Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Do ostatniej strony »
G
Darek 2009-12-01 00:00

Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Próbowałem w starym temacie "Kołki rozporowe", ale wyrzuca błąd, więc spytam w oddzielnym wątku. Mikołaj przyniesie mi pod choinkę wiertarkę SDS :-) Wiertła muszę kupić sam - większość prac taką wiertarką w domu to wiercenie otworów pod kołki - cegła, cegła dziurawka, beton (strop, nadproża). Podobno ze względu na udar otwory są większe - czy w związku z tym powinienem zamiast standardowych fi 6,8,10 kupić wiertła fi 5,7 ? Pytanie raczej lamerskie, ale chyba pomożecie ? :-)

G
JK. 2009-12-01 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

To zależy w czym wiercisz. Przy betonie na bank srednica kołka musi odpowiedać srednicy wiertła. Przy wierceniu w pustakach na pewno warto zastosować wierło mniejsze czyli np: Kołek 6mm - wiertło 5mm.
Jeszcze pytanie jaki to młotek bo jeżeli do 2J to nawet w pełnej cegle można próbować jak z betonem. Jeśli sprzęt ok 3J to już na pewno ta pierwsza rada.

G
Darek 2009-12-01 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

To będzie Skil 1758, udar 2J. Dziękuję za poradę.

G
Tomasz 2009-12-02 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Proponuję rozmiar mniejszy wiertła, jak będzie ciasno to poprawisz otwór, ale będziesz miał pewność że będzie trzymać jak należy
Pozdrawiam

G
budowlaniec 2009-12-02 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Średnica otworu po kołek powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Jeśli mocujesz coś w pustaku, to używaj kołków do pustaków, zamiast wiercić mniejszy otwór. Kołki są projektowane dla konkretnych średnic, więc nie słuchaj podpowiedzi w stylu "jak do pustaka to mniejszy otwór" - takich rad to udzielają "doradcy" w marketach budowlanych. Dyble do pustaków są robione tak, żeby wypełniać pustą przestrzeń w cegle lub bloczkach.
Energia udaru w sprawnym narzędziu nie ma znaczenia (jeśli na wrzecionie nie ma bicia, to zarówno młotek 1,8J jak i 2,7J zrobi dokładnie taki sam otwór). Kup na sztuki kilka podstawowych wierteł (np. 5, 6, 8 i 10, a szóstkę i ósemkę także dłuższą, np. 160 mm) - do zastosowań domowych w zupełności wystarczy.
PS Wiertła na SDS są zazwyczaj w pełnych rozmiarach - zapomnij o tym, że kupisz, np. 5,7 mm ;-)

G
Darek 2009-12-02 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Wiertła na SDS są zazwyczaj w pełnych rozmiarach - zapomnij o tym, że kupisz, np. 5,7 mm ;-)
Chodziło mi o średnice 5mm, 7mm itd.
Sprawa jasna, już wiem jakie wiertła kupić, muchas gracias :-)

G
69 2009-12-03 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

łatwo są dostępne 5mm, 5,5mm, 7mm.. bosch ma je np.

G
JK. 2009-12-03 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Darku nie słuchaj tego "budowlańca" bo:
1) Jeśli to budowlaniec, to jedno co wie, to jak zepsuć narzędzie.
2) Kołki do pustaków aby zadziałały muszą również odpowiednią średnicę. Nie może być ona większa ponieważ wypustki które uniemożliwiają kręcenie się koła w dziurze, muszą mieć tarcie. Czyli ogólnie jaki kołek taka średnica wiertła.
3) 1,8j a 2,7j jest dość istotną rónicą. To tak jakby porównać 3kg i 2kg, że to tyle samo;) co jest brednią.
4) Niektórzy producenci ofeuję młotki powyżej 3j w których jest opcja redukcji udary, właśnie do wiercenia w delikatnych materiałach.
5) Jeśli wiercisz w gazobetonie, lub trafisz na fugę otwór może przy dużym udarze ci się powiększych.
6) Widać nawet sprzedawca w markecie wie więcej niż niektórzy budowlańcy.
Pozdrawiam.

G
budowlaniec 2009-12-03 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Polecając elektropneumatyka (w udarowych wiertarkach nie podaje się energii uderzenia) do wiercenia w gazobetonie udowodniłeś, że ty w markecie to właściwy człowiek na właściwym miejscu.
Redukcja udaru jest po to, żeby mocną maszyną nie przebijać cienkich ścian na wylot - prawdopodobnie nigdy nie pracowałeś narzędziami, więc masz prawo nie widzieć.
Proponuję poczytać materiały producentów mocowań lub w wolnej chwili przelecieć się po markecie i pooglądać opakowania od kołków: http://www.fischerpolska.pl/main/download/documents/mocowaniauniwersalne181-201.pdf. Strona 3 i 4 - kołek SC i S-kołek - do gazobetonu, a jednak producent nie zaleca wiercenia mniejszym wiertłem nawet w porowatych materiałach (może nie zna się tak dobrze, jak ty?).
Napisałeś wcześniej, że: "Przy wierceniu w pustakach na pewno warto zastosować wierło mniejsze", a w ostatnim poście, że: "Kołki do pustaków aby zadziałały muszą również odpowiednią średnicę. Nie może być ona większa ponieważ wypustki które uniemożliwiają kręcenie się koła w dziurze, muszą mieć tarcie. Czyli ogólnie jaki kołek taka średnica wiertła." Więc jak to w końcu jest, bo już się pogubiłem?
Pisząc, że jedyną rzeczą jaką potrafi budowlaniec jest psucie narzędzi obraziłeś setki osób, które swoją ciężką pracą zarabiają na chleb i dzięki którym ty masz na chleb.

