Wkrętarka AEG czy coś innego?

Do ostatniej strony »
G
Michal 2012-06-26 16:17

Wkrętarka AEG czy coś innego?

Witam,
stoję przed wyborem wkrętarki akumulatorowej w max. cenie 700 zł, chyba najbardziej przystępna jaką znalazłem jest AEG BS14C Li Pro, można ją dostać właśnie za ok. 700 zł. Ma wszystko czego potrzebuję, kompaktowy rozmiar, wysoki moment, akumulatory ion. Zastanawiałem się jeszcze nad tańszą wersją - BS14G Li Pro, ma ciut mniejszy moment (ale i tak wysoki) i jest (chyba) trochę większa, ale za to cena 530 zł. Czy ma ktoś wymiary tej drugiej, bo nigdzie nie mogę znaleźć, a jestem ciekaw o ile faktycznie jest mniejsza od tej pierwszej. I co oznacza silnik bezramowy w modelu BS14C? Macie jakieś inne propozycje w tej cenie?

G
JK. 2012-06-26 20:31

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

Różnicę między BS14C a BS14G są nieco większe;) wersja C ma częściową obudowe przekładni z aluminium, jeśli kupisz wersję Pro. Ma to znaczenie w wytrzymałości. Co to silnik bez bezramkowy? To "nowy" typ silnika cztero-biegunowego, który jest po prostu mniejszy gabarytowo od zwykłego silnika prądu stałego(2 biegunowy).
Ewentualnie zastanów się nad wersją BSB14C o kilkanaście zł droższa a ma udar, może się czasem przydać.

G
Czesław 2012-06-26 23:14

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

Witam
Ja kupiłem w LM wkrętarkę BS 14C kit w promocji, ale po 2 dniach oddałem i kupiłem inną. Poza uruchomieniem nie miałem okazji nią pracować.
Jeżeli mogę coś doradzić to przed zakupem proponowałbym "pomacać" wybrany model i porównać z innymi pod kątem jakości wykonania, ergonomii, serwisu ( okres gwarancyjny), działania sprzęgła a także cen akumulatorów i czasu ich ładowania.

Pozdrawiam
MK

G
Michal 2012-06-27 00:27

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

Czesławie, a co z BS14C było nie tak? Ergonomia, jakość wykonania? Dlatego pytam czy coś innego w tej cenie polecacie, gdyż będzie to wkrętarka raczej na grube lata, w końcu nie wydaje się amatorsko 700 zł na wkrętarkę aby po roku ją wyrzucić. Zbyt długo na nią oszczędzałem. Rzeczywiście JK, BSB jest niecałe 20 zł droższa a ma udar, więc jestem przychylny właśnie tej. Więc proszę o informacje co z produktami AEG może być nie tak. Wyczytalem gdzieś opinie że jakość wersji pomarańczowych poleciała ostro w dół i akumulatory lubią padać same z siebie, a koszt nowych nie jest niski (min. 350 zł). Czy to prawda?

G
JK. 2012-06-27 02:40

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

Michał prawda jest taka, że jakość wszystkiego od lat spada w dół. Ale to pół prawda, bo kiedyś można było katować akumulatory NiCd, dziś Li-ion chronią zabezpieczenia, które czasem mają prawo nawalić. Czy są wadliwe? Nie sądze, bo jedną złą opinię zawsze słychać bardziej niż 10 dobrych. Co więcej dzięki nowej polityce cenowej wkrętarki AEG z akumulatorami Li-ion są bardzo popularne, a cena jest podobna do NiCd konkurencji.
Poza tym Czesław miał na mysli chyba BS14G a nie C... bo w LM nie mają BS14C tylko BSB18C.

G
bez nicku 2012-06-27 07:12

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

dziś Li-ion chronią zabezpieczenia, które czasem mają prawo nawalić. Czy są wadliwe?

Akurat w AEG lubią częściej padać niż w innych.
JK daruj sobie odpowiedź wiesz doskonale ze tak jest.
Zobacz cenę nowego ogniwa, bo masz tylko rok gwarancji na baterie, jeśli potem padnie to sam będziesz musiał je kupić.
Nie polecę Ci żadnej innej marki, potwierdzę tylko że wybór ogniwa Li-ion dla sporadycznego domowego użytku jest dobry, ogniwo praktycznie cały czas naładowane i dostępne. Jeśli jednak będziesz z wkrętarki korzystał co najmniej raz w miesiącu, to zastanów sie nad zwykłymi ogniwami. Co prawda po czasie rozładowują się, ale myślę, że przy dwóch bateriach w zestawie nie stanowi to problemu. Poza tym nowe kosztuje połowę LI-ion

G
Michal 2012-06-27 09:00

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

Właśnie dlatego zależy mi na li-ion, aby mieć dostęp do wkrętarki praktycznie w każdym momencie., no i ten brak efektu pamięci też jest na plus. AEG w tej cenie naprawdę jest bezkonkurencyjny. A koszt akumulatorów to tak jak pisałem - 1,5 Ah 350 zł, 3.0 Ah ponad 500 zł, a więc masakra.

G
Czesław 2012-06-27 11:09

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

Witam
Co w AEG mi osobiście nie pasowało to opisałem na tym forum i był to model BS 14G (dzięki JK za sprostowanie).
Ja świadomie z rezygnowałem z udaru na rzecz napięcia 18V, dlatego, że planuje zakup wyrzynarki a Dewalt ma w ofercie tylko na napięcie 18V. Drugą rzeczą była cena ogniw, 3Ah Li-ion za 235 zL + koszt wysyłki, 1,5Ah tańsze o około 100 zł no i oczywiście wybór zapadł po dokładnym "obmacaniu" kilku wkrętarek.

Pozdrawiam
MK

G
PanFleks 2012-06-27 12:38

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

Naczytałem się trochę o AEG, a ponieważ trafiła się okazja, kupiłem pomarańczową wkrętarkę. W sumie pierwszą tej marki, ale narzędzia znam dość dobrze - oprócz wkrętarki mam jeszcze mały młotek Milwaukee i wiertarkę udarową AEG.

Być może strasznie się narażę, ale... nie uważam, żeby były to jakieś wyjątkowo solidne narzędzia. Mówię na podstawie doświadczeń z moim modelem (BS12G), z pewnością podstawową zaletą jest cena - zapłaciłem za nią nieco ponad 300 PLN, a ponieważ potrzebowałem taniego narzędzia, uznałem, że przy okazji poznam coś nowego ;-)

Jeśli chodzi o litowo-jonowe modele... swego czasu sporo Czytelników bloga pytało o najlepszy wybór. Zachęcenie ceną w LM kupowali "pomarańcze", ale bardzo często wymieniali je, bądź oddawali. Podstawowym problemem (oprócz akumulatorów, o których słyszałem sporo negatywnych opinii) były wadliwe uchwyty. Wada objawiała się biciem podczas pracy. Było to na tyle uciążliwe, że odchylenie wiertła od osi wynosiło około 0,5mm. Przy precyzyjnym wierceniu małymi średnicami jest to poważny problem. Z ciekawości, przejeżdżając niedaleko LM w Swadzimiu, poszedłem na dział narzędzi o pooglądałem inne modele. Tak naprawdę większość z nich miała problem z uchwytem...:( (także te mniejsze, na 10,8V).
Nie mam wyrobionego zdania na temat mojej BS-ki, bo zbyt krótko nią pracuję, ale, nie podoba mi się jedna rzecz (o dziwo w moim egzemplarzu bicie jest niemal niezauważalne) - regulacja prędkości. Zauważyłem, że jest dość duży skok, tzn. regulacja działa płynnie do około połowy "długości" włącznika, po czym nagle pracuje z pełną prędkością. Droższe modele mają to rozwiązane nieco lepiej.

Co do wyboru, przed którym stoi autor tematu: weź na próbę AEG, zobaczysz sam ile to narzędzie jest dla Ciebie warte. Póki co ja nie narzekam, ale przypominam - mój model pracuje na Ni-Cd i kosztował nieco ponad 300 PLN. Więc nie będzie mi żal, w razie w.

Jeśli chodzi o ogniwa: ciekaw jestem w jaki sposób AEG radzi sobie z pogodzeniem niskiej ceny z dobrą jakością. Tak po ludzku nie do końca to rozumiem. Nie można kupić dobrego produktu w cenie znacznie niższej od konkurencji...

I na koniec jedno pytanie, bo zgłupiałem: jeden ze sprzedawców AEG twierdzi, że w zależności od pojemności akumulatora zwiększa się moment obrotowy (oczywiście przy takim samym napięciu). Jak to jest?

Zdjęcia

G
Czesław 2012-06-27 14:21

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

Witam!
W obwodzie prądu stałego zasilania wkrętarki występuje szeregowe połączenie źródła (ogniwa) elementu regulacyjnego zespolonego z wyłącznikiem i przełącznikiem kierunku zmiany obrotów oraz silnika. W obwodzie szeregowym wartość prądu dla wszystkich jego elementów jest taka sama i zależy od rezystancji silnika, rezystancji wyłącznika i rezystancji wewnętrznej ogniwa oraz napięcia ogniwa. Ponieważ w akumulatorach ich rezystancja wewnętrzna maleje wraz ze wzrostem pojemności, to przy takiej samej wartości napięcia zasilania obniżenie rezystancji w obwodzie szeregowym spowoduje wzrost wartości prądu, co wiąże się ze wzrostem mocy i momentu obrotowego. (pomijam kwestie spadku napięcia na rezystancjach zestykowych)
Pozdrawiam
MK

G
Michal 2012-06-27 16:13

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

Przejeżdzałem dziś obok Obi więc pomyślałem że wpadnę pomacaćco nieco. Ze stajni AEG mieli tylko BS12X, fajnie leży w dłoni ale przełącznik kierunku obrotów ciężko i "gumowato" chodzi. Kress w ogóle porażka, makita rewelacja (chyba nikogo tym nie zaskoczę) ale poza moim zasięgiem finansowym, bosch zielony ok ale zielonego nie chcę, było jeszcze Hitachi i tu miłe wrażenia. Fajnie leży, wygodnie się obsługuje, dobrze wyważony, jeden minus: ciężki. Nie napisałem o tym wcześniej ale miałem przez jeden dzień niebieskiego Boscha - GSR 14,4-2. Fajna kompaktowa wkrętarka, ale jakość plastików jak w maszynie za stówę. Nie pasował mi jeszcze 10mm uchwyt i mocno iskrzący silnik, no i akumulatory nicd. Więc jeszcze raz, co w kwocie max. 700 zł będzie godnym wyborem? Może jednak Hitachi? DS14DSFL?

G
vojtech 2012-06-27 17:26

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

@ Czesław http://allegro.pl/metabo-wkretarka-wiertarka-1-akumulat-bs-14-4-li-i2398304481.html

Bs 14-4 li z jednym aku za 670 ? One były po 650 z dwoma akumulatorami.

Ja bym zaryzykował
http://allegro.pl/wkretarka-akumulatorowa-bs-14-4li-asc-30-metabo-i2443129590.html

urządzenie powinno być na 3 letniej gwarancji XXL o ile ktoś zarejestrował.


http://allegro.pl/dewalt-wiertarko-wkretarka-dcd710s2-10-8-v-li-ion-i2449157328.html ............. ale ta ma mniejszy moment
lub za to jest z nowej serii i ma 3 lata gwar.
http://allegro.pl/wkretarka-makita-bdf343-she-14-4v-li-ion-i2426639842.html
ta ma 2 aku.
AEG z 2 aku. http://allegro.pl/aeg-bs-14-c-li-pro-wiertarko-wkretarka-14-4v-i2401948211.html
lub w ostatecznosci
http://allegro.pl/wiertarko-wkretarka-litowa-celma-wak-li-18dd-2-8ah-i2436258460.html
Pozdrawiam
MK

G
PanFleks 2012-06-27 19:00

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

@vojtech - mam bardzo podobne zdanie nt. starej wersji BS 14,4. Miałem wprawdzie mocniejszą wersję (BS18Li), ale wykończenie faktycznie kuleje. Dotyczy to zarówno pierścienia, jak i wypukłego logotypu z nazwą producenta na obudowie. Moja wkrętarka po dwóch i pół roku używania wyglądała tak, jak na zdjęciu.
Uchwyt wymieniłem przy zakupie, więc problem z nietrzymającym mnie ominął, ale słyszałem o tym. Dziwię się, że na allegro nie ma jeszcze nowej wersji BS 14,4Li - tam zmienili kilka rzeczy, np. ten nieszczęsny pierścień nastaw momentu obrotowego. W mojej ocenie jest lepsza od poprzedniej - wygodniejsza, bardziej nowoczesna, ale także z kilkoma poprawkami mechanicznymi.

@Michał - jak dla mnie Hitachi wypada najsłabiej. Zarówno jeśli chodzi o parametry, jak i jakość wykonania. Ta wkrętarka nie ma, np. blokady wrzeciona, co uważam w tej klasie narzędzia za wtopę.

Jeśli masz ochotę, rzuć okiem na test wkrętarek na blogu:

http://panfleks.blogspot.com/2012/02/wielki-test-akumulatorowek-ktora-jest.html

Przeczytasz tam o Hitachi, ale być może nie będą to rzeczy, które Tobie przeszkadzają.

G
PanFleks 2012-06-27 19:03

Re: Wkrętarka AEG czy coś innego?

Moja wkrętarka po dwóch i pół roku używania wyglądała tak, jak na zdjęciu.

Zdjęcia

1 2 ... 4