Wybor maszyn stolarskych

Do ostatniej strony »
G
kruk 2012-07-05 21:20

Wybor maszyn stolarskych

Witam,
moj znajomy jest stolarzem i ma dosyc stare maszyny stolarskie, ktore sa juz naprawde kompletnie do wymiany. Poniewaz on sam jest juz w takim wieku, ze sie mu nie chce wchodzic w internet (nie zna sie na tym wirtualnym medium) i szukac opinie czy pomocy, co do decyzji kupna nowych maszyn do swojej stolarni to poproslil mnie zebym to za niego zrobil. Chodzilo by tu na poczatku o podstawowe maszyny stolarskie, czyli frezarki, strugarki, wyrowniarki i grubosiowki. A z czasem ma zamiar kupic dalsze maszyny, jak sie przekona o ich jakosci. Slyszalem od znajomych i troche sam grzebalem po forach i sie dowiedzialem, ze podobno maszyny firmy feldera z Austrii sa bardzo dobre jakociowo, tzn. wytrzymale jak zarowno precyzyjne. Dowiedzialem sie takze, ze maja swoja siedzibe u nas w Polsce. Mam nadzieje ze jest ktos, kto sie na tym lepiej zna i mi moze poradzic. W tym wypadku by mnie naprawde interesowalo, jakie zdanie panuje konkretnie o maszynach felder. Z gory dziekuje za odpowiedzi i pomoc w tej kwestji.

G
edel 2012-07-06 13:45

Re: Wybor maszyn stolarskych

Slyszalem od znajomych i troche sam grzebalem po forach i sie dowiedzialem, ze podobno maszyny firmy feldera z Austrii sa bardzo dobre jakociowo, tzn. wytrzymale jak zarowno precyzyjne.


Te opinie znajomych to jeszcze bym łyknął, ale tekst o tym, że na forach ludzie piszą, że Felder jest dobry jakościowo (wytrzymałe i precyzyjne) ewidentnie świadczy o tym, że jesteś handlowcem Feldera, bo:

- na jedynym liczącym się forum stolarskim (Manta) Felder ma mega złą opinię, ze względu na jakość maszyn i sposób sprzedaży (gorszy, niż nietępiące się noże),
- jeśli jesteś fachowiec, to pewnie szukałeś właśnie tam, bo wątpię, żebyś szukał na forum muratora :)

Być może jednak mylę się co do Twojej osoby, a Ty zechcesz ratować swój honor, więc napisz, proszę, gdzie chwalą Feldera? Jakie to fora? Najlepiej linki podaj.

PS Felder z Austrii, to tak samo jak Bernardo z Niemiec :D:D:D:D:D

G
kruk 2012-07-06 20:53

Re: Wybor maszyn stolarskych

Każdy ma prawo mieć swoją opinie na różne tematy jak chce, w zależności od tego jakie zródła sie ma i z ich korzysta. (Ale tak odrazu posądzic kogoś,że mu nie chodzi o porade tylko o handel, bo jest handlarzem feldera, nie uważam, że jest ok.) Nie napisałem, że mam dobrą opinie o felderze czytając na forum stolarskim manta. Wiem tylko ze manta jest poważnym forum stolarskim, ale myślałem, że tutaj też mogę dostać dobrą radę, bez posądzenia mnie o jakiś tam handel, z którym nie mam nic kompletnie do czynienia. Dlatego sie tez zwróciłem tu o porade.
Ale jak chcesz to ci zdradzę moją tajemnicę: Otórz ponieważ interesuję się stolarstwem od dawna, zacząłem chyba przed paroma latami, jak byłem w Austrii, to miałem dostęp do różnych zródeł informacji, między innymi do austriackich czy niemieckich blogów czy for. No i tam po raz pierwszy wyczytałem o felderze. Tam jest ta firma bardzo chwalona, i dlatego bardzo ucieszyło mnie, że u nas też są te maszyny. Tyle tylko, że nie wiem, czy są one jakościowo podobne do tych austiackich, czy to wogóle jest jedna i ta sama firma?
Jak znasz dobrze niemiecki, mogę ci chętnie podesłać różne linki, a tak mówiąc na marginesie, to właśnie na manta czytałem coś pozytywnego na temat tych maszyn. Oczywiście, że zdania są podzielone, ale ja biorę pod uwagę tylko wypowiedzi, które też trzymają się kupy, np. ta:

