klucze - które wybrać?

Do ostatniej strony »
G
iwona 2010-11-17 15:06

klucze - które wybrać?

od kilku dni poszukuję kompletu kluczy dla swego męża. poradźcie, które są najlepsze...
na chwilę obecną znalazłam kilka fajnych marek, ale jaką wybrać (???). zastanawiam się nad: proxon, wurth, matador, neo, stanley, coval craftsman, stahlson, yato, facom, a może jeszcze coś innego...
jestem laikiem w tym temacie, potrzebuję naprawdę fachowej porady.
z góry dziękuję!

G
Maariusz 2010-11-17 16:59

Re: klucze - które wybrać?

Czy ma to być komplet kluczy nasadowych? Jeżeli tak to Neo Tools byłby dobrym wyborem. Wurth to handlowa marka.

G
Łukasz 2010-11-17 17:12

Re: klucze - które wybrać?

A jakie to mają być klucze(płaskie, nasadki?) i przy jakich pojazdach/maszynach pracuje mąż? Czy to ma być pełny zestaw i jaki jest budżet? Masz już coś konkretnego na oku? Ja jestem fanem niemieckich narzędzi i z tego co podałaś wziąłbym Matadora(mało znana marka, ale z tradycją, z narzędziowego zagłębia Remscheid-Solingen-Wuppertal), ew. Wurth, Facom(jeśli produkowany w Europie). Craftsman też jest dobry, ale nie lubie amerykańskich produktów. ;)
Z tego co podałaś mam jeszcze Proxxona, tez fajne narzędzia, robione na Tajwanie. Reszta tego co podałaś to marki importowane ze wschodu pod mniej lub bardziej szumną(Stanley) nazwą. Obejrzyj też oferty Hazeta, Gedore, Stahlwille. Gedore na swoje 90-lecie oferowało zestaw nasadek 1/2" w bardzo korzystnej cenie, może jeszcze gdzieś jest dostepny, kod 1919-90.
Ewentualnie jeśli to ma być pełen zestaw to taniej wyjdą jednak marki typu Proxxon, Honiton, King Tony, Jonnesway.

G
Maariusz 2010-11-17 18:20

Re: klucze - które wybrać?

Matador, Hazet, Gedore, Stahlwille, Facom (z Francji) to najwyższa półka. Narzędzia do warsztatu a nie do domowego warsztaciku. Honiton, King Tony to dobre firmy z Tajwanu. Teraz i tak większość narzędzi tam powstaje (Neo, Proxxon, Craftsman) i są lepsze od tych z Chin (narzędzia Yato).

G
Łukasz 2010-11-17 18:43

Re: klucze - które wybrać?

To że są robione w Europie i przez to droższe to nie znaczy że nie można ich sobie kupić do domu. Zależy co kto lubi, jedni lubią mieć telefon za 2tysiące, a mnie wystarcza taki za stówke za to przy swoich maszynkach lubie kręcić Matadorem i Gedore. ;)

P.S. to Craftsmana już nie robią w USA? :/

G
Maariusz 2010-11-17 19:01

Re: klucze - które wybrać?

Od paru lat mam podobne myślenie jak Ty i kupuję drogie narzędzia. Mam klucze Craftsman, Jonnesway, ale już od skośnookich. Stanley też kiedyś był lepszy a teraz są narzekania na forum. Generalnie do narzędzi z Tajwanu nie można mieć zastrzeżeń. Dobre klucze produkuję czeska firma Tona należąca do Stanleya. Słoweński Unior, włoska Beta oraz firmy hiszpańskie: Acesa, Palmera, Irazola, Irimo należące tak jak Bahco do amerykańskiego koncernu Snap-On.

G
iwona 2010-11-19 09:24

Re: klucze - które wybrać?

