AEG SBE 650 R, Makita HP1630K, Einhell RT-ID 65 ?

P
Piotrek 2013-03-25 04:03

AEG SBE 650 R, Makita HP1630K, Einhell RT-ID 65 ?

To mój pierwszy post na Forum, więc serdecznie się ze wszystkimi witam! :)

Chciałem poradzić się odnośnie zakupu (domowej) wiertarki udarowej. Po wizycie w LM sprzedawca polecił mi trzy wiertarki: AEG SBE 650 R, Makitę HP1630K oraz Einhella RT-ID 65.

Za Einhellem ewidentnie przemawia jego cena, ale wiem, że to nie wszystko :) Czy warto wydać więcej na AEG czy Makitę i jeśli tak, to która z nich będzie lepsza?

Dzięki - Piotrek

G
Piotrek 2013-03-28 19:23

Re: AEG SBE 650 R, Makita HP1630K, Einhell RT-ID 65 ?

Mam dodatkowe pytanie. Makita ma regulację prędkości obrotów zależną od tego jak mocno naciśniemy spust. AEG ma po prostu pokrętło przy spuście. Która z tych metod daje możliwość wiercenia z *mniejszą* prędkością?

P
PanFleks - blog dla majsterkowiczów 2013-03-29 09:22

Re: AEG SBE 650 R, Makita HP1630K, Einhell RT-ID 65 ?

W obu przypadkach jest jakaś prędkość minimalna, z jaką można wiercić.
Moim zdaniem wstępne ustawienie prędkości (czyli kółko na włączniku), jest wygodniejsze i bardziej praktyczne. Kółkiem ustawiasz wstępną prędkość, ale nadal działa regulacja we włączniku. Czyli - nastawiasz kółko na, np. 3, więc prędkość maksymalna będzie wynosiła XXXX obr/min. Dodatkowo włącznikiem regulujesz prędkość od minimalnej do tej nastawionej XXXX obr./min.

Kółko przydaje się także przy wierceniach seryjnych. Ustawiasz wiertarkę w stojaku, nastawiasz kółkiem określoną prędkość, blokujesz do pracy ciągłej i masz stałą prędkość (tutaj dochodzi jeszcze kwestia stabilizacji obrotów pod obciążeniem, ale to nieco inna sprawa;-)).

Ogólnie rzecz biorąc bardziej uniwersalne i wygodniejsze w użyciu są wiertarki z możliwością wstępnego ustawienia prędkości obrotowej, czyli te z kółkiem.

P
PanFleks - blog dla majsterkowiczów 2013-03-29 09:30

Re: AEG SBE 650 R, Makita HP1630K, Einhell RT-ID 65 ?

Jeszcze jedno - ten Einhell nie jest wcale takim głupim rozwiązaniem. Masz w niej metalową obudowę przekładni, metalowy, jednoczęściowy uchwyt i blokadę wrzeciona. Dzięki temu łatwiej mocować osprzęt. Oprócz tego kilka dodatkowych bajerów w postaci LEDa, magazynku na wiertła w dodatkowym uchwycie, etc.

AEG też mogę Ci polecić, bo kiedyś używałem starszego modelu. Wydaje mi się, że do domu wystarczy Ci Einhell. Z tego wiem (ale sprawdź jeszcze na stronie, obie marki są objęte 3-letnią gwarancją).

W tym wątku możesz poczytać o wiertarkach: http://www.narzedzia.pl/forum/wiertarka-do-domowego-uzytku-do-max-200pln,39199.html

G
fi12wbetonie 2013-03-29 15:13

Re: AEG SBE 650 R, Makita HP1630K, Einhell RT-ID 65 ?

Preselekcja sprawdza się przede wszystkim w zastosowaniu stacjonarnym tak jak pisał Pan Fleks.

Kółkiem regulujesz max. prędkość. Po wciśnięciu spustu na maxa jeżeli ustawisz 3 w skali na 6 a regulator(preselekcja) działa z charakterystyką liniową to przy wiertarce działającej z prędkością max. 3200obr/min powinieneś uzyskać max. ok 1600obr/min.
Czym innym jest czy praca pod obciążeniem.Z twoich wybranych max. 1600obr/min może się zrobić mniej pod obciążeniem lub w skrajnym przypadku prawie 0obr/min( zablokowane wiertło)Przy rozważanych wiertarkach prawdopodobnie wyrwie ci ją wtedy z ręki.Mocno trzymaj jak w coś zbrojonego wchodzisz

Po co ci ''''mniejsza prędkość'''? Pytanie o mniejszą prędkość jest pytaniem o czułość spustu. Tego raczej nikt ci nie powie. Tylko po co ci to ,,,,,nie wiem?
Bez preselekcji można zablokować spust tylko w jednym położeniu.(max obroty)Z preselekcją tak jakby w kilku(fizycznie w jednym, ale wiertarka pracuje z różnymi obrotami zależnie od ustawienia pokretla) Ja mam u siebie preselekcje i nigdy z tego w zasadzie nie korzystam,,,, ustawiam na max.Jak sie zepsuje włącznik to taki bez preselekcji bedzie tanszy ;)
Jak kupisz AEG, Makitę, Metabo to powinieneś być zadowolony. Einhella nie znam.

G
JK. 2013-04-01 20:56

Re: AEG SBE 650 R, Makita HP1630K, Einhell RT-ID 65 ?

Einhell 65 nie ma metolowej obudowy przekładni, jedynie jak AEG, ma profesjonalne metolowe futerko wiertarskie. Dopiero model RT-ID75 ma metalową obudowę przekładni. Co byś nie wybrał wybór jest dobry, chyba że pracujesz dużo wtedy raczej AEG i Makita, gdy mało intensywnie to i Einhell się powinien spisać.

1

Producenci :

Kategorie :