wtopy i fuszerki (zarówno producencji sprzętu jak i fachowcy ;)

G
mirek 2008-01-29 00:00

Re:wtopy i fuszerki (zarówno producencji sprzętu jak i fachowcy ;)

Witam.
Odświeżam temat bo mam nową historię.
Dziś u mojej mamy był montaż internetu i telewizji kablowej. Przyszedł pan , ładnie się przedstawił że jest z U.. Polska , po czym przystąpił do pracy. Jakież było moje zaskoczenie gdy zobaczyłem co ten pan wyprawia. Mama ma na ścianach boazerię. Pan nie był jednak przygotowany do takiego materiału , więc wiercił wiertłem do betonu i na dodatek z udarem. Cóż , dobrze że po mnie jeszcze leżał jakiś stary sprzęt i mu pomogłem. Po pokonaniu boazerii pojawił się kolejny problem. Otóż trzeba było przewiercić ścianę w miejscu gdzie jest zabudowa. Tylko że wiertło pan miał aż jedno i na dodatek długości 600mm. Więc wiertarka + wiertło nie mieściły się. Poszedłem do najbliższego sklepu i zafundowałem panu krótkie wiertło. Jednocześnie uświadomiłem mu ileż łatwiej wierci się krótkim wiertłem bo nie traci tak na sile udaru. Cóż tu to nie tylko brak wiedzy ale i logiki z jego strony. Nie wspomnę o młotowiertarce TOYA.
Wydaje mi się że ogólnopolska firma , którą jest U.. , powinna nieco barzdiej przyglądać się podwykonawcą , którzy świadczą usługi montarzu.
Pozdrawiam

G
Piotrek 2008-02-20 00:00

Re:wtopy i fuszerki (zarówno producencji sprzętu jak i fachowcy ;)

no gosc raczej znalazl sie tam przypadkiem, ale powiem szczerze iz nie mialem pojecia o wplywie dlugosci wiertla na skutecznosc wiercenia(udar) mozliwe, ze powodem byl zawsze nadmiar mocy wiertarek...
a tak w temace wiercenia to przypomniala mi sie jedna kwestia
jak dokladnie wiercic wiertlami do metalu? jakich obrotow uzywac, jak dociskac, aby nie spalic wiertla i najefektywniej wywiercic?

G
tomek88 2008-07-06 00:00

Re:wtopy i fuszerki (zarówno producencji sprzętu jak i fachowcy ;)

przede wszytskim wiertło powinno być z dobrego materiału i dobrze naostrzone, co do obrotów i docisku - nic na siłe, wiertarka nie powinna pracować na wysokich obrotach ani też nie powinno się stosować zbyt dużej siły docisku, wtedy z wiertłem nie powinno stać się nic złego. przy wierceniu otworów o większej średnicy dobrze jest najpierw wywiercić mniejszym wiertłem, zajmuje to trochę więcej czasu ale oszczędza wiertarkę i uchwyt, który jest mniej narażony na ślizganie na wiertle. to byłoby ta tyle o wierceniu.
Pozdrawiam.

1 2