabi jest ogromna, a sama czynność niezwykle istotna podczas pielęgnacji ogrodów przez cały rok kalendarzowy.

grabie

Potrzebujesz grabi? sprawdź asortyment: grabie

Tradycyjne grabie metalowe

Na pewno w niejednym gospodarstwie znajdują się tego typu grabie. Te same, popularne z filmów i kreskówek, których nadepnięcie kończy się guzem na czole wskutek uderzenia nagle wyłaniającego się z trawy drewnianego trzonka. Grabie metalowe wyposażone są w prostokątne zęby o długości ok. 10cm, często rozszerzające się ku górze. Zęby tworzą tzw. grabisko o przeciętnej szerokości ok. 60cm i jest ono ustawione prostopadle do trzonka. Dzięki masywnym zębom, z łatwością zagłębiają się w trawniku, co jednak wymaga od operatora użycia nieco siły. Takie "przedrapywanie" trawnika sprawia, że jest bardziej napowietrzony i nieobciążony zalegającymi resztkami czy filcem, dzięki czemu jest w jeszcze lepszej kondycji. Ten model grabi doskonale się również sprawdza podczas usuwania mchu, jak i niezbyt głęboko korzeniących się chwastów. Ponadto, żadne prace związane z wyrównywaniem podłoża nie obędą się bez tego narzędzia.

grabie

Grabie miotlaste (wachlarzowe)

Drugim popularnym modelem grabi są grabie wachlarzowe, potocznie nazywane miotlastymi. Przeznaczone są głównie do zbierania opadłych liści z trawników. Główną zaletą tych grabi jest możliwość regulowania szerokości grabiska, co pozwala wygodnie pracować zarówno na dużych przestrzeniach, jak i w wąskich przesmykach czy ścieżkach między rabatami kwiatowymi. Tego rodzaju grabie cechują się niską wagą, jednak ich długie zęby mają tendencję do wyginania się na bardziej zwartych podłożach, co znacząco obniża efektywność pracy.

grabie

Plastikowe grabie wachlarzowe

Grabie plastikowe z reguły mają krótsze i grubsze zęby niż ich druciani i metalowi odpowiednicy. Znajdują też mniejsze zastosowanie w praktyce, jednak są niezastąpione w kwestii pielęgnacji trawników szczególnie wtedy, gdy nie chcemy ruszać wierzchniej struktury gleby. Takie grabie można także wykorzystać do zdejmowania liści czy patyków z powierzchni pokrytych roślinami okrywowymi. Plastikowe zęby z reguły odkształcają się pod naciskiem owijających się pędów (w przeciwieństwie do metalowych, które zrywają pędy), nie niszcząc tym samym struktury rośliny.

grabie

Rodzaje trzonków

Podczas wyboru grabi, warto również zwrócić uwagę na rodzaj trzonka. Najczęściej zapewne spotkamy się z tradycyjnym, drewnianym trzonkiem, który mimo wysokiej wytrzymałości niesie ze sobą niestety sporą wagę, która z dodatkowym obciążeniem w postaci metalowego grabiska wymaga użycia sporo siły. Coraz bardziej popularne są trzonki aluminiowe lub z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Na rynku dostępne są również grabie o wyprofilowanym trzonku, który podnosi komfort pracy i zmniejsza opór. Warto zwrócić również uwagę, aby trzonek miał antypoślizgową nakładkę, która ułatwia pracę w wilgotne dni oraz zmniejsza obciążenie dłoni.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane