Wiosna, to czas pierwszych prac w ogrodzie, a dłuższe dni i coraz wyższe temperatury sprzyjają intensywnemu wzrostowi trawy. Wraz z myślą o pierwszym koszeniu pojawia się problem, jaki sprzęt wybrać?

Może się wydawać, że pierwsze koszenie trawnika po zimie należy do prostych czynności. Jednak jeśli chcemy, aby trawnik zachwycał swoim wyglądem powinniśmy używać do jego pielęgnacji odpowiedniego sprzętu.
Dokonując wyboru kosiarki NAC, powinniśmy uwzględnić czynniki takie jak powierzchnia trawnika, częstotliwość i sposób koszenia, nierówności powierzchni na której wysialiśmy trawę, czy też dostępność do źródeł zasilania.

 Kosiarka ręczna NAC YT5022Kosiarki ręczne od NAC są najtańsze zarówno w momencie zakupu jak i w czasie eksploatacji, są ciche i nie wymagają podłączenia źródła zasilania. Noże tnące są wprawiane w ruch za pomocą siły mięśni. Kosiarki ręczne nie nadają się na tereny o nierównej powierzchni. Bardzo ciężko kosi się też trawę zbyt wysoką, dlatego konieczne jest regularne koszenie trawnika. Ten typ kosiarek jest zalecany do koszenia trawników o powierzchni nie przekraczającej 50 m². Na większych powierzchniach użycie takiej kosiarki może okazać się zbyt męczące. Wówczas trzeba wybrać kosiarkę z napędem elektrycznym lub spalinowym.

Wiosna w ogrodzie oferta NAC w sklepie narzedzia.pl

Kosiarki elektryczne przydatne będą posiadaczom małych i średnich ogrodów przydomowych oraz ogródków działkowych. Tutaj przeważnie nie będziemy mieć problemów z dostępem do gniazdka elektrycznego, a cicha praca urządzenia nie będzie miała negatywnego wpływu na otoczenie

 

 

Kosiarka elektryczna M1G-ZP3-380Kosiarki elektryczne Kosiarki z silnikiem elektrycznym, w porównaniu do kosiarek spalinowych, są tańsze, wygodniejsze w użyciu i konserwacji, pracują ciszej i nie wydzielają spalin. Ich silniki nie osiągają jednak tak dużej mocy jak silniki kosiarek spalinowych. Co za tym idzie, mają mniejszą szerokość roboczą (przeważnie nie więcej jak 40 cm). Nadają się do trawników o powierzchni do ok.  500 m².
Podstawowym ograniczeniem podczas stosowania kosiarek elektrycznych jest dostęp do źródła zasilania. Trzeba przy tym pamiętać, iż wraz ze wzrostem długości kabla, spada napięcie. Z tego względu nie powinno się pracować kosiarką elektryczną w odległości większej niż 40 m od źródła zasilania, a optymalna długość kabla zasilającego to 25 metrów. Kabel może utrudniać pracę, szczególnie kiedy manewrujemy kosiarką pomiędzy drzewami czy grupami krzewów.

Kosiarki spalinowe nie wymagają dostępu źródła prądu i lepiej nadają się do koszenia dużych powierzchni, trawy wysokiej lub mokrej. Niezależne źródło zasilania kosiarek spalinowych docenimy szczególnie na terenach poprzeplatanych grupami drzew i krzewów. Moce silników kosiarek spalinowych wahają się przeważnie od 3,5 do 5,5 KM, dzięki czemu urządzenia te są w stanie kosić szerokim pasem ponad 50 centymetrów. Oznacza to, że szybciej sobie poradzimy ze skoszeniem dużej powierzchni.

Kosiarki spalinowe NAC w sklepie narzedzia.pl

Kosiarki spalinowe są droższe w eksploatacji od kosiarek elektrycznych, lecz niezastąpione przy większych powierzchniach trawiastych, gdzie praca z przewodami elektrycznymi jest niemożliwa.

 

Kosiarki spalinowe z napędem Jeżeli powierzchnia naszego trawnika przekracza 1000m² - koniecznie powinniśmy wybrać model z napędem na koła. To ułatwia prowadzenie kosiarki, a przy dużej powierzchni trawnika zdecydowanie mniej się zmęczymy. Urządzenie takie łatwiej pokonuje wzniesienia, a także lepiej radzi sobie z wysoką trawą.

Aby koszenie dużych trawników było łatwiejsze i sprawiało nam większą przyjemność wybierzmy kosiarkę z napędem.  Szczególnie doceniamy jej zalety, gdy czas koszenia naszego trawnika przekroczy godzinę.

Zobacz też: jak wybrać kosiarkę oraz jak dbać o kosiarkę?

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane