Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

Do ostatniej strony »
G
Piotrek 2007-10-20 00:00

Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane


Witam
obecnie przebywam na emigracji:-) ale juz niedlugo zamierzam wracac do kraju i tam wybudowac pare domkow letniskowych na dzialce, w zwiazku z tym kompletuje narzedzia :-)
czy moglibyscie troche pokierowac mnie jakie narzedzia moga sie przydac(akurat jestem elektrykiem wiec nie do konca wiem co mogloby byc potrzebne stolarzowi)?
zakupilem juz pile szablasta, wiertarko-wkretarke, mlotek sds, a w planie jest ukosnica, wyzynarka, pila tarczowa, pistolet na gwozdzie(sprezone powietrze), laser rotacyjny i liniowy
zdaje sie ze wszystko oprocz ukosnicy ma w swojej ofercie HILTI i tej firmy bede sie trzymal :-)
czy mozecie polecic mi dobre firmy produkujace ukosnice?
ew takze pistolety(slyszalem ze hilti nie robi najlepszych, ale ile w tym prawdy to pojecia nie mam)
a ciezkich maszyn - duza pila stolowa ok 5kw oraz heblarka tej samej mocy tez sa:-)
takze w miare mozliwosci i checi prosilbym o pomoc :-)
Pozdrawiam
Piotrek
ps: zakup narzedzi(poza drobnica typu poziomice itp) odbedzie sie poza granicami Polaski, takze prosilbym o obiektywne rady :-)

G
mirek 2007-10-20 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

Witam.
Kolego jeśli chodzi o narzędzia profesjonalne do obróbki drewna to jest bezsprzecznie jeden lider. Jestem technikiem technologii drewna i we wszystkich zakładach związanych z drewnem ( mówię o porządnych , renomowanych ) urzywa się narzędzi Festool. Sam miałem okazję nimi pracować. I z czystym sumieniem , jeśli chodzi o drewno , polecam ci sprzęt tej firmy.
Jeśli chodzi o dobór narzędzi to zapomniałeś o strugarce , szlifierce ( taśmowa i mimośrodowa) no i myślę że jeśli chcesz poważnie się tym zająć to przyda ci się frezarka.
Tyle z mojej strony.
Pozdrawiam

G
mirek 2007-10-20 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

Aha. żeby była jasność to piszę o narzędziach ręcznych. Jeśli chodzi o obrabiarki stacjonarne to mogę ci polecić Obrabiarki wieloczynnościowe HAMMER. Adres www.hammer-polska.pl .
Natomiast jeśli zależy ci na lżejszych rozwiązaniach , bardziej mobilnych , to do narzędzi Festool są dostępne stońy narzędziowe , dzięki którym szybko możesz przekształcić narzędzie ręczne w stacjonarne. Jednak przy dużej ilości pracy nie polecam tego typu rozwiązań.Narzędzia ręczne niech nimi pozostaną (: szczególnie przy wykorzystaniu profesjonalnym.
Pozdrawiam

G
Piotrek 2007-10-20 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

o taka odpowied zmi chodzilo - dzieki:-)
gdyby byly jednak inne opinie to chetnie poczytam :-)

G
Piotrek 2007-10-20 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

mozesz mi jeszcze tylko wyjasnic jaka jest roznica pomiedzy narzedziami festool a hilti?
tej pierwszej marki nigdy nie mialem w rece, a moje zaufanie do hilti opiera sie na tym ze niemal kazde ich narzedzie moze sluzyc jako sprzet wyburzeniowy - mozna nim rzucac po scianach i poza zadrapaniami ciezko znalezdz inne defekty spowodowane taka "zabawa"
wiec jak widzisz trwalosc/solidnosc jest dla mnie bardzo wazna :-)

