Wkrętarki, wiertarki i ich parametry w praktyce

G
M4 2013-02-07 06:38

Wkrętarki, wiertarki i ich parametry w praktyce

Witam,

W ostatnim czasie przeglądałem wiele poradników i przejrzałem kilka for natomiast nie znalazłem nigdzie takich jasnych odpowiedzi na moje pytania podanych w praktycznych przykładach, dlatego chciałem zapytać o kilka rzeczy związanych z parametrami takich urządzeń jak wkrętarki, wiertarki i młotowiertarki.

Wkrętarki: producenci podają w większości 3 parametry tych urządzeń, czyli napięcie, prędkość obrotowa i moment obrotowy (podawane na pudełku i w instrukcji obsługi). Najważniejszy jest ponoć moment obrotowy podany w NM natomiast producenci na tabliczce znamionowej podają tylko napięcie i prędkość – dlaczego? Ale moje główne pytanie jest takie: jeśli mamy dwa takie same urządzenia o takim samym napięciu, takim samym momencie obrotowym, ale innej prędkości obrotowej to jak w praktyce wpłynie to na pracę i na jaką pracę np. przy wkręcaniu wkręta w twarde drewno albo wierceniu w cegle. Po drugie, jeśli mamy dwa takie same urządzenia pod względem napięcia, prędkości obrotowej, ale innym momencie obrotowym to jak to wpłynie na ten sam przykład wkręcania wkręta w twarde drewno albo wierceniu w drewnie? I trzecie moje pytanie jest analogiczne tylko, że w odniesieniu do napięcia na tych samych przykładach.

Wiertarki: producenci podają takie parametry urządzenia jak moc w watach, prędkość obrotowa, może być jeszcze ilość uderzeń na minutę przy udarze, siła udaru, moment obrotowy. I interesuje mnie jak w praktyce przy zmianach tych parametrów zachowuje się urządzenie. Przykłady znowu tak laikowe jak poprzednio, czyli mamy urządzenie, które moc w watach posiada takie samo i wszystkie inne parametry są takie same tylko jest inna prędkość obrotowa i jak w praktyce wpłynie to na wywiercenie otworu np. betonie albo cegle. Po drugie, jeśli mamy prędkość obrotową taką samą i wszystkie inne parametry tylko inna jest moc w watach to jak to wpłynie na wywiercenie w tym samym materiale, czyli betonie albo cegle. I proszę jeszcze o odpowiedź w stosunku do tych innych parametrów jak NM, ilość uderzeń/min itd.

Młotowiertarki: przy tych urządzeniach wszystko powtórzy się jak przy wiertarkach tylko, że z największym naciskiem na siłę udaru podawaną w J. I czy faktycznie to jest główny parametr, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze młotowiertarki czy ilość uderzeń udaru na minutę też jest istotna?

Z tym rodzajem wyposażenia nie miałem nigdy do czynienia i potrzebuje właśnie praktycznej wiedzy, co wpłynie, na co, dlatego będę bardzo wdzięczny, jeśli uzyskam takie odpowiedzi.

Pozdrawiam.

G
amator 2013-02-07 17:39

Re: Wkrętarki, wiertarki i ich parametry w praktyce

Najważniejsza będzie i tak to co na końcu - odpowiednie(jakość) wiertło,świder,dłuto itp. dostosowane do obrabianego materiału.

G
M4 2013-02-16 11:36

Re: Wkrętarki, wiertarki i ich parametry w praktyce

Witam,

Wiertło jest osobnym tematem i nie o tym chciałem porozmawiać,

pozdrawiam.

G
Narzędziowyblogg 2013-07-22 18:28

Re: Wkrętarki, wiertarki i ich parametry w praktyce

Witam i wyjaśniam zagadnienie:
Wiertarki: prędkość wpływa na czas wiercenia. Wiertarka, która kręci szybciej w tym samym materiale zrobi otwór szybciej niż wiertarka z niższą prędkością obrotową.
Prędkość obrotową trzeba też dobrać do materiału, bo szybciej nie znaczy skuteczniej.
Moc ma znaczenie przy twardości materiału. Tzn w twardym materiale mocniejsza wiertarka wywierci szybciej. Albo wywierci w ogóle. Częstotliwość uderzeń na minutę mówi też o czasie wiercenia, bo jeśli udar pulsuje szybciej, to szybciej przebije materiał i w dużej mierze to od niej a nie od mocy udaru (J) zależy jakość wiercenia. No a moc udaru to po prostu siła przekładni.

