Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

G
Pietja 2011-10-09 19:46

Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

To mój pierwszy post tutaj, także witam serdecznie.

Zamierzam kupić wkrętarkę sieciową do zastosowań domowych. Ma ona służyć głównie do pracy w płycie wiórowej, płycie mdf (składanie mebli własnej roboty), oraz w karton-gipsie (jakiś obrazek itp, żadne profesjonalne użycie).
Nie jestem przekonany do wkrętarek akumulatorowych (żywotność, cena baterii), stąd wybór padł na wkrętarkę sieciową. Jedyny ich minus to cena, ale wychodzę z założenia, że biednego człowieka nie stać na kiepskie rzeczy :)

Co możecie mi polecić? Czy np KRESS 650 TBS 2500 jest dobrym rozwiązaniem?
A może Makita FS2700?
Pozdrawiam
Pietja

G
JK. 2011-10-09 23:11

Re: Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

Założenie dobre;) bo dość prawdziwe, musisz jedynie być świadom że sieciową nie do się zbytnio wiercić(chyba że użyjesz wierteł z uchwytem HEX) oraz że nie dokręcisz dużych śrub. Bo większość wkrętarek sieciowych ma stosunkowo mały moment obrotowy 5-15Nm. Twój wybór padł na dobre modele i marki, bo wybrałeś stosunkowo niższe obroty ale jednocześnie o wyzszym momencie obrotowy. Marki też są jedne z lepszych, makita bardzo duzy wybór wkrętarke sieciowych od dawna, jakość kilku starszych modeli świetna, co do nowych jeszcze nie jestem w stanie określić. Oby nie spadli z jakością. Kress mniejszy wybór, trochę mniej poręczne wkrętarki, jednak jeśli chodzi o jakość bardzo niedoceniany a przecież HItli czy Spit bazują na ich wkrętarkach. Model wybrany przez ciebie jednak jest dość drogi.
Ja osobiście mogę ci polecić jeszcze jedną markę AEG, choć mają tylko dwa modele 4000 i 2500, używam osobiście S 4000E, i nie mam prawa do narzekań. Mógłbyś wybrać model S 2500E, co je różni bądź łączy z Kressem czy Makitą. Odczuwalną różnicą może być co najwyżej wygoda, Teoretycznie najlepiej w ręce lezy makita, ale jest dość ciężka(1,8kg) i ma "tylko" 570w mocy, kress ma 650w a AEG 720W, kress i AEG mają podobną wagę 1,5kg. Kress ma odpinany dodatkowo kabel.
Kress i AEG mają po 3 lata gwarancji, Makita 2lata.
Wybór nalezy do ciebie, wszystkie trzy mogę śmiało polecić.

G
Domi 2011-10-10 00:54

Re: Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

Ostatnio gdy nie mialem swojego aku na miejscu i potrzebowalem wkretarki doslownie na wczoraj to kupilem wiertarko wkretarke skila sieciowa. Wydatek ok 230pln a bylem w szoku jak dobrze sobie radzi. Wkrecilem nia ok 3 kilo wkretow 3 x 70 a takze jakies pol kilo blachowkretow 2 x 50. Dobrze lezy w reku (przynajmniej dla mnie) kabel ma 6m, ma chwyt samozaciskowy wiec i cos wywiercic mozna od niechcenia (mala predkosc), brakuje jej tylko diody oswietlajacej bo jakie ono nie jest to czasem pomaga. Podczas pracy nie oszczedzalem jej ale wszystko z glowa i moim zdaniem za ta cene swietne narzedzie.

G
Pietja 2011-10-10 21:19

Re: Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

Dziękuję za uwagi.
Z moich wstępnych poszukiwań wywnioskowałem, że to właśnie moment obrotowy jest najważniejszy i tym się kierowałem przy wstępnym wyborze. Ale z tego co widzę to faktycznie wkrętarki akumulatorowe mają czasami nawet 2 razy większy moment od sieciowych. Może wiecie jak długo trzymają akumulatory w dobrych wkrętarkach? Chodzi mi nie o czas pracy a o ogólną użyteczność po kilku latach.

JK - na szczęście mam wiertarkę, także wiercenie tą wkrętarką odpada. Napisz mi jeszcze proszę co dokładnie miałeś na myśli, że nie dokręcę dużych śrub? Chodzi właśnie o ten moment obrotowy czy może o coś jeszcze?

Domi - dzięki za radę, przyjrzę się tej wkrętarce.

Pozdrawiam
Pietja

G
Domi 2011-10-10 22:29

Re: Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

Nie dokrecisz duzych srub wlasnie na niski moment. Sa to wkretarki do suchej zabudowy czyli cienkie i nie dlugie wkrety. Kress ma maksymalny moment 20 nm, ww skil ma ich 27 a sredniej klasy wiertarko-wkretarki aku maja od 30 wzwyz. Im wiecej nm tym bedziesz mogl wkrecac grubsze i dluzsze wkrety. Choc do mebli to szukalbym raczej czegos malego czym latwo bedzie operowac niestety male wkretarki sa tylko na aku.