G
Marcin 2007-10-20 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

witam, w 100% zgadzam się z mirkiem, jesli chodzi o elektronarzędzia do obróbki drewna, festool jest królem pod kazdym wględem. drogie jak diabli, ale wierz mi że płacisz za jakość, niezawodność i ergonomię.
piotrze. podstawowa i diametralna różnica między hilti i festoolem, to: hilti zdecydowanie celuje w sprzęcie budowlanym, a fesool od lat trzyma się branży drzewnej. i wydaje mi się że taki stan rzeczy jest dobry i obie firmy powinny przy tym pozostać.
jednop tylko mnie dziwi, słyszałeś i używasz hilti a nie słyszałeś o festoolu? to jak jeźdić bmw 7 i nie słyszeć nawet o mercedesie s class.
co do kapówek, z powodzeniem mogę polecić kgs 303/305 od metabo. bardzo solidny i precyzyjny sprzęt.
pozdro

G
Marcin 2007-10-20 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

p.s. wszystkie imiona i nazwy miały być oczywiście z dużej litery, przepraszam ,ale problemy z klawiaturą (shifty nie kontaktują) ;)
pozdro

G
Piotrek 2007-10-20 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

spoko - nie przejmuj sie wielkimi literami, sam czesto robie bledy:-)
co to takiego kapowka?? nigdy o tym nie slyszalem(moze ze wzgledu na wieksze oswojenie z amerykanskim nazwenictwem)
co do fastoola - naprawde pierwszy raz slysze i stolarze(czy to meblowi czy budowlani) w USA nie uzywaja tych narzedzi
a rozmawialem i pracowalem juz z fachowcami pracujacymi przy remontach, ktorych koszta zamykaly sie na ok 15mln USD(remont jednego apartamentu)
tutaj o dziwo stolarze nawet z hilti nie korzystaja - kroluje dewalt z makita i hitachi(kolejnosc nieprzypadkowa)
jesli chodzi o cene - nie gra ona zupelnie roli gdyz w USA wszystkie narzedzia sa 3-4razy tansze niz w polsce wiec poprostu wyciagam pieniadze z kieszeni i kupuje bez wiekszego namyslu:-)
moglbys mi ew podac modele narzedzi fastoola, ktore warto kupic? przeznaczenie - tak jak wczesniej mowilem - glownie budowa domkow letniskowych

G
Piotrek 2007-10-21 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

szkoda, ze niemozna edytowac...
http://www.festoolusa.com/upimages/TS55_review_img.jpeg
czy ta metalowa prowadnica jest na stale czy jest to element doczepiany?
ogladalem troche zdjec i sprzet wyglada na precyzyjny i starannie wykonany, ale jednoczesnie na dosc delikatny, co staloby sie z taka pila gdyby spadla z wysokosci 1pietra na ziemie? lub gdyby miala przeciac w zdluz gruba5-7cm dluga belke?
nie wiem czy akurat na te pytania znacie odpowiedz ale chodzi mi o jakies zobrazowanie jej wytrzymalosci/sily, nie chce poprostu specjalnie uwazac na narzedzia bo to spora strata czasu

G
Marcin 2007-10-21 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

Piotrze, kapówka, to prawdopodobnie to Wasze chapsaw ;)
tak wywnioskowałem z Twojego ostatniego posta gdzieś tam. ma to podstawę ze stolikiem roboczym, a silnik z tarczą można opuszcząć na materiał i kłaść na obie strony stolika (chyba że silnik przeszkadza to tylko w jedną stronę)
ta metalowa prowadnica, jest jak najbardziej odczepiana, a na dodatek wielofunkcyjna, czyli może pracować z wieloma narzędziami. raczej cieżko byłoby manewrować narzędziem, gdyby była przymocowana na stałe. a tak narzędzie porusza się na i wzdłuż prowadnicy, piła tarczowa, frezarka, wyrzynarka, etc.
co do byboru konkretnych elektronarzędzi, odsyłam do salonu/sklepu oferującego festoola, tam Ci dobiora adekwatne do potrzeb
a co do amerykańskich narzędzi, to nie używanie hilti absolutnie mnie nie dziwi. amerykanie są bardzo konserwatywni w kwestii narzędzi, tolerują tylko własne marki, dewlt, milwakee, orz japońskie makita i hitachi.
nie ważne jak sprzęt byłby dobry, europejskie narzędzia są w stanach pogardzane i ignorowane.

