Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Do ostatniej strony »
G
Amator 2009-12-18 11:55

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Koledzy dziękuję za odpowiedzi, zaraz sprecyzuję do czego dokładnie będzie mi narzędzie potrzebne.
Tak jak wspomniałem wcześniej kompletnie się nie znam, dlatego przeglądając allegro znalazłem
http://allegro.pl/item847944162_bosch_wkretarka_wiertarka_udarowa_gsb_36_v_li_2aku.html
ale teraz widzę że byłyby to pieniądze wyrzucone w błoto, bo nie sztuka kupić drogie narzędzie i nie wykorzystać go nawet w 10%.
Narzędzie raczej nigdy nie będzie używane na budowie, jeśli już to czasami trzeba będzie złożyć meble i do tego potrzebna jest wkrętarka, oraz powiesić szafki i inne rzezczy, czyli typowo domowa robota. Do prądu zawsze powinienem mieć dostęp, ale akumulatorowe są wygodniejsze, no i może kiedyś nie będę miał dostępu do prądu a będę musiał użyć narzędzia.
Czy nie potrzebuję udaru aby zrobić otwór w ścianie nośnej budynku ?
Nie chciałbym na akumulator wydawać 70% ceny narzędzia ... No i chciałbym Boscha, bo jakoś do niego mam zaufanie.

G
R2D2 2009-12-18 15:19

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Jeśli mogę doradzić nie kupuj wkrętarki z udarem - na ścianie nośnej nie sprawdzi się.
Jeżeli do takich sporadycznych wierceń polecam kupienie wkrętarki bez udaru ok. 14.4V, 2 akumulatory pojemność ogniwa min. 1.2Ah.
Przydatne bywają wkrętarki dwubiegowe - dzieki czemu mając szybsze obroty z łatwością wykonasz wiercenia w drewnie i metalu.
Dobry sprzęt kupisz za 200-300 PLN w zależności co wybierzesz (tańszych niz 150 PLN z 2 akum. nie brałbym).
Na koniec roku sporo jest promocji na wkrętarki - na bilboardach widać ostatnio np. Black&Deckera
Do wiercenia w betonie wtedy jeśli starczy gotówki to do tego dokupić podstawowy model młotowiertarki (udar pneumatyczny, na wiertła typu SDS - przepraszam za prostotę informacji - np. jeden z podstawych modeli Graphite lub Skil (starczą aż na wiwat)).
W blokach świetnie sie sprawdzają - w ścianie nośnej czy płycie (bloki z lat 60-80 tych) wiercą kilka razy szybciej niż tradycyjna wiertarka udarowa (i to nie zależy od marki).
W domu używam modelu Graphite 58G509
Oba sprzęty masz dużą szansę kupić w kwocie poniżej 500 PLN - w kieszeni trochę zostaje a będziesz miał dwa praktyczne urządzenia.
Pozdrawiam,

G
budowlaniec 2009-12-18 20:17

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

@Amator: Zerknąłem do sieci i odnalazłem Boscha, o którym pisałeś. Wybrałeś sobie dość drogą zabawkę ;-)
Wspomniałem wcześniej o cenie akumulatorów. Na stronie producenta masz podaną konkretną kwotę: http://www.bosch-pt.pl/accboptocs2-pl/Category.jsp;jsessionid=9C1106D3951A62B7F2115CE055EE56DC.worker1?ccat_id=135785&lang=pl. Sporo, prawda?
Pracowałem do tej pory dwoma modelami Boscha: PSR 14 i GSR 10,8 Li-V-2. Pierwszy z linii zielonej, niczego sobie, ale akumulatory nie spełniały moich oczekiwań. Przy intensywnej pracy wystarczały na krótko, a ładowarka bez automatyki nie jest najlepsza dla baterii (do tego wolna). Kolejna rzecz to dwuczęściowy uchwyt - nie zawsze da się go poluzować jedną ręką. O niebieskim GSRku mogę powiedzieć tyle: lekki, z szybką ładowarką i akumulatorem Li-Ion. Wygodny uchwyt z miękką gumą. Przyjemnie się nią pracuje, idealnie nadaje się do skręcania mebli i drobnych prac. Ma dwa biegi, więc możesz nią też wiercić. W połowie roku kosztowała około 600 PLN, w zestawie były dwa komplety wierteł i bity. Myślę, że jest to dobry kompromis pomiędzy stosunkowo niską ceną, a możliwościami. Najważniejsze: akumulatory mają pojemność 1,3 Ah i są to nowoczesne baterie w technologii Li-Ion: można doładowywać i teoretycznie nie rozładowują się tak szybko, jak NiCd. Nowy kosztuje około...90-100 PLN. Bliźniaczy sprzęt produkuje Makita, ale nigdy nią nie pracowałem, więc nie podam szczegółów. Moim zdaniem za Boscha w niebieskiej obudowie sporo się przepłaca, ale decyzja należy do Ciebie. Narzędzia do domu warto wybierać tańsze z jeszcze jednego względu: Bosch proponuje w niebieskich obudowach maszyny o bardzo podstawowych parametrach, ale wyższej cenie (linia akumulatorówek Basic Duty). Droższy sprzęt warto kupować do firmy, bo szybko się amortyzuje.
Wspomniałeś, że będziesz wiercił w ścianach nośnych. Podobnie jak Kolega R2D2 polecam tylko jedno: elektropneumatyka. Są modele, które łączą w sobie zalety wiertarki (wysokie obroty) i młotowiertarki (wiercenie w twardych materiałach). Robi takie Metabo, modelu nie pamiętam, ale szukaj po nazwie multimłotek.
Pozdrawiam,
Robert