„trzeba dodać, że system prowadzenia X-Roll zaproponowany przez Felder jest znakomity. Pusty wózek popchnięty jednym palcem jedzie na dobry 1m. Taki efekt można zaobserwować jeszcze tylko na wózkach korzystajacych z prętów np. Rema.”( http://forum.technikistolarskie.pl/forum/viewtopic.php?p=24964&sid=2b184f045a56d8c8b19f3b2cf25f6d0c). No i co ty na to kolego po fachu?

p
piotras_PROTOOL 2012-07-07 21:49

Re: Wybor maszyn stolarskych

Kolego "kruk"
Przeczytałem forum które podałeś (szanuj czas innych), widziałeś odpowiedź na Twój cytat:

Jako kolega z regionu, dam Ci radę. Zanim powiesz, że X-roll jest takie świetne, poznaj dokładnie zasadę jego działania. Zapytaj przedstawiciela o punkty referencyjne użytkowników, którzy pracują na takich pilarkach powyżej 2 lat ( bo takie nówki to będą pracować bez problemu i takich Ci podadzą) Zapytaj przedstawiciela ile łożysk znajduje się w całym prowadzeniu i co się stanie, jeśli łożyska zaczną się przycierać ?, Czy wtedy gwarancja obowiązuje ? Zapytaj jaki jest późniejszy koszt wymiany tych łożysk i czy będziesz potrafił je wymienić sam, czy może potrzebny będzie serwis produenta ?

Nie bójcie się zadawać pytań przedstawicielom i wyraźnie nalegajcie, żeby pokazywali Wam przed zakupem ich maszyny w pracy, a nie tylko w katalogu, lub na targach !

Jeśli chce sprzedać i nie wstydzi się maszyny, powinnien ją pokazać bez problemu!



Pozostałe opinie równieź nie są pochlebne.

G
kruk 2012-07-09 14:18

Re: Wybor maszyn stolarskych

Moja odpowiedz!

Bez urazy, ale tak naprawdę to nikt nie jest zmuszony marnować czas na coś, co go denerwuje. Czytałem bardzo dużo na ten temat, oczywiście chodzi tu przede wszystkim o negatywne wypowiedzi, zeby sie przekonać o ich wiarygodnosci, bo jak są maszyny złe to chce wiedzieć o tym, zanim dam radę komuś innemu. W tym wypadku komuś, kogo bardzo dobrze znam. Niestety doszedłem do wniosku po długich zastanowieniach, że są to opinie ludzi, ktorzy mają raczej mylne informacje, ale może się mylę. Prosty wniosek: „Mogę się założyć, że wiele ludzi, którzy dawali te negatywne wyapowiedzi, nigdy tych maszyn nie widzeli na oczy. No ale piszą mimo tego o tym, w sumie nie rozumię tego, ale nie ważne!
Wziąłem sobie do serca wielokrotnie zadawane pytanie „zapytaj sie przedstawiciela!”
Trochę się pomęczyłem, ale znalazłem parę informacji na te pytania.

Wiec zaczynam od pierwszego pytania:
1. Poznaj dokladnie zasade dzalania X-Roll? Odpowiedz w video: zdaje mi się, że wystarczy tym bardziej, gdy jest w drugim pytaniu trochę wytłumaczone.
http://www.felder.at/fg-de/video/felder-x-roll.html
2. Zapytaj przedstawiciela ile łożysk znajduje się w całym prowadzeniu i co się stanie, jeśli łożyska zaczną się przycierać?
Spróbuje wytłumaczyć, chociaz na video też można zobaczyć. Tłumaczę, bo wideo jest po niemiecku. Otoz X – Roll nie działa na zasadzie konwencjonalnej, czyli standardowej jak łożyska klasyczne. Jest to chyba patent od feldera. Taki jeden stół od maszyny ma z dwóch stron po cztery łożyska, które są w plastykowej obudowie. Forma kółek łożyskowych jest bardzo ważna, żeby się stół bez problemow ruszał do przodu i do tyłu.
One nie są okrągłe, tylko mają podłużną formę. Popatrz sobie na wideo! Jest po niemiecku ale nie trzeba rozumieć bo jest wszystko pokazane. Zwróć uwagę na początku wideo, jaką formę mają kulki w X-Roll, więc nie są okrągłe, dlatego nie robią podobno rowów na drodze, po której się krecą.

