Wkrętarka sieciowa

G
snoppy 2007-08-23 00:00

Wkrętarka sieciowa

Witam ponownie. Po udanych zakupach młotowiertarki zastanawiam się nad kupnem wkrętarki. Szczerze mówiąc nie potrzebuję by była zasilana z akumulatora i mam nadzieję na tym fakcie zaoszczędzić :D Czy macie jakieś doświadczenia z wkrętarkami/wiertarko-wkrętarkami zasilanymi sieciowo?
Potrzebuję mocnego sprzętu, który będzie mi długo służył przy samodzielnych pracach domowo-remontowych.
Pozdrawiam :)

G
Marcin 2007-08-23 00:00

Re:Wkrętarka sieciowa

hej
rasowa wkrętarka sieciowa to zazwyczaj urządzenie dla profesjonalisty, a co się z tym wiąże wydatek ponad 500 zł. jednak w warunkach domowych nie ma uzasadnienia do poczynienia tak dużego wydatku. musiałbyś jeszcze tylko sprecyzować zakres wykonywanych prac. Bo wkrętarki sieciowe różnią się parametrami i co za tym idzie ceną w zależności od swojego przeznaczenia. Najtańsze są te do regipsów, bosch, makita w cenie około 500-700 zł. potem zaczynają się maszyny do wkręcania grubszych/dłuższych wkrętów do drewna, blachowkrętów, etc, i tu cena drastycznie wzrasta do poziomu 800-1000 zł i lepiej.
Jednak zakładam że potrzebujesz czegoś znacznie prostszego i tańszego dlatego zaproponuję taki patent z boscha zielonego. wiertarko-wkrętarkę z funkcją wiercenia PSB 1000 RPE. ma mocny 1000W silnik i przełącznik trybu pracy między wierceniem a wkręcaniem. Na wkręcaniu zachowuje się tak jak klasyczna wkrętarka akumulatorowa z regulacją wysprzęglenia, z tym że tutaj nie jest to 16 nastaw mechanicznych, a sprzęgło działa na zasadzie elektronicznego wysprzęglenia przy zadaniu odpowiedniego momentu. Działa bardzo przyzwoicie, jest mocna i ma wysoki moment, a do tego jest mała i poręczna. Cena oficjalna 499 zł, ale na allegro pewnie wyhaczysz taniej.
pozdro

G
Michał 2007-08-23 00:00

Re:Wkrętarka sieciowa

do użytku domowego spokojnie wystarczy wkrętarka macallistera za ok 200zł.
Marcinie po co komuś 1010W wiertarka jak od 750W robione są wiertarki 2-biegowe?
pozdro

G
Marcin 2007-08-24 00:00

Re:Wkrętarka sieciowa

i właśnie dlatego ta WIERTARKO-WKRĘTARKA (celowo z dużych bo to istotny detal) ma 1010 W silnik bo jest JEDNOBIEGOWA. Zabieg jest celowy, bo maszynę wyposażono w 8-mio przełożeniową przekładnię planetarną (taką samą jak we wkrętarkach aku z górnej półki) właśnie po to by nie robić z niej 2 biegówki bo w tym przypadku gdy silnik ma sterować momentem wysprzęglenia jest to kompletnie bezcelowe.
Podkreślam, ze do sterownia wysprzegleniem nie służy mechaniczna przekładnia (tak jak w klasycznych wkrętarkach aku), ale elektronika silnika. Wyobrażasz sobie jak byłaby nieskuteczna gdyby między planetarkę i silnik wciśnięto jeszcze coś w rodzaju skrzyni biegów ze zmiennymi przełożeniami?
Mam nadzieję że dostatecznie wyczerpująco nakreśliłem zasadę działania i metodologię którą posłużył się wytwórca. Zrobił to w sposób przemyślany i racjonalny, w przeciwieństwie do ostatnio omawianej (raczej nietrafionej) konstrukcji B&D ;P
pozdro

G
snoppy 2007-08-24 00:00

Re:Wkrętarka sieciowa

Dziękuję za ciekawą propozycję. W sprawie Boscha - widzę, że ma moment 17Nm. Czy to nie za mało by wkręcać wkręty do twardego drewna? Jaki moment obr. jest do tego potrzebny?
I z innej beczki: jak wypada moment obrotowy wkrętarek elektr/aku w porównaniu do ręcznego wkręcania wkrętakiem (czy wkrętarka dokręci mocniej niż przeciętny śrubokręt)?