G
Fachmann 2013-12-11 09:50

Re: Wkrętarki, wiertarki i ich parametry w praktyce

1.wkrętarki (wiertarko wkrętarki) akumulatorowe: najważniejszym parametrem świadczącym o sprawności pracy jest moment obrotowy wyrażony w Nm.
Ale żeby nie było tak łatwo, producenci deklarują dwa parametry przy każdym urządzeniu. Tzw. twarde i miękkie wkręcanie.
Twarde, wg tłumaczenia jednego z techników szkoleniowców, to praktyce moment, kiedy z pełnego pędu śruba zostaje gwałtownie zatrzymana przez opór materiału. To tak jakby podczas wkręcania śruby w drewno skończyło się wkręcanie na podkładce w pełnym pędzie maszyny. Miękkie to wynik, jaki się osiąga w trakcie wkręcania gdy materiał stawia największy opór, ale śruba nadal się wkręca.
Drugim parametrem ważnym dla maszyny akumulatorowej jest pojemność akumulatora wyrażona w Ah. To daje pewien pogląd, ile pracy można wykonać na jednym naładowaniu. Ale należy pamiętać, że sprawność baterii zależy od temperatury otoczenia, natężenia pracy, rodzaju pracy itd. Ciężko zadeklarować, że na jednym naładowaniu wykona się ściśle określoną ilość wierceń czy wkręcań.

2. Młotowiertarki - najczęściej zwraca się uwagę na siłę udaru ( w Dżulach [J]).
Osobiście uważam, że do ocenienia wydajności pracy powinno się przemnożyć siłę udaru przez ilość udarów na minutę, bo nie sztuka mieć dużą siłę przy połowie ilości uderzeń w porównaniu z konkurencyjnym produktem. Moc wejściowa silnika maszyny jest zazwyczaj bardzo podobna lub nawet a sama w większości produktów, ponadto niewiele znaczy w sprawności maszyny. Zdarza się, że sprzęty marketowe deklarują potężne moce i siły udaru a w praktyce nawet czuje się na ręku, że to fake.

G
wawa 2019-12-12 17:13

Re: Wkrętarki, wiertarki i ich parametry w praktyce

Najprościej rzecz ujmując: MOC = prędkość obrotowa * moment obrotowy.
Taki jest wzór na moc, nie ważne jakie są jednostki.
1W = 1ω * 1Nm

ω - to prędkość obrotowa w rad/s (jeden radian to niecałe 60stopni)
jest to kąt jaki tworzy wycinek okręgu o długość promienia tego okręgu około 57 stopni kątowych.

Ale to nie istotne, pisze tylko o tym zeby ktos nie wstawial do wzoru rpm....

jesli masz dwa takie same urzadzenia i jeden ma 2 x wiekszy moment lub 2 x wieksza predkosc obrotowa
to to urzadzenie bedzie mialo 2x wieksza moc.

Tyle tylko ze zalezy do czego uzywasz, bo czasem potrzeba nizszych obrotow a wiekszego momentu.
np. jak mieszasz beton mieszadlem i masz cos wysoookobrotowego o malym momencie i wolnoobrotowego o duzym, ten pierwszy moze wogole nie ruszyc mimo ze bedzie mial wieksza moc.

Ale generalnie pomysl (moc ) to praca w czasie.
jesli masz 2 x szybsze obroty. to dwa razy szybciej wkrecisz 100 wkretow , 2 razy szybciej wywiercisz dziure
wiec wykonasz ta sama prace w polowie czasu.

G
wawa 2019-12-12 17:16

Re: Wkrętarki, wiertarki i ich parametry w praktyce

Nie do końca wiesz o co chodzi. Miekki moment to maksymalny moment z użyciem sprzęgła jaki możemu uzyskać, twardy to maksymalny moment bez sprzegła. Ot cała filozofia. ktoś Ci troche namieszał wymyślając własne teorie. spójrz że 2 momenty są tylko podane jeśli urządzenie ma tryb sprzegło i bez sprzęgła. oczywiscie momenty podane na najniższej prędkości przekładni.

G
Marcinj6 2020-06-27 21:30

Re: Wkrętarki, wiertarki i ich parametry w praktyce

Ja mam pytanie odnośnie tych momentów obrotowych. Jeśli wkrętarka ma maksymalnie 1400 obrotów na minutę i 25nm a druga wkrętarka ma maksymalnie 550 obrotów na minutę i 35nm to rozumiem że cienkie wkręty wkręci szybciej ta z większymi obrotami. A grubsze i dłuższe wkręty wkręci szybciej wkrętarka o większym momencie obrotowym?
Ja mam wkrętarkę einhell 18-35 li 18v 35nm i maks obroty to 550 i tylko 1 bieg i powiem szczerze śruby o fi 8-10x10 wkręca bardzo szybko bez zająknięcia. Jeszcze nie wiem jak z wierceniem bo nie wierciłem nią jeszcze ale podejrzewam że większych problemów nie powinno byc.

1