Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

Do ostatniej strony »
G
muniek 2012-06-24 17:50

Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

Witam, w związku z planowanymi robotami chcę zakupić kilka elektronarzędzi do obróbki drewna (strug, jakaś szlifierka oscylacyjna lub taśmowa, może frezarka).
Jako że najpierw będę robił barierki na schody toteż sądzę że jako pierwszy będzie zakup struga elektrycznego do kwoty max 400 zł, a że niezaspecjalnie wiem który wybrać toteż proszę fachowców z forum odnośnie porady:
Wymagania:
*) waga: max 4kg
*) Ilość noży: 2 lub więcej
*) możliwość wręgowania: im więcej tym lepiej
*) trwałość sprzętu - oczywiście jak największa

Wstępnie wybrałem 3 modele:
http://www.skapiec.pl/site/cat/513/comp/377104
http://www.skapiec.pl/site/cat/513/comp/987333?gclid=CNeOxLTv5rACFUVc3wodiSx61w (na ale drogo dostępny za 400 zł)
któryś z modeli Sparky:
http://www.skapiec.pl/site/cat/513/filtr/_44523_0_0_0_0_0_0_0_0_0

Oczywiście najlepiej jakby to był sprzęt na lata (biednego nie stać na sprzęt typu jednorazówka).
Jak pisałem wcześnie użytek typowo domowy, czyli jakieś tam domowe "pierdoły" z drewna typu ławki, barierki, huśtawka, może altanka w późniejszym okresie.
Proszę o poradę.
Pozdrawiam.

G
Piotr 2012-06-24 19:13

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

Jak chcesz na lata to pozostaje najlepsze firma stolarska na rynku i nikt nie zaprzeczy, że tak jest

G
JK. 2012-06-24 20:10

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

Osobiście mogę polecić pierwsze dwa strugi, Einhell w testach wypada bardzo dobrze, jedno z lepszych narzędzi amatorskich na rynku.
AEG to już narzędzie wyższej półki w tej cenie nieco ponad 400zł jest bardzo atrakcyjny, bo normalnie musiałbyś dać jakie 600-650zł. A w tym przedziale jakościowym ciężko spotkać coś o tych parametrach.
Co do sparky mam zawsze obiekcje, bo niby to sprzęt profesjonalny, ale zawsze poniżej pewnej jakości jak na Profi. Zresztą serwis też jest problemem, bo jako narzędzie klasy Profi powinno być naprawialne w każdym serwisie, niestety wiem że serwisy pogwarancyjne nie istnieją. Tylko serwis centralny. Czyli Sparky jest serwisowany podobnie jak amatorski Einhell.

Co do szczegółów to każdy prawie strug ma dwa noże, jedynie chyba bosch zielony został z pojedyńczymi nożami, dla większej dokładności, ale i wolniejszej pracy.

G
PanFleks 2012-06-25 00:32

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

Muniek, ja odradzam elektryczny strug. Lepiej zainwestować w małą stacjonarną strugarkę (można dostać za nieco ponad 500 PLN), a najlepiej w grubościówkę i strugarkę (kupisz chinkę już za jakieś 800-900PLN).

Ja kupiłem strug MacAllistera, bo był tani - żeby sprawdzić, jak się tym pracuję. Pomijając jego wykonania, to mały strug elektryczny ma sporo wad, które ujawnią się podczas prac, o których mówisz.
Po pierwsze: szerokość wału i noże - do pojedynczych elementów ok, ale do szerszych się nie nadaje.
Po drugie - żeby przestrugać elektrycznym długi element, trzeba naprawdę sporo wprawy. Ze względu na długość podstawy, przy końcu materiału nóż zawsze zrobi falę. Trzeba zostawiać naddatek, a to już marnotrawstwo materiału.
Po trzecie - wręgowanie wymaga idealnie ustawionych noży na wale, a jak masz wał dwunożowy, to praca x2.
Ze strugami to jest tak, że wydawało się mi się, że nic skomplikowanego w tej pracy nie ma. Znajomy stolarz odradzał jednak zakup. Niestety, jeśli ktoś nie popracował tym narzędziem, może mieć o nim mylne wyobrażenia. Jeśli już upierasz się na strug elektryczny, to koniecznie kup model z podstawą (kiedyś robił takie DWT) będzie dużo wygodniejsza niż praca "z ręki". Każda inna marka sprawdzi się równie dobrze (oczywiście oprócz takich za 60 PLN). Sparky, Einhell, AEG - akurat to narzędzie możesz śmiało kupować niemarkowe. Zwróć tylko uwagę na to, by stopę miało z odlewu (nie z blachy, jak najtańsze). Gdybym kupował jeszcze raz, to szukałbym modelu z dodatkowym uchwytem, takim jak ten:

http://nokautimg4.pl/p-c9-bb-c9bbf350b0edc143eb44c4dc392628ca500x500/strug-graphite-59g679.jpg

We wszystkich innych, w trakcie pracy ręka "lubi złapać" samowolnie za pokrętło do regulacji grubości wióra, a jak pokrętło chodzi lekko (jak w moim MacAllisterze), to bardzo łatwo zepsuć sobie pracę, przestawiając noże w trakcie pracy :(

G
vojtech 2012-06-27 17:18

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

@JK
''Co do sparky mam zawsze obiekcje, bo niby to sprzęt profesjonalny, ale zawsze poniżej pewnej jakości jak na Profi. ''

Dlaczego mam wrażenie ze to pustosłowie tak jak reszta odpowiedzi tego JK ?

G
JK. 2012-06-28 02:00

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

Poczytaj sobie troszkę opinii o tej marce, zanim wyrzucisz siebie kolejne wypociny.

G
JK. 2012-06-29 02:53

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

I jesteśmy kwita;) Jak to mówią nie ruszaj gó... bo będzie śmierdzieć! Dla mnie twoja opinia jest właśnie tyle warta, pan fleks nie jest stolarzem, powiedział tylko to co jest normą gdy nie umie się korzystać ze struga! Ale jak ktoś musi to co? Nie kupi, bo mu powiedziano że strug to złe narzędzie??!

Poza tym nadal twierdzę był poczytał lektury, jesli nie podoba ci się moja wypowiedź odnoście sparky... albo zadzwoń sobie do miejscowego serwisu i zapytaj czy te narzędzie serwisują, a potem kozacz tutaj na forum. Bo twoja wypowiedź nie wniosła nic tylko zamęt.

G
ddd 2012-06-29 12:00

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

pan fleks nie jest stolarzem, powiedział tylko to co jest normą gdy nie umie się korzystać ze struga!


Jeśli jesteś taki wszechwiedzący, to dlaczego jak autor watku mowi do czego zamierza uzywac struga to nie odpowiesz mu, ze sie nie sprawdzi???????
czyzbys nie mial struga aeg???? a moze w LM nie bylo ich w niebieskich obudowach w cenie -50%??? :D:D:D:D:D

G
JK. 2012-06-29 23:11

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

Nie jestem wszystko wiedzący to raz, jeśli ktoś pyta tutaj o poradę odnośnie struga to mu ją udzielam! Nie płacą mi tutaj za to, bym dopytywał się czy przypadkiem strug, to nie jest to czego potrzebuje. Na konkretne pytanie stosuje konkretną odpowiedz! Czy wybrał dobre narzędzia, TAK! Podałem mu moją opinię! Einhell - tani i bardzo dobry jak na amatora, Sparky lepszy jakościowo i droższy ale mimo wszystko nie tak profesjonalny jak Makita, AEG czy Bosch. AEG - półka profi, a tej cenie ponad 400zł to okazja!
Muniek nie pytał czy potrzebuje struga czy innego narzędzia! Potrzebuje kilka narzędzi do obróbki drewna wśród, których jest między innymi STRUG. Jego pytanie nie brzmiało Czy, Tylko jaki!

ddd - nie nie mam struga z AEG,EINHELLA, Boscha ani żadnej innej marki! Ty zresztę też nie masz. bo twoja wypowiedź dobitnie świadczy tylko o jednym... zrobić szum w okół mnie;) Może zatem panie fachowcu zamiast głupio pisać do mnie poradzisz coś mądrego panu Muńkowi zamiast strugać;) wariata... Zobaczmy jaki masz warsztat w główce.
Zresztą co można oczekiwać po tym forum, skoro może 3 lub 4 osoby piszą coś z doświadczenia, a reszta jak ty panie ddd ....jest tylko po to tutaj aby komuś przygadać....

G
muniek 2012-06-30 01:15

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

Panowie - jestem jednego zdania: każde elektronarzędzie ma swe konkretne przeznaczenie, w przypadku gdy okaże się że strug nie wystarczy, a może tak się zdarzyć to trza będzie zainwestować w np. grubościówkę, czego się pewnie nie uniknie.
Jak pisałem na początku wątku, jako pierwsze będą barierki więc wydaje mi się że strug powinien wystarczyć, no chyba że się mylę.
Co do samego Struga sądzę że AEG będzie najlepszym wyborem (ma właśnie dodatkową rączkę).
Pozdrawiam.

J
JK. 2012-07-02 22:52

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

Widzisz Muniek, tutaj jest tak zawsze...zawsze znajdzie się ktoś, kto zwyzywa każdego kto ma inną opinię. Jeśli bedziesz chciał jakiś opinii o reszcie potrzebnych ci narzędzi pisz. Jest tu parę osób które coś wiedzą.

G
edel 2012-07-03 23:24

Re: Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

tutaj jest tak zawsze...zawsze znajdzie się ktoś, kto zwyzywa każdego kto ma inną opinię


JK, czy złożyłeś właśnie samokrytykę? ;-)

G
zzz 2015-11-25 23:11

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

SZLIFIERKA TYLKO TAŚMOWA ...PODCZAS PRACY NIE BOLĄ ''ŁAPY''''

G
rafol 2018-12-12 11:58

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

Odkopuję wątek, jakie strugi polecacie? Jak na razie rozważam aeg 18v

G
Jake 2018-12-18 19:15

Re: Zakup struga...pomoc w wyborze: AEG, Einhell, Sparky

Chyba tak jak wcześniej ktoś pisał sprawdź, czy nie przypasuje ci aeg, np. bho 18V. Bo chyba o czymś takim myślałes. Zaletą na pewno jest dodatkowa rękojeść, co bardzo ułatwia pracę, a jest ona poręczna. Duży worek na pył też jest pożyteczny, nie pyli się wszystko dookoła i mniej do sprzątania. Moje oczekiwania spełnia w pracy z drewnem.

1 2