G
damian 2009-12-19 20:47

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

według mnie ten model metabo by ci wystarczył
http://www.allegro.pl/item825098799_metabo_bs_14_4_li_asc_30_2_aku_1_3ah_promocja.html

G
jacu 2009-12-19 22:48

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

a taka z udarem jest idealna do drobnych rzeczy np. zawieszenia obrazka.
a do wkręcania jakiś większych śrub w drewno/kołek rozporowy to 20nm według mnie to troche za mało
Mam wkrętarkę Makteca 14v ma moment bodaj 24Nm i nigdy nie brakło jej siły na dokręcenie czy wiercenie,mieszamy nią nawet niewielkie ilości kleju do glazury.Powiem więcej mamy też polecany przez ciebie zestaw aeg wiertarko wkrętarka z kluczem udarowym(wiertarko wkrętarka w tym zestawie nie ma udaru,ma go klucz)W teoretycznie prawie 3-razy mocniejszej wkrętarce aeg tego nadmiaru mocy nie czuć tak bardzo,a kiedy coś wkręcamy lub wiercimy każdy chwyta za makteca bo lżejszy poręczniejszy.Po 3 latach ostrej tyrki na budowie padł mu jeden aku i przyszła pora na wymianę sprzętu.Miała być Makita 6281 żeby aku pasowały do Makteca lecz sprzedawca tak zbajerował kolegę że wcisnął mu ten " pancerny promocyjny zestaw" aeg.Dobrze że dość fajnie kluczem kręci się płyty gk

G
Amator 2009-12-19 23:31

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Koledzy rzućcie kilka linków, bo na allegro jest tego zbyt dużo i nie wiem za co się złapać.AEG nie chcę.
Narzędzia będę brać na firmę to wrzucę w koszty i odliczę VAT.

G
budowlaniec 2009-12-19 23:59

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Zakładając, że to sprzęt do domu, rozważ zakup dwóch narzędzi - wkrętarka i młotek. Nie napisałeś do jakiej kwoty szukasz, więc podaję przykładowe zestawy:
- ekonomiczny: młotowiertarka: BLACK&DECKER KD975
wkrętarka: BLACK&DECKER EPC12CABK (około 500 PLN),
- średni: wkrętarka: MAKTEC model MT065SK2, młotowiertarka: Bosch GBH 2-18RE (około 900 PLN),
- na wyrost: wkrętarka: Metabo BS 14,4 Li, młotowiertarka: Metabo KHE 26 SP (około 1600 PLN).
Do tego zestaw wierteł - jakieś 100 PLN (lepiej na sztuki, kilka złotych za sztukę) i smar do uchwytu SDS (jakieś 10 PLN).
Linków nie podaję, odnajdziesz narzędzia po modelu. Takich zestawów można tworzyć tysiące. Narzędzia, które wymieniłem znam, pracowałem lub przymierzałem się do zakupu. Sam korzystam z Metabo i uważam, że dla kogoś, komu nie szkoda pieniędzy to bardzo dobry wybór nawet do domu. Akumulatory Li-Ion mogą leżeć i nie rozładują się, a młotki są wytrzymałe. Na wszystko masz gwarancję 3 lata, włącznie z akumulatorem.
Przejdź się po sklepach (idź do marketu, ale tylko pooglądaj. Nie pytaj o szczegóły, bo trudno trafić tam na fachowca-praktyka), obejrzyj każdą maszynę i przymierz się do niej. Ceny w internecie nie różnią się czasami aż tak bardzo od stacjonarnych sklepów (jeśli dodatkowo doliczysz przesyłkę.
Życzę udanego wyboru i miłej pracy.
Pozdrawiam,
Robert