G
Sławek1 2009-12-04 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Ja wiercę zawsze taką średnicą jak jest kolek, jeżeli mam klopoty z wlożeniem kołka to pare razy przeczyszczę i kolek wlazi. Najgorsza sytuacja faktycznie jest w momentach gdy materiał jet slaby np. pianobeto lub w pustakach żuzlowych.
Warto, jak mówi kolega, zajrzec na strony producentow ze wzgledu na to, ze jak sie nie ma praktyki i doswiadczenia i znajomosci sortymentu to mozna zrobic blędy trudne do naprawienia , a nawet stworzyc zagrozenie. Tak prawdę mówiac żadko się zdaza aby sprzedawca miał pełna wiedzę o sprzedawanym towarze, i nie nalezy traktowac jego wiedzy jako podstawy w wyborze kołka.
Przyklad; kolek metalowy w pianobetonie lub w zuzlu zupelnie nieprzydatny, natomiast w betonie moze przenieś wielkie obciążenia.
Zawodowo przez wiele lat trudnilem sie kotwieniem i projektowaniem obudowy kotwiowej i wielkie zafanie mam do technologii wklejania. Prawidlowe wklejenie kotwy na odcinku 20cm przeniesie (spoina) obciążenie duzo większe niz zrywajace kotew. I tutaj przyklad; kotew 18mmm - dopuszczalna sila zrywania (wyrywania) 12kN a zrywana byla przy sile 18-22 kN natomiast klej nie puscił.
Jeszcze raz w temacie ; ifo producenta i kolek do odpowiedniech materiałów i obciążeń.

G
JK. 2009-12-04 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Sławku zapewniam cię, że żaden sprzedawca, nawet w markecie nie poleci ci kotwy metowej do gazobetonu. Bo tego typu kotwy użwa się tylko w pełnych i twardych materiałach.
budowlaniec - szczerze? wisi mi to czy obraziłem ciebie czy setki osób. Mam codziennie do czynienia z budowlańcami, którzy zwąc się fachowcami potrafią dobrze w pracy dwie rzeczy. Zajechać narzędzie i być pod wpływem %.
Jeśli chcesz radzić, radź dobrze, wtedy może twój fach nabierze większego szacunku.

G
budowlaniec 2009-12-04 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Jeśli chcesz radzić, radź dobrze, wtedy może twój fach nabierze większego szacunku.
W którym miejscu źle podpowiedziałem? Wskaż, proszę.
Jeśli chcesz, żeby ludzie z szacunkiem mówili o marketowych sprzedawcach, radź dobrze. Póki co poleciłeś wiercenie pod kołki mniejszym wiertłem niż średnica kołka i sugerujesz, że elektopneumatyk służy do wiercenia w gazobetonie.
Opowiedziałem o tobie kolegom z budowy - jeden omal się nie posikał ze śmiechu, drugi zapytał gdzie można to przeczytać, bo nie uwierzył, a trzeci doszedł do wniosku, że dobrze robi unikając i odradzając zakupy w marketach budowlanych.

G
JK. 2009-12-04 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Jesteś tylko powierdzeniem tego co powiedziałem;)
Ja nie musiałem nikomu mówić o Tobie, bo nie warto, każdy kto kiedyś miał do czynienia z budowlańcem wie o czym mówie.;)
A teraz twoje wymysły:
1) Powiedziałem że "młotek służy do wiercenia w gazobetonie" - a coś jeszcze dorzucisz?
2) masz rację nie kupuj w markecie:) kupuj w moim sklepie:) może dowiesz się troszke więcej o wierceniu.
3) Oczywiście jak ci na budowie spadnie na nogę cegła 2kg czy 3kg to będzie ten sam efekt?;)

G
budowlaniec 2009-12-04 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Zamiast mnie obrażać zajmij się czymś pożytecznym.
Nie zauważyłeś najwyraźniej mojego pytania, więc powtórzę: w którym miejscu źle podpowiedziałem? Wskaż, proszę.

G
JK. 2009-12-05 00:00

Re:Jaka średnica wiertła pod kołek ?

Po pierwsze to Ty pierszy obraźłeś mnie nazywając "sprzedawcą debilem z marketu". Po drugie obraziłeś setki ludzi pracujących w marketach, którzy naprawdę potrafią doradzić.
A twój błąd to że 1,8j czy 2,7j zrobi taką samą dziurę w każdym materiale. Bo tak nie jjest i tyle.

1 2