Poza tym te łożyska mają na końcach szczoteczki, które czyszczą resztki od piłowania, co doprowadza do tego, że sie łożysko caly czas dobrze obraca, wychodzę z takiego założenia. Oczywiście jak ktoś ciągnie stół gwałtownie do tyłu, to jasne, że się ten plastyk popsuje i jest w tym wypadku do wymiany.
Dowiedziałem sie też co nieco na temat serwisu po kupnie takiej maszyny. Gdy chodzi o ten stół X-Roll to na niego masz 6 lat gwarancji. Więc w ramach serwisu są te łożyska wymieniane. Predstawiciel tej firmy twierdzi, że serwis do 6-ciu lat nie kosztuje nic. Dopiero po 6-ciu lat jest płatny.
3. Zapytaj przedstawiciela o punkty referencyjne użytkowników, którzy pracują na takich pilarkach powyżej 2 lat?
Nie wiem czy ci chodzi o punkty referencyjnie na stół X-Roll, czy o całą maszynę jako taką. Zakładam, że chodzi o to pierwsze. Na to tylko tyle:

Na zdrowy rozum: W sumie nie wiem, czy na świecie istnieje taka firma, ktora daje gwarancję na stół na 6 lat, jeżeli wie, że wszystko się rozpada po dwóch latach. W takim wypadku by ta firma przecież upadła po paru miesiącach, a najpózniej po pięciu latach. Jednak ona istnieje (o tym wszystkym dowidziałem się na ich stronie internetowej, jak szukałem informacji) od 1954 roku czyli musi być coś, co wykonuje dobrze, czy nie? No więc gwarancja obowiązuje, bynajmiej według informacji które wyczytałem.
4. Zapytaj jaki jest późniejszy koszt wymiany tych łożysk i czy będziesz potrafił je wymienić sam, czy może potrzebny będzie serwis producenta?
Po 6-ciu latach obowiązuje serwis płatny. Koszty serwisu to podobno tylko części zamienne i dojazd serwisanta. W wypadku stołu X-Roll są to przeważnie plastyki trzymające te wyżej wymienione kulki. Niestety nie potrafię powiedzieć, ile to kosztuje, ale przypuszczam, że są to dosyć przystępne ceny. (Zresztą Po 6-ciu latach zarabiania można trochę zainwestować w reparaturę, jak to potrzebne)
Ale zdaje mi się, że te części mozna kupić też samemu u przedstawiciela firmy i samemu sobie założyć, w sumie stolarz jest zazwyczaj zdolny technicznie. Dowiedziałem sie tylko, że takie części zamienne można po prostu kupić. Więc wychodzę z założenia, że ten który kupuje potrafi sam to zrobić albo ma kogoś kto to potrafi.
Na końcu moge powiedzieć tyle, że znalazłem „czas” na szukanie tych informacji, chociaż też mam wiele pracy i to nie jest moje zadanie, żeby bronić jakąś firmę. Ale myślę, że każdy stolarz życzy sobie dostania prawdziwych informacji, które mu pomogą w pracy, a nie jakiś informacji, które są wyssane z palca. Ale to szukanie też mi dobrze zrobiło, bo sam sie dużo przez to dowiedziałem i przekonałem się też przez to do firmy felder.
I gdy jeszcze raz chodzi o „czas” to też mogę powiedzieć, że nie mam zamiaru go nikomu zabierac. Kazdy kto chce i potrzebuje się o czymś dowiedzieć, zainwestuje na to swój cenny czas. Nikt nie jest do niczego zmuszany! Miłego dnia życzę...

K
KatjaK 2012-07-09 15:10

Re: Wybor maszyn stolarskych

o rany, ale wy dyskusje prowadzicie. W sumie uważam, że każdy ma prawo do swojego zdania na temat maszyn, czy feldera czy innych. Nie ma takiej rzeczy na świecie, z której by wszyscy byli zadowoleni. Zawsze coś tam nie pasuje, albo jakiś stół, jak w tym przypadku, albo coś innego. Sztuką jest tylko podchodzenie do tego w sposób objektywny. Wyczytałam też na manta, że np. komuś nie pasuje, że felder piszczy, co dla mnie jest wprost śmiechu warte, bo wprawdzie nie jestem specjalistką w tym dziale, ale nawet jako laik wiem, że maszyna do obrabarki drewna jest tak głośna, jak chodzi, że nie ma szansy, żeby móc usłyszeć jakieś tam piszczenie, naprawdę się uśmiałam, jak to wyczytałam. Dlatego też myślę, że na tym forum, jak i pewnie i na wszystkich innych, nie można brać wszystkich odpowiedzi na poważnie. Też jestem za tym, żeby krytyka była instruktywna, bo inaczej na nic nam się nie przyda. W każdym bądz razie podobają mi się twoje argumenty kruku! Pozdrowienia!

G
edel 2012-07-09 17:03

Re: Re: Wybor maszyn stolarskych

Czytałem bardzo dużo na ten temat (...)Niestety doszedłem do wniosku po długich zastanowieniach, że są to opinie ludzi, ktorzy mają raczej mylne informacje, ale może się mylę.


kruk, na boga: czy Ty potrafisz czytać, czy tylko ściemniasz? Na Mancie jest raptem kilku zadowolonych użytkowników Feldera, reszta nie chce widzieć go na oczy.

Wziąłem sobie do serca wielokrotnie zadawane pytanie „zapytaj sie przedstawiciela!” Trochę się pomęczyłem, ale znalazłem parę informacji na te pytania. (...) Odpowiedz w video:


Rozumiem, jesteś użytkownikiem, więc zamiast pytać użytkowników zapodałeś sobie film na YT... Super. To tak jakbyś kupując auto zamiast jazdy próbnej obejrzał ją w necie...

Spróbuje wytłumaczyć, chociaz na video też można zobaczyć.


Znowu to video...Czy Ty naprawdę nie widzisz, że śmierdzisz na kilometr handlowcem Feldera??? Przecież to Ciebie miały te researche przekonać, a nie nas. Zapomnij na chwilę, że pracujesz w Felderze i spróbuj jeszcze raz...

Zapytaj przedstawiciela o punkty referencyjne użytkowników, którzy pracują na takich pilarkach powyżej 2 lat?
Nie wiem czy ci chodzi o punkty referencyjnie na stół X-Roll, czy o całą maszynę jako taką. Zakładam, że chodzi o to pierwsze. Na to tylko tyle:
Na zdrowy rozum


Po kiego nam zdrowy rozum??? Zamiast zadzwonić o zapytać o punkty referencyjne, Ty snujesz opowieści o tym, co wyczytałeś...

Koszty serwisu to podobno tylko części zamienne i dojazd serwisanta.

A czytałeś ile kosztuje dojazd i jak długo się czeka na serwis???

Niestety nie potrafię powiedzieć, ile to kosztuje, ale przypuszczam, że są to dosyć przystępne ceny.


Przypuszczam, wydaje mi się... Czy Ty szperasz tylko w necie (lub katalogach), czy naprawdę jesteś zainteresowany zakupem???

Więc wychodzę z założenia, że ten który kupuje potrafi sam to zrobić albo ma kogoś kto to potrafi.


Tak, tak, tak...Przecież jak kupujesz auto w salonie, to też nie zastanawiasz się nad częściami, bo przecież każdy, kto jeździ autem to sam sobie je naprawi...

Ale myślę, że każdy stolarz życzy sobie dostania prawdziwych informacji, które mu pomogą w pracy, a nie jakiś informacji, które są wyssane z palca.


Dlatego właśnie podano Ci link do forum stolarskiego! Ale dla handlowca (którzy zresztą nie mają dobrej prasy) to za mało....

Ale to szukanie też mi dobrze zrobiło, bo sam sie dużo przez to dowiedziałem i przekonałem się też przez to do firmy felder.


No to super, może teraz zacznij dla nich pracować. A nie, przepraszam, przecież nie zatrudnią chyba aktualnego pracownika...