G
JK. 2011-10-11 00:00

Re: Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

Duze śruby? np: wkręty 6x120mm lub dłuże bez nawiercania. Sieciówką będzie cięzko. Podonie jak śruby metryczne, np: m6, m8 i wyżej, gdzie potrzeba momentu dokręcającego dość dużego by śruby się nie luzowały. Ja w domu mam dużą wkrętarkę 61Nm, małą 18Nm, wkrętak 3Nm, i wkrętarkę sieciową;) więc do różnych prac używam wszelakich narzędzi.

G
PanFleks 2011-10-11 00:07

Re: Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

Pietja - skąd pomysł, żeby specjalistycznym narzędziem do suchej zabudowy próbować zastępować wkrętarkę? ;-)

To jest narzędzie przeznaczone do konkretnej pracy i raczej nie nadaje się do innych rzeczy. Sprzęgło włącza się dopiero po dociśnięciu narzędzia do wkrętu, zatem do skręcania mebli jest wyjątkowo niewygodne. Do śrub z gwintem metrycznym - nieporozumienie, ze względu na budowę uchwytu. Nie jest to typowy HEX. Wymiana osprzętu - równie kłopotliwa.
Wybierz lepiej sieciówkę, tak jak radzi Kol. Domi.

Dlaczego boisz się akumulatorówek? Nowoczesne akumulatory wytrzymają spokojnie okres gwarancji, a zużyte ogniwa zawsze możesz zregenerować. Nie sugeruj się cenami baterii kilka miesięcy po wprowadzeniu na rynek wkrętarki - on z czasem tanieją, a ceny katalogowe są tak obliczone, żeby opłacało się kupić cały komplet, zamiast akku. Wybierz coś markowego z dobrą gwarancją, skoro piszesz, że nie stać Cię na kiepskie rzeczy ;-)

Pozdrowienia,
PanFleks

G
Pietja 2011-10-11 11:51

Re: Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

Nie znałem tych szczegółów odnośnie wkrętarek sieciowych. Z tą wiedzą co mam dzięki Waszym uwagom zdecyduję się pewnie na wkrętarkę akumulatorową, ponieważ z tego co widzę wkrętarka sieciowa nie spełni swojej roli. Będę musiał odłożyć na bok swoje obiekcje co do aku :)

Na co patrzeć przy wyborze wkrętarki akumulatorowej?
Z tego co się orientuję, to baterie Li-ion, wspomniany przez Was moment obrotowy i co jeszcze?

Pozdrawiam
Pietja

G
PanFleks 2011-10-11 14:23

Re: Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

Pietja - dla mnie najważniejsze rzeczy to:
- pojemność i rodzaj akumulatora,
- rodzaj ładowarki oraz szybkość jej pracy,
- masa narzędzia,
- moment obrotowy,
- przekładania 2-biegowa,
- obroty na II biegu minimum 1400 (do precyzyjnego wiercenia),
- gwarancja i dostępność części, akcesoriów i serwisu.

Reszta jest kwestią gustu - nie mogę przyzwyczaić się do narzędzia bez wskaźnika naładowania akumulatora. Od plastikowego wolę metalowy uchwyt. Pojemność akumulatora minimum 2 Ah, najlepiej dwie sztuki. Ale to wynika z tego, co robię.

Aktualnie mam dwa narzędzia: DeWalta DCD730L2 oraz Metabo BS 18Li. Obie godne polecenia, obie posiadają swoje wady i zalety. Nie wiem jakim dokładnie budżetem dysponujesz, ale gdybyś chciał którąś z nich, musisz mieć przynajmniej 500-1000 PLN.

G
Pietja 2011-10-11 20:45

Re: Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

Panowie,

poszukałem i mam nadzieję, że znalazłem :)
http://www.narzedzia.pl/Wiertarko-wkr%C4%99tarka-akumulatorowa-108-AS-2-1-3-SET-L-10-8-V-1-3-Ah-Li-Ion-przek%C5%82adnia-k%C4%85towa-latarka-LED,29798.html

Ma baterie Li-ion, moment obrotowy 28/13 Nm, 2 baterie.
Wiercić nią raczej nie zamierzam. Zawsze jak robimy coś z żoną przy meblach to najpierw wiertarką delikatnie nawiercamy otwory a potem wkręty, konfirmaty itp. W g-k też powinna dać radę zrobić dziurkę pod obrazek :)
Latarka i nasadka kątowa traktuję raczej jako miły bonus, aczkolwiek nakładki pewnie nigdy nie wykorzystam. Co sądzicie o tym wyborze? Zaznaczam, że to ma być sprzęt do domowego użytku i te 600 pln jakoś moja żona przeboleje, ale wolę nie ryzykować z kwotami 1000 pln - mam resztki instynktu samozachowawczego :D

Pozdrawiam
Pietja

G
JK. 2011-10-12 22:15

Re: Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

http://www.narzedzia.pl/Wiertarko-wkr%C4%99tarka-14-4V-1-4Ah-BS-14C-Li,33967.html - spójrz na to, jeśli będziesz potrzebował troche mocniejszego narzędzia.

G
wsiok 2018-12-08 17:43

Re: Wkrętarka sieciowa do domowych zastosowań

to słabizna 198 Wat

1

Producenci :

Kategorie :