witam Was serdecznie.
dopiero teraz mogłam wejść na tę stronę, dlatego przepraszam, że nie odzywałam się wcześniej.
bardzo dziękuję za Wasze komentarze i rady.
przyznam się, że zadając swój wątek nie czytałam wcześniejszych, gdzie już kilka podobnych tematów było... teraz, gdy już troszkę więcej wiem oraz biorąc pod uwagę pytania, które mi zadaliście to dodam, że: narzędzia są potrzebne do użytku domowego, mój mąż ani nie pracuje jako mechanik, ani jak na razie nie ma własnego warsztatu, ale lubi popracować przy swym aucie, albo w domu. już niedługo będzie mieć swój garaż i tam ma mieć swój mały warsztacik (takie jego hobbystyczne marzenie). co do wyboru rodzaju kluczy, to trochę mnie zaskoczyliście; płaskie, nasadowe ??? przyznam się, że - nie wiem. w każdym bądź razie po mym rozeznaniu najpierw myślałam o firmie SATA (zestaw 86 częściowy kluczy nasadowych 1/4'', 1,2'' metrycznych (cokolwiek to znaczy) - cena 727,67 zł, później jednak znalazłam to: NEO tools - klucze nasadowe 12-kątne 1/4 i 1/2" kpl. 71cz. - cena 399,00 zł. z pewnością zaraz coś poczytam o tym, ale może mógłby ktoś z Was dodać znów coś od siebie?
reasumując:
1. sata czy neo (do użytku prywatnego)?
2. nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale co do wyboru: płaskie, czy nasadowe (?) to chyba mam odpowiedź na to pytanie w zestawie NEO...

bardzo dziękuję i pozdrawiam!

G
PanFleks 2010-11-19 11:00

Re: klucze - które wybrać?

Iwona, SATA to bardzo dobre narzędzia, ich jakość spełnia wymagania zawodowców, a cena w stosunku do jakości nie jest zbyt wygórowana. Pytanie, czy mąż jest dla Ciebie tak ważnym facetem, żeby wydawać na jego hobby 800 PLN ;-)
A teraz poważnie: NEO to marka znanego u nas Topexa. Od niedawna zestawy są objęte 25-letnią gwarancją. Cena była kiedyś stosunkowo wysoka, teraz - kiedy wydłużono gwarancję, jest na akceptowalnym poziomie. Godne zainteresowania są także zestawy Covala - mam na myśli wersję z nasadkami spline (uniwersalne, pozwalają obsłużyć większość śrub). Grzechotki są dość dobrej jakości (kompozytowe) - obleczone miękkim materiałem, który łatwo wyczyścić. Cena kompletu to około 300 PLN.
Kiedy będziesz wybierała coś konkretnego, zwróć uwagę na kilka rzeczy: nasadka do świec (najlepiej jeśli będą dwa rozmiary), nasadki imbusowe i torx (w niektórych samochodach do prostych czynności jak wymiana klocków trzeba nietypowych rozmiarów, np. Ople). Dobrze mieć w zestawie kilka przedłużek, które czasami się przydają. Życzę udanego wyboru i zazdroszczę Twojemu mężowi - mnie Pani Fleksowa nie kupuje narzędzi ;-)

To chyba tyle, pozdrawiam,
Fleks

G
iwona 2010-11-19 11:57

Re: klucze - które wybrać?

witaj Pan(ie)Fleks(ie)!
przede wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedź.
co do pierwszego pytania, to owszem mój mąż jest dla mnie bardzo ważnym facetem ;-), co oczywiście nie wyklucza kierowanie się rozsądkiem np.: w związku z wyborem dla nie go prezentu.
tak więc przyznaję iż pomimo tego, że SATA wywarła na mnie ogromne wrażenie , to jednak po zapoznaniu się z ofertą NEO skłaniam się ku wyborze własnie tej drugiej firmy i nie ukrywam, że duży wpływ na moją decyzję miała właśnie cena.
(coval (?) - dzięki za informacje . o tych wiem chyba najmniej - poczytam).
wspomniałeś o nasadkach do świec, nasadkach imbusowych i torx, o przedłużkach - by było mi łatwiej to po prostu wklejam to co jest w komplecie NEO (nie wszytko o czym wspomniałeś tam znalazłam, ale pomyślałam, że może niektóre rzeczy mają różne nazwy):