G
Amator 2009-12-21 16:45

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Dziękuję za pomoc. Za kilka dni będę się cieszyć narzędziami :)

G
budowlaniec 2009-12-21 16:50

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Proszę bardzo :)
Jak już kupisz, to się pochwal i podziel wrażeniami ;)
Pozdrawiam,
Robert

G
Amator 2010-01-27 12:14

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Kupilem Metabo i przyznam ze bardzo fajnie sie tym pracuje, lekka, wygodna, aku laduje sie w 20-30m.
Potrzebuje jeszcze zestawu wiertel do betonu .... moze jeszcze do drewna aby bylo na przyszlosc. Koledzy, mozecie cos polecic z allegro ?

G
has 2010-01-27 15:15

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

do betonu weź dewalt extreme 2, albo hilti te-c3x
dewalt jest w castoramie, komplet hilti, albo na sztuki znajdziesz na allegro

G
budowlaniec 2010-01-27 19:18

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Amator - gratuluję wyboru ;-) Akku ładuje się szybko, to prawda. Jeśli to nowa seria Li, to masz na nie 3 lata gwarancji:)
Jak rozumiem wiertła mają być z normalnym uchwytem? Czy potrzebujesz do młotka udarowego na SDS+ Jeśli "normalne", to za klikanaście złotych kupisz zestaw Makity lub Metabo. W tych tych tańszych będziesz miał 3 rodzaje: do metalu, betonu i drewna.
Ja do drewna używam Makity, tych tańszych po kilka złotych za sztukę. Kupuję pojedynczo, bo "trójki" często mi się łamią :) Lubię też Tivoly, te z "bajeranckimi" znaczkiami głębokości wygrawerowanymi na wiertle. Do zwykłego betonu też mam Tivoly, a do młotka Metabo.
PS Zakładam, że nie będziesz wiercił w betonie akumulatorówką? ;-)
Pozdrawiam,
Robert.

G
Rufus 2010-01-27 21:31

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Wczoraj oglądałem w OBI nową wkrętarkę CMI 14,4 z akumulatorem Li-On.
Jest to maszynka z dwoma biegami a w zestawie znajduje się jeden akumulator o pojemności 1,3 Ah i ładowarka.Sama wkrętarka ma wbudowany wskaźnik naładowania baterii i podświetlenie miejsca wkręcania niebieskim światłem a producent na walizce informuje że ma 25 Nm.
Miałem ją wczoraj w ręce i powiem że pierwsze odczucia mam pozytywne -pracuje płynnie i cicho ,leży też przyzwoicie w ręce.
Nie wiem jak będzie się sprawdzała w codziennej eksploatacji,ale mam od trzech lat starą wkrętarkę Ni-Cd marki CMI i do dzisiaj pracuje zupełnie przyzwoicie -tyle że używam jej tylko w pracach domowych.
Zakładam więc i nowy wyrób pod marką CMI może być godnym następcą moje starej wkrętarki.
Produkt może być dosyć atrakcyjny bo jego cena to ok połowa ceny zielonego Boscha Li-On 14,4 [Bosch 729 zł a CMI 329]
Myślę że spokojnie może rywalizować tez z Einhell Li-on z linii Red.
Proszę mojego postu nie traktować jako reklamy-nie mam nic wspólnego z OBI,po prostu wpadło mi w oko coś nowego więc dzielę się swoimi spostrzeżeniami.

G
Tomek 2010-01-28 07:10

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Cześć, jeśli byłeś w OBI to widziałeś tez promocje na zielonego Boscha 12V, a może w Leroy to było? W każdym razie jest za 300 z groszami. Bedziesz o wiele bardziej zadowolony, jest mniejszy lżejszy i na pewno ma większy moment obrotowy. Weż jedna i druga do ręki i porównaj. I żeby nie było niejasności- nie jestem sprzedawcą używam takich narzędzi na co dzień.

G
Rufus 2010-01-28 10:27

Re:Jaką wiertarkę / wkrętarkę wybrać ?

Tylko że PSR 12 ma akumulator kadmowo -niklowy !
Najtańszy Bosch z aku Li-on kosztuje ok 650-700 zł.
Gdym miał kupić PSR 12 za 300 zł to już wolłabym odzałowac i kupić też w OBI Kressa 14,4 za 399- przynajmniej klasa wyżej ,tyle że też niklowo -kadmowy aku.

1 2 3

Producenci :