G
mirek 2007-10-21 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

Witam.
Jest dokładnie tak jak napisał Marcin. 90% sprzętu hilti to narzędzia budowlane , a 95 % narzędzi festool to narzędzia do obróbki drewna.
Jeśli chodzi o listwę prowadzącą jest to dodatkowe wyposażenie i oczywiście nie jest zamontowana na stałe. Ale już po szerokości tej prowadnicy możesz ocenić jakość sprzętu ( porównaj z innymi i okaże się że sam odnajdziesz różnice w wykonaniu).
Odpowiadając na twoje pytanie Piotrze odnośnie wytrzymałości. Nigdy nie rzucałem narzędziami z okna na ziemię . Wiem jednak że jeśli narzędzie ( każde markowe) będzie miało trochę szczęścia i dobrze spadnie to ma szansę przetrzymać taki upadek. Jeśli natomiast spadnie źle to nie ma narzędzi 100% odpornych.
Sprzętem Festool pracowałem pierwszy raz na praktykach w 1996 roku. I wiem że właściciel stolarni uczniom dawał tylko ten sprzęt mówiąc że pracować czymś gorszym trzeba najpierw się nauczyć. Wkrętarka Festoola którą były dokręcane prowadnice ( fakt małe wkręty , ale ogromne ilości) pracowałe na 2 aku na zmianę przez 16h dziennie. Non stop. Tak się złożyło że mi spadła. Nie powiem był po tym mały ślad ale nie pęknięcie , raczej mocna rysa. Po roku znów trafiłem do tego zakładu. Ta wkrętarka cały czas pracowała , mało tego wciąż na tych samych aku. Tak więc na prawdę wiem że sprzęt jest ok. Tak samo po kilka lat pracują tam szlifierki oscylacyjne ( szlifowanie po lakierowanie wstępnym i szlifowanie wykończeniowe , a czasami polerowanie auta szefa :) . Sprzę pracuje przy dużym zapyleniu i zaręczam że nie raz już spadł ale z wysokości powiedzmy do 1,5m. Jak z tym 1piętrem to nie wiem.
Jeśli chodzi o konkretne narzędzia to nie słyszałem żeby festool miał jakieś słabsze . Wszystko mogę ci polecić.
pozdrawiam

G
Marcin 2007-10-21 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

p.s . zapomniałbym.
właśnie to odróżnia ameryjański i europejski rynek narzędzi, ze amerykańskie wyroby musza być pancerne a wręcz idiotoodporne, by nic im się nie stało po upadku z dachu empire state bulding ;)
europejczycy robią precyzyjnie, ergonomicznie i finezyjnie i z nasa bajerów, lekko
amerykanie wytwarzają, prosto, ze sporym naddatkiem mocy, pancernie i praktycznie.
ot ine zapatrywania na narzędzia ;)
europejczyk podczas pracy nie zastanawia się jak maszyna zachowa się po upadku z dachu, tylko jak długo z zachowaniem precyzji będzie pracować ;D
pozdro and no hate ;)

G
Piotrek 2007-10-21 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

dziekuje za odpowiedzi
chyba jednak z dusza na ramieniu bede musial zaakceptowac wytrzymalosc tych narzedzi(tak zachwalacie) bo jdnak wolalbym cos pancernego
moje "upodobania" do sprzetu pancernego wynikaja z prostej przyczyny - ja nie kupuje narzedzy zeby sie nimi chwalic tylko zeby na siebie zarabialy - czyli maja robic to co chce i nie moga zabierac mi zbyt duzo czasu a skakanie nad nimi
"co do byboru konkretnych elektronarzędzi, odsyłam do salonu/sklepu oferującego festoola, tam Ci dobiora adekwatne do potrzeb"
jest to nie mozliwe bo:
-znalezienie takiego sklepu i podroz tam to olbrzymia strata czasu(okolo dnia)
-poto przyszedlem na forum zeby oszczedzic sobie rozmowy z idiotami(amerykanami)
wiec generalnie chodzi mi o to czy do moich zastosowan bedzie potrzebne jakiekolwiek wiecej narzedzie z ich oferty poza wyzynarka i pila tarczowa?
no i nadal nie wiem jakiej firmy kapowke zakupic(a zapewne sie przyda) - ani hilti ani festool nie ma jej w ofercie