"• Grzechotka 1/4" 48 zębów
• Przegub uniwersalny 1/4"
• Przedłużka 50 mm
• Adapter do końcówek wkrętakowych 1/4"
• Pokrętło 1/4" z zabierakiem 110mm
• Uchwyt wkrętakowy do końcówek
• Końcówki wkrętakowe : sześciokątne 3, 4, 5, 6, 7, 8mm , Torx T10, 15, 20, 25, 27, 30, 40 , płaskie 4.5, 6.5, 8mm krzyżowe PH1, 2, 3, PZ1, 2, 3
• Nasadki sferyczne 1/4" : 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13mm
• Klucze płasko oczkowe : 8, 10, 12, 13, 14, 17mm
• Grzechotka 1/2" 48 zębów
• Przegub uniwersalny 1/2"
• Przedłużki 1/2" : 125mm, 250mm
• Redukcja 1/2"M x 3/8"F
• Pokrętło 1/2" z zabierakiem 250mm
• Nasadki do świec zapłonowych 1/2" : 16, 21mm
• Nasadki sferyczne 1/2" : 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 27, 30 ,32 mm
Nasadka sferyczna nadaje się też świetnie do odkręcania "obrobionych" śrub. Dwunastokątny kształt pasuje do śrub Torx, Spline, sześciokątnych, calowych i kwadratowych."

nic więcej na temat tego NEO nie mogę dodać, jeśli masz jakieś uwagi - to byłabym wdzięczna za przedstawienie mi ich.

co do Twej zazdrości dot. mego męża to - spróbuj lekko naprowadzić Panią Fleksową, a z pewnością w przyszłości kupi Ci np.: super nasadkę imbusową :-)
pozdrawiam
Iwona

G
PanFleks 2010-11-19 13:49

Re: klucze - które wybrać?

Bardzo proszę ;-)
Czy znasz może jakiś symbol/nazwę tego zestawu? - czy to taki, jak na załączonym zdjęciu?
Spis inwentarza jest bardzo optymistyczny - są w nim nasadki, o których mówiłem. Są też nasadki do świec. Jak dla mnie jest to bardzo porządny zestaw, spokojnie wystarczy do domu, będzie nawet lekki zapas. Widzę, że są tam także klucze płaskie. Cena niezła - 399 PLN (koniecznie zapytaj, czy ten zestaw jest objęty 25-letnią gwarancją). Coval, o którym mało jeszcze czytałaś, jest bardzo podobny jakościowo do Neo. Wyposażenie - niemal identyczne (oprócz kluczy płaskich). Zdjęcie pod postem to zestaw Covala. Zaletą są lepsze grzechotki - 72 zęby zamiast 48-miu. Przekłada się to na skok klucza - im więcej zębów, tym mniejszy skok głowicy = łatwiej odkręcać śruby w mało dostępnych miejscach. W praktyce do domowych zastosować wystarczą 48-zębowe grzechotki.

PS Przekażę Pani Fleksowej. Tyle, że moje marzenia wykraczają dalece ponad nasadkę imbusową. No chyba, że imbusową i torx ;-)

Gdybyś miała pytania, to pisz: panfleks@gmail.com

Pozdrowienia,
PF

Zdjęcia

G
Maariusz 2010-11-19 17:02

Re: klucze - które wybrać?

Polecałem Neo na samym początku, ale moja porada to nic w porównaniu z fachowościa Pana Kleksa.

G
PanFleks 2010-11-19 18:03

Re: klucze - które wybrać?

Maariuszu, nie drwij z Pana Kleksa, bo będziesz miał zgagę! ;-)
To naukowo potwierdzone ;-)

G
Łukasz 2010-11-19 18:13

Re: klucze - które wybrać?

Ja unikałbym takich wynalazków. Nasadki do wszystkiego mają zapewne taką tolerancje pasowania że objadą zapieczone śruby(nawet 'zwykłym' dwunastokątnym się to zdarza.), polecam normalne sześciokątne. Śrub na nasadki(nie trzpieniowe) XZN, spline, czy nawet E-Torx nie spotyka się często. Grzechotki z plastiku? Dziękuję, wybieram kutą stal.

G
Maariusz 2010-11-19 18:17

Re: klucze - które wybrać?

Nijak się ma nauka do ponad dwudziestoletniego doświadczenia w pracy gdzie klucz był podstawowym narzędziem pracy. Teraz mniej korzystam z kluczy co nie znaczy, że nie wiem które są lepsze.

G
Maariusz 2010-11-19 18:25

Re: klucze - które wybrać?

Łukasz masz rację. Co jest do wszystkiego jest do niczego. Ja pierwsze nasadki kupiłem 6-cio kątne firmy Stanlej. Mają 15 lat i dzielnie służą. Nie zgadzam się także, że grzechotka 72 jest lepsza od 48 zębów.

1 2 ... 4