G
kruk 2012-07-13 09:18

Re: Wybor maszyn stolarskych

No to super, może teraz zacznij dla nich pracować. A nie, przepraszam, przecież nie zatrudnią chyba aktualnego pracownika...
Zaczne moja odpowiedz od konca twojej w tym samym stylu jak ty. Twoj zarzut – moja odpowiedz!
Jestesmy w swiecie wirtualnym, wiec w nie wszystko, co kto pisze mozna na ślepo uwiezyc (tym bardziej na forach) tak samo jak ci teraz napisze ze mi nie chodzi o to zeby zdobyc prace u feldera. Co za bzdura! Bo gdzie pracuje jestem bardzo zadowolony, wiec nie widze powodu zeby zmieniac zawod, tym bardziej ze moj zawod jest humanistyczny i wcale bym sie nie nadawal na handlowca (ale to tylko na marginesie). Mozesz mi uwiezyc ale nie musisz! Wszystko mi jedno!
Ale w sumie poco sie ja mam tlumaczyc, chyba tylko dlatego, ze niektorzy nie czytaja postow od poczatku. Spojrz tylko na moj pierwszy post i sie dowiesz o co mi w sumie chodzi! Jeszcze raz specjalnie dla ciebie: Zbieram informacje dla kogos innego. A wlasnie takie wypowiedzi jak twoja u gory doprowadzaja do tego, ze chce sie coraz wiecej dowiedziec o tej firmie, bo nie wierze, ze jest az tak zla. I teraz tez sie pytam: Poco komus takie posadzenie? Chyba ze jest sam konkurentem feldera.
kruk, na boga: czy Ty potrafisz czytać, czy tylko ściemniasz? Na Mancie jest raptem kilku zadowolonych użytkowników Feldera, reszta nie chce widzieć go na oczy.
Co do tej wypowiedzi musze ci dac racje, bo jest faktyczenie tak, ze na mancie wiekszosc uzytkownikow nie ma dobrego zdania o felderze, na co maja prawo. Jednak taka osoba jak ja, ktora patrzy na to obiektywnie, od razu zauwaza jaka jest argumentacja obydwoch stron. Wiec tak bym to powiedzal: Ten co pisze dla feldera, jest pewnie przedstawicielem tej firmy i moze handlowcem. Jednak odrazu widac, ze dokladnie wie o czym mowi, w tych negatywnych wypowiedziach mozna zauwazyc, ze znajomosci maszyn czy wogole tej branzy raczej nie są zbyt duze. Mysle, ze to latwo wyczuc, kto sie na czyms zna a kto nie. A zreszta jak ktos o czyms zle pisze, reklamuje w pewnym sensie produkt konkurencji, czy nie jest tak?
Rozumiem, jesteś użytkownikiem, więc zamiast pytać użytkowników zapodałeś sobie film na YT... Super. To tak jakbyś kupując auto zamiast jazdy próbnej obejrzał ją w necie...
To jest dopiero dla mnie smieszne porownanie! Nie wiem jak ty, ale jak ja cos kupuje, to zawsze czytam opinie w internecie i ogladam sobie rozne filmy, jak nie znam dobrze produktu (tak jak i w tym przypadku). Oczywiscie, ze z autem tez bym tak zrobil! Kazdy tak robi, kto nie chce kupic kota w worku! Tym bardziej ze w tym video tylko i wylacznie chodzilo o to zeby pokazac ten system x-roll. I tego naprawde nie musisz miec w rece zebys skapowal system.
Znowu to video...Czy Ty naprawdę nie widzisz, że śmierdzisz na kilometr handlowcem Feldera??? Przecież to Ciebie miały te researche przekonać, a nie nas. Zapomnij na chwilę, że pracujesz w Felderze i spróbuj jeszcze raz...
Mysle, ze na ten temat nie ma sensu sie wypowiadac, bo ta dyskusja kreci sie w kolko, a nie po to ja wystartowalem! Zreszta nie mam zamiaru sie tlumaczyc, bo wiem, ze tak nie jest i koniec.
Na zdrowy rozum...
To co pod tym napisalem sa proste wnioski do ktorych kazdy moze dojsc. Wszystkie informacje mozna wyczytac na stronce, trzeba tylko troche zainwestowac czasu. A tak marginesie: Co sadzisz na co daje Hyndai gwarancje na siedem lat? (Napewno nie na zamienne czesci) Jaka jest twoja odpowiedz?
A czytałeś ile kosztuje dojazd i jak długo się czeka na serwis???
Tego nie wyczytalem tylko besposrednio zadzwonilem i sie zapytalem. Tez nie jestem z odpowiedzi w calosci zadowolony bo nie dostalem dokladnych cen. Z reszta ta odpowiedz sie odnosi na twoje nastepne przypuszczenia o net i katalogi.
Tak, tak, tak...Przecież jak kupujesz auto w salonie, to też nie zastanawiasz się nad częściami, bo przecież każdy, kto jeździ autem to sam sobie je naprawi...
Moze i nie, ale auto to cos innego. Na aucie sie znam, na maszynach nie za bardzo, wiec wole sie dowiedziec, czy dostane czesci w razie jakiejs awarii itp. Zreszta tez sadze, ze stolarze moga sobie zamowic te czesci w tej firmie i potem wymienic je samemu. No chyba, ze to jest zbyt skomplikowane.. A tak szczerze to osobicie naprawde sam wole kupic samochod w ktorym sie da cos zamienic. A gdy cos takiego potrafi stolarz to ta wiedza moze uratowac jego zaklad. W sumie to bardzo wazne zeby stolarz byl troche zdolny technicznie.
Troche dluga odpowiedz! No ale nie dalo sie niestety inaczej! Szkoda tylko, ze dyskusja kreci sie w zupelnie innym kierunku. Zostajac przy aucie, to tak jakbys puscil kierownice i sie dziwil, ze auto nie jedzie w tym kierunku, w ktorym chcesz. Moze jednak znajdzie sie ktos, z kim mozna na temat pogadac? Pozdrawiam!

K
KatjaK 2012-07-13 16:48

Re: Wybor maszyn stolarskych

A co tak konkretnie chce twój znajomy robić tymi maszynami? W sumie u nas jest faktycznie dość duży wybór maszyn, ale tej chińszczyzny nie powinno się do tego zaliczać. Też uważam, że twśj znajomy powinien sobie kupić maszyny w jakiejś firmie, która jest sprawdzona. Dobrze by też było popytać innych stolarzy, bo na takich forach jak widzę nie dostaniesz objektywnej odpowiedzi ;-).

G
kruk 2012-07-17 17:49

Re: Wybor maszyn stolarskych

Mój znajomy pracuje ogólnie sam, ale gdy ma coś wiecej do roboty, (chodzi tu o specjalne meble na zamówieniA to wtedy ma dwóch albo trzech ludzi do pomoci. A zamowienia ma na okna, dzwi, meble na wymiar, jak i kuchnie na wymiar. Niestety jego warszatat jest troche maly, wiec w sumie chodzi mu o maszyny stolarskie kombynowane (multifunkcijne).
Zgadzam sie z toba ze warto wzasc sprawdzona firme ktorych u nas w Polsce jest wystarczajaco duzo tak jak za granica ale u nas niestety jak tez piszesz jest duzo chynczyzny. I zdaje mi sie jest tez tego duzo sprowadzonego z chynczyzny a potem naklejone polskie etykiety jakys nowo powstalych firm. Wiec powinno sie bardzo uwazac zeby dostac dobre maszyny. Jest pare dobrych firm w krore produkuja takie maszyny, wiec jest na cos sie zdecydowac.
Dziekuje ci za twoja rade z ktorej chetnie skorzystam, bo rzeczywiscie besposednio mozna sie duzo dowiedziec tym bardziej ze ci ludzie doswaidczenie i mowia tak jak naprawde jest. Pozdrawiam.

G
KatjaK 2012-07-18 11:34

Re: Wybor maszyn stolarskych

No to powodzenia życzę!

G
Jurek12 2013-07-09 00:10

Re: Wybor maszyn stolarskych

Całe wyposażenie o jakie tobie chodzi znajdziesz na www.penny.pl

G
wodzu513 2014-01-09 21:02

Re: Wybor maszyn stolarskych

FELDER NIE POLECAM maszyny pelne usterek i bardzo awaryjne a naprawa droga serwis beznadziejny i dlugi czas oczekiwania urzadzenie niewarte ceny jednym slowem jedno wielkie oszustwo NIE POLECAM same problemy

G
gieron56 2014-02-27 14:44

Re: Wybor maszyn stolarskych

ale zarozumiałych forumowiczów tu mamy widzę....Ja powiem tyle, polecam maszyny stolarskie firmy Robland. Nie pracuję dla Robland ani dla Dety i nie wchodzę z nikim w dyskusję.

G
manfred 2014-04-24 15:13

Re: Wybor maszyn stolarskych

Przed zakupem proponuję przeczytać gwarancję Feldera :( są tam prawdziwe perełki, wszelkich roszczeń można dochodzić przed sądem ..... w Austrii :) (to wynika z warunków handlowych) a serwis to też porażka a słowa będzie pan zadowolony padają częściej niż w skeczu o Chińczyku po zakupie maszyny też ma być Pan zadowolony tylko tak jak chce Felder

1 2