G
Marcin 2007-10-21 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

Piotrze i słusznie ;) nikt nie kupuje narzędzi by szpanować, ale by nimi pracować (przynajmniej profesjonaliści).
nikt też nie każe Ci się nad nimi spusz... (sorry za bezpośrednią lingwistykę), ale chciałeś solidne narzędzie do pracy? proszę bardzo - w europie nic lepszego w tej lidze niż festool nie kupisz. oni specjalizują się od stulecia w maszynach do obrabiania drewna. a to połowa ram czasowych którymi może się poszczycić najstarszy amerykański zabytek ;D, więc zaufaj nam. kolesie od festoola znają się na rzeczy i wiedzą jak zaspokoić Twoje potrzeby...
co do doboru narzędzi. trudno mi określić na odległość stwierdzić z czym przyjedzie Ci się zmierzyć i co będziesz musiał robić tym sprzetem, ale ponieważ zakładam że nie będziesz zajmował się pierdółkami w stylu wykonczenie szafki kuchennej u sąsiadki, potzrebujesz raczej sprzętu o maksymalnie rozszerzonych parametrach: strugi zbierające na raz więcej niż 3 mm (nawet ciesielskie, ten od makity byłby idealny na nóż 160mm), wyrzynarki zdolne przeciąć belkę lub krokiew (bez dźwięku mielonych zębatek ;) i poyrzafiącą wykończyc je fajnymi bajerami na zakończeniach o mocy od 70OW wzwyż, pilarki tarczowej o głębokości cięcia minimum 60mm, wkrętarki z bydlęcej pojemności aku (minimum 2,5 ah) i momencie powyżej 60 nM (przydadzą się przy najdłuższych wkrętach i kotwach), porządnej szlifierki mimośrodowej zdolnej bezproblemowo wyszlifować całe hektary ciesielki przed pokryciem impregnatami, porządną wiertarkę bez udarową (najlepiej niskoobrotową) do wielgachnych świdrów i otwornic bimetalicznych, kołkowania, mieszania zapraw, farb, etc oraz frezarkę górnowrzecionową przystosowaną do pracy z frezami na trzpień 12 mm, i oferującą moc od 1,5 kw w górę.
myślę że znając zakres przewidywanych prac i wiedząc czego potrzebujesz każdy przedstawiciel z regionu wiedząc ile chcesz wydać na narzędzia festoola przyjedzie do ciebie osobiście bez fatygowania Cię z domku ;) wystarczy zadzwonić do większego sklepu narzędziowego oferującego festoola w regionie
co do kapówki, to jeszcze raz napiszę Metabo KGS 303/305. w zupełności wystarczy i wierz mi to bardzo solidny sprzęt. będziesz zachwycony, ale proszę nie zrzucaj jej z dachu :)
p.s. cieszymy się, że doceniłeś nasz intelekt i wiedzę i zwróciłeś się ku naszemu forum, zamiast mitrężyć czas z głupimi amerykanami (resztę epitetów o mojej "ulubionej" nacji na świecie pozostawię dla siebie) i zdaj się na nasze opinie. NIE MA i NIGDY NIE BĘDZIE LEPSZEGO SPRZĘTU DO STOLARKI NAD FESTOOLEM. może nie jest wykonany z kamienia i ołowiu, nie wytrzyma rozjechania pociągiem i upadku ze stacji MiR na ziemię, ale wierz mi to bardzo solidne i sprawdzone przez wielu przez Tobą narzędzia. nie bez kozery noszą miano króla elektronarzędzi, powtórzę króla ;)
jeśli nadal nie masz zaufania, kup transformator i ściągnij sprzęt ze stanów. wszak to najpewniejsze rozwiązanie ;)
pozdro

G
Piotrek 2007-10-21 00:00

Re:Narzdzia - wybor - konstrukcje drewniane

no widzisz, sprawa wyglada tak, ze gdyby festool nie byl dostepny w stanach to odrzucilbym go na samym poczatku rozwazan
powod jest prosty - nie jestem idiota/samobojca aby kupowac go w polsce, gdzie musialbym zaplacic z 3-4razy drozej
wiec bede musial obyc sie bez przyjezdzajacego do mnie przedstawiciela handlowego :-)
dzieki za rady:)

1 2 ... 5