W 1928 roku Bosch wynalazł pierwsze narzędzie z silnikiem elektrycznym umieszczonym w rękojeści. Była to maszynka do strzyżenia włosów „Forfex”. Rozwiązanie zastosowane w tym urządzeniu przyczyniło się do określenia zasady konstrukcyjnej elektronarzędzi. Kolejne lata przyniosły następne kamienie milowe, która wpłynęły na rozwój elektronarzędzi. Bosch był pionierem takich produktów jak, młot udarowo-obrotowy, wyrzynarka czy technika litowo-jonowa. Wprowadzane przez firmę innowacje wyznaczają kierunek rozwoju branży.

Kup w Narzedzia.pl
Ukośnica/pilarka stołowa Bosch GTM 12 JL
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 668,99

Dział Elektronarzędzi firmy Bosch wprowadza rokrocznie ok. 100 nowych produktów. Blisko 40 proc. obrotów pochodzi ze sprzedaży narzędzi obecnych na rynku mniej niż 24 miesiące. Wyjątkowo dużym popytem cieszą się obecnie elektronarzędzia z technologią litowo-jonową, której Bosch jest pionierem i liderem na światowym rynku.

Akumulatorowe młoty udarowo-obrotowe Li-Ion klasy 36 V dorównują wydajnością najmocniejszym, sieciowym młotom udarowo-obrotowym klasy 2 kg. Bosch wyprodukował ponad 6 milionów sztuk wkrętarki litowo-jonowej Ixo, która stała się w ten sposób najczęściej kupowanym elektronarzędziem na świecie. Również w segmencie narzędzi ogrodowych Bosch jako pierwszy producent wprowadził pełny asortyment urządzeń zasilanych akumulatorami litowo-jonowymi. Program obejmuje kosiarki do trawy Rotak LI, podkaszarki, sekatory oraz najlżejsze na świecie nożyce do trawy i krzewów o nazwie Isio. Wprowadzanie innowacji w tak szybkim tempie nie jest dziełem przypadku, lecz wynikiem konsekwentnego rozwoju procesów - od opracowania koncepcji do wprowadzenia na rynek gotowego produktu.

Firma Bosch, jako pionier ręcznych elektronarzędzi, w bardzo krótkim czasie wprowadziła na rynek serię elektronarzędzi stacjonarnych (tzw. benchtopy) dla użytkowników profesjonalnych oraz dla majsterkowiczów.

Należy podkreślić również zaangażowanie Boscha w rozwój przyrządów pomiarowych zgrupowanych w trzech kategoriach: dalmierze laserowe, detektory i laserowe urządzenia niwelacyjne. Cyfrowy dalmierz laserowy DLE 50 jest najmniejszym dalmierzem laserowym na świecie i używany jest przez bardzo różne grupy zawodowe: budowlańców, architektów, malarzy, dekoratorów wnętrz, czy monterów kuchni.
Z nazwą Bosch nierozerwalnie łączy się historia rozwoju młotów udarowo-obrotowych. Już w roku 1932 przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek pierwszy młot udarowo-obrotowy z napędem elektrycznym. W roku 1975 zaprezentowano system montażu narzędzi SDS-plus, który umożliwia wymianę wierteł i dłut bez użycia dodatkowego klucza. W roku 1981 na rynku pojawił się pierwszy na świecie młot udarowo-obrotowy klasy 2 kg, w roku 1984 - pierwszy na świecie młot akumulatorowy, w roku 2003 pierwszy system redukcji drgań, zastosowany w młocie klasy 5 kg, a w roku 2005 pierwszy na świecie młot akumulatorowy wykorzystujący technologię litowo-jonową. 2007 to rok wprowadzenia przez firmę Bosch na rynek 16-kilogramowego młota udarowego GSH 16 Professional, który pod względem wydajności, redukcji drgań oraz żywotności przewyższał dotychczasowe standardy przewidziane dla młotów tej klasy.

Inną gałąź historii sukcesu zapoczątkowało w 1944 roku wynalezienie wyrzynarki, która w 1947 roku trafiła na rynek. Opracowując koncepcję wyrzynarki, inżynierowie szwajcarskiej spółki Scintilla AG, należącej obecnie do koncernu Bosch, stwierdzili, że dobrze byłoby, gdyby brzeszczot nie był zamocowany obydwoma końcami, lecz pracował swobodnie - tak jak igła w maszynie do szycia. Pierwsza wyrzynarka oraz pierwszy brzeszczot do wyrzynarki zostały wyprodukowane właśnie w Szwajcarii. W roku 2007 fabryka Scintilla AG w St. Niklaus wyprodukowała czteromilionowy brzeszczot. W Solothurn (Szwajcaria) znajduje się siedziba główna działu Osprzętu, który posiada w swojej ofercie ponad 8 000 różnych artykułów i cieszy się statusem światowego lidera w tym segmencie.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane