Pompa Omnigena chińskie moce ?

Do ostatniej strony »
G
terra 2015-06-09 22:11

Pompa Omnigena chińskie moce ?

Witam. Posiadam Pompę MH 1100 która chyba ma w parametrach kosmiczne wydajności, a rzeczywistości spisuje się bardzo słabo. Na dodatek po dwóch latach uszkodzeniu uległ dyfuzor ssący (śmiechu warte), ale chyba nie warto w to inwestować. Warunki pracy wyglądają następująco: studnia wiercona (wydajna), głębokość ssania do lustra wody 80cm, wąż 1 cal długości 1m.
Tłoczenie na wysokość 1,5m. Długości węży nie podaję, bo nie wpływa to na pracę pompy.
Mimo tych raczej lekkich warunków pracy wydajność Mh1100 to niecałe 20 litrów na minutę - czyli można sobie kwiaty w donicach co najwyżej podlewać.
Tak więc w oko wpadło mi Metabo P 4500 i P 6000. Moce mają identyczne 1,3 kW, jednak ceną różnią się niemal dwukrotnie. Pierwsza ma jeden wirnik, druga ma kilka i oczywiście większą wydajność, jednak kosztuje 800zł i dla mnie to dużo jak na pompę do ogródka. Ponieważ MH 1100 miała mieć wydajność 5500 l/h, a w rzeczywistości daje 1200 l/h to teraz jestem już zdezorientowany.
Tak więc proszę o sugestie, jakie parametry w moich warunkach powinna mieć pompa, a żeby nie pracowała w warunkach kawitacji, a jednoczenie wydajnie zasiliła dwa mocne zraszacze, czyli realnie dała 2000 l/h. Pozdrawiam i czekam na piny odzew.

G
Paw-Therm 2015-06-10 12:22

Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

Po pierwsze omnigena nie produkuje prawie wcale pomp tylko je importuje. To głównie chiński szit. Długość węża też ma znaczenie bo tam też spadki ciśnienia występuja

Nie napisałeś jakie fi studni jest na ilu metrach lustro wody i jaka głębokość całkowita to wszystko ma największy wpływ na pracę pompy.
Metabo fakt drogie i dobre ewentualnie gardena może byc lub grundfoss ale to już bardzo drogie rozwiązanie

G
Paw-Therm 2015-06-10 12:24

Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

troche niedoczytałem możesz spróbować dać grubszą rurę tłoczącą ale też kup lepszą pompę

G
terra 2015-06-11 08:45

Re: Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

Długość węża też ma znaczenie bo tam też spadki ciśnienia występuja


To prawda, ale mi chodziło w tym kontekście o to , że nie mają wpływu - czyli na krótkim wężu też jest źle. Zresztą instalację w ziemi ma z węża calowego, także lepiej się nie da. A z tych markowych pomp to Metabo obecnie i tak najtaniej wychodzi.

Tylko mój dylemat jest taki: miałem wcześniej pompę ale nie wiem jaką, bo była stara i nie miała tabliczki znamionowej. Ale chodziła jak szalona, zasiliła 3 zraszacze i wysadzała złączki bez wyłącznika ciśnieniowego. Wiadomo też, że wydajność sprawnej abisynki to 4-4,5 metra sześć na godz. A pompa w żadnym wypadku nie powinna być mocniejsza od wydajności studni.
I pytanie jest takie - jaką katalogową powinna mieć moc, żeby w realu dała powiedzmy 3 metry/godz. Jak kupię dobrze dobraną i nie przewymiarowaną pompę to nie przepłacę za zbyteczną moc, tańsza będzie eksploatacja i nie narażę pompy na niekorzystne warunki pracy (kawitację). Pozdrawiam

G
Paw-Therm 2015-06-13 09:16

Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

specjaliści mówią (przynajmniej mi) że pompy głównie głębinowe, ale uogólniając tu też ta zasada występuje, powinny być tak dobierane, żeby maszyna pracowała max w 3/4 swojej mocy (obciążenia z instalacji i studni). U Ciebie można przyjąć, że te obciążenia są nie istotne. Masz szpilkę czy ,,smoka" może masz tam problem? zatkane siatki albo sprężyna zaworu zwrotnego, chyba że masz bez tego połączone. Kup sobie może taki hydroforek mini będziesz miał w miarę stałe ciśnienie i cała instalacja będzie mniej wrażliwa na napływ wody

G
terra 2015-06-16 09:25

Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

Głębinówka odpada bo się nie zmieści sztanga ma 1,5 cala. Zresztą to dla mnie nieuzasadniony wydatek, bo komfort użytkowania nie ma znaczenia i do lustra wody jest bardzo blisko. Po stronie ssania smok itp. nie ma problemów. Hydroforek raczej nic mi nie poprawi przy niedostatecznej wydajności. W dodatku generalnie jest to praca ciągła w stałych warunkach poboru wody, a drobne wahania ciśnienia nie mają znaczenia.
Kolega ma MH 1300 inox czyli raczej flagowy model tego typu tej firmy i tu również nie wyciąga nawet połowy deklarowanej wydajności przy również idealnych warunkach pracy. Także przestrzegam przed tym dziadostwem i przed pokusą niskiej ceny, bo prąd będzie żłopać a strumień chora prostata

G
Kron 2015-07-08 10:34

Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

Metabo za tę cenę to droga i mało wydajna zabawka. P6000 przy 2,5 atm. daje nieco ponad 50 litrów /min. Byloby to znośne, gdyby moc pompy nie przekraczała 1kW. A tak na w tej cenie i przy mniejszej mocy Nocchi czy Pedrollo dają 80 litrów.

G
wojtek 2015-09-14 17:07

Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

beznadziejna jakośćproduktów,firma i obsługa to porażka....2 pompy i szybkie awarie do miesiaca...Nigdy wiecej takiiego błedu nie popełnie by dać zarobić firmie Omnigena.Firma nastawiona jest chyba na zysk a nie dobrą renome! Nie polecam! odradzam;(

G
ofik 2015-09-21 07:55

Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

Mam hydroforek 50l z pompą Omnigena Jet 100A od 2007 roku, najpierw służyła przy budowie domu, potem 6 lat zasilała instalację wodną w domu, teraz służy do podlewania ogródka. Studnia wiercona na 10 m, lustro wody 2 m poniżej poziomu gruntu, teren łąkowy nadrzeczny. Pompa przez te 8 lat nigdy się nie zepsuła, silnik też, wymieniłem tylko wyłącznik ciśnieniowy za 50 zł bo padł. Wydajność rzeczywiście nie przekracza 1000 litrów na godzinę przy ciągłej pracy ale dla mnie w zupełności wystarcza. Uważam, że jest niezawodna, prosta, ma solidną żeliwną obudowę i za te pieniadze tzn. ok. 220 zł z silnikiem 1,1 kw jest bardzo dobra. Być może inne modele pomp Omnigena są złe ale tą, którą mam polecam zdecydowanie.

G
Waldek 2015-09-23 10:56

Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

1000 litrów.... czy to tyle ile deklaruje producent ? A przecież u ciebie ciężko nie ma. Szkoda pieniędzy na prąd

G
ofik 2015-09-24 16:41

Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

1,1 kwh x 0,7 zł = 0,77 zł czyli 77 groszy ta pompa Omnigena Jet100A zużywa prądu na godzinę bo taki właśnie silnik 1,1 kW pracuje w niej. Tyle kosztuje mnie 1 m3 wody zakładając, że silnik pompy chodzi z maksymalną mocą a podejrzewam, że tak nie jest bo silniki elektryczne pracują z pełną mocą tylko przy pełnym obciążeniu, pewnie raczej jest to 50 gr za 1 metr. Woda z wodociągu to koszt u mnie 2,80 zł za metr czyli "swoją" wodę mam 4-5 razy taniej. Przez 8 lat ta pompa Omnigena Jet100A wypompowała mi co najmniej 1600 m3 wody ( 200 m3 rocznie) czyli oszczędziłem na wodzie wodociągowej co najmniej 1600 x 2 zł czyli 3200 zł. Za te pieniądze mogę kupić 14 takich pomp! Podkreślam, że pompa jest niezawodna i tania! Nie wiem po co te uszczypliwości.

G
Waldek 2015-09-25 10:07

Post został usunięty w związku z naruszeniem regulaminu forum.

G
Pigmey 2016-05-14 09:32

Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

Witam,
Posiadam pompę MHI1100 + Brio SK-13 od ponad roku.
Pomijając fakt, żee sterownik Brio padł po 6 miesiącach (bezproblemowa naprawa gwarancyjna door-to-door) to zastrzeżeń do pracy pompy nie mam żadnych. Warunki pracy: studnia wiercona fi110 o głębokości 10m, lustro wody na głębokości 1,5m, wąż ssący 1'' długi na 8m zanurzony na 7m zakończony smokiem z zaworem zwrotnym, wąż tłoczny 1 cal podłączony przez złączkę ogrodową. Zbiornik 1000l (popularny "mauzer") napełniam w około 12 minut co daje wydajność na poziomie 5000l/h - jak dla mnie wynik bardzo dobry.
W ostatnią zimę pompa "zmarzła" (na szczęście większość wody została wylana wcześniej) i uszczelki szlag trafił - po podłączeniu pompa zamieniła się w fontannę :P Wystarczyło ją rozkręcić i poprawić ułożenie uszczelnień i już jest prawie ok - gdzieniegdzie podcieka więc trzeba zamówić nowe uszczelki po około 10zł za sztukę i powinno być ok.
Nie wiem skąd u autora wątku taki problemy ale może po prostu wystarczy zadzwonić do serwisu?
Pozdrawiam,
P.

G
babcia 2016-05-16 10:45

Re: Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

Witam,

Nie wiem skąd u autora wątku taki problemy ale może po prostu wystarczy zadzwonić do serwisu?
Pozdrawiam,
P.

China = loteria. Jedni cieszą się 10 lat, drudzy 10 minut

G
czopka 2016-05-16 23:33

Re: Pompa Omnigena chińskie moce ?

Czy kolega zdecydował się jednak na metabo? Stoję również przed wyborem pompy do zraszania trawnika, myślę też właśnie nad metabo p4500, na youtubie widziałem model p4000 pracujący z 4 zraszaczami myślę że p4500 powinien zasilić 4-5 zraszaczy. Może ma ktoś jakieś lepsze propozycję które by się sprawdziły do zasilenia takiej instalacji i mieściły się powiedzmy w kwocie około 500zł.

1 2