G
Marcin 2007-08-24 00:00

Re:Wkrętarka sieciowa

do zastosowań domowych w zupełności wystarczy te 17 Nm. Wkrętak GSR 10,8 VLI mający 18 Nm jest w stanie (próbowałem) wkręcić wkręta fi 10 mm długiego na 14 cm w dębową belkę, zatem z klasycznymi wkrętami nawet sporej średnicy ta wiertarka również bez problemu sobie poradzi.
A jeśli chodzi o drugą część pytania, śrubokręt ręczny, napędzany siłą ludzkich mięśni (zależy też jak kto jest silny) dokręca z momentem na poziomie około 3-5 Nm. Zakładając że nie stosujesz jakichś rurek i nakładek do dociągania. I podobną mocą cechują się wkrętaki akumulatorowe, tzw. śrubokręty elektryczne, popularne w serwisach komputerowych, typu powergrip od metabo albo ixo od boscha. Wkrętarka aku/sieciowa, wkręca niewspółmiernie mocniej od narzędzia ręcznego ;)
pozdro

G
Michał 2007-08-25 00:00

Re:Wkrętarka sieciowa

nudzi mnie już ta wiertarka. po co w wiertarce przekładnia plantarna, a wogółe 1010W jeśli jest zastosowane takie rozwiązanie??wystarczyło by 200-300W. dlatego ze jest przekładnia planetarna we wkretarkach są takie silne, ale wolniejsze w obrotach. Marcin powiedz dlaczego 8-ośmio? osiem sateli?? jak o to chodzi to kiepsko było o idealne rozmieszczenie satelit. wkońcu stosuje się nieparzysta liczbe.
pozdro

G
Marcin 2007-08-25 00:00

Re:Wkrętarka sieciowa

a mnie nudzą już kolejne związane z nią pytania. bosch stosuje we wkrętarkach przekładnie 3, 5 i 8 zębatkowe. a czemu 8? nie mam pojęcia napisz do centrali w Niemczech do głównego technika działu rozwojowego a może Ci odpowie.
Ja zakładam, że po to by na choćby najwolniejszych obrotach mogła wkręcać z jak największym momentem, nie paląc przy okazji silnika, a silnik jest tak mocny, właśnie po to by było to możliwe, plus tradycyjne wiercenie z udarem, etc.
Jeśli wystarczyłoby 200-300 W, to po kiego grzyba producenci robią wiertarki o 1200W silnikach? i po co stosuje się we wkrętarkach akumulatory 18,24 i 36 V? zakładam, że po to by z akumulatora w narzędziu bezprzewodowym osiągnąć zbliżony efekt i parametry robocze.
pozdro

G
Michał 2007-08-25 00:00

Re:Wkrętarka sieciowa

o napieciu akumulatorów nie będe pisał ale napięcie dają takie żeby tylko klienta zwabić. im więce jest tym klient bardziej zafascynowany
pozdro

G
Marcin 2007-08-25 00:00

Re:Wkrętarka sieciowa

ale nie da się zakwestionować faktu, że wyższe napięcie aku bezpośrednio przekłada się na lepsze parametry samej wkrętarki. przede wszystkim większy moment dokręcania
do tego takim aku zazwyczaj towarzyszy duża pojemność ogniw, a to dodatkowo przekłada się na ich dłuższą żywotność na jednym cyklu ładowania i pozwala stosować je do ekstremalnie ciężkich prac, np. seryjne wkręcanie blachowkrętów samo gwintujących, albo ekstremalnie długich wkrętów do drewna i betonu.
Mówię oczywiście o profesjonalnym sprzęcie z górnej półki ;)
nie obchodzi mnie fakt nagminnego stosowania 18V aku w zabaweczkach z marketów za 100 zeta z groszami ;D
pozdro

G
Michał 2007-08-27 00:00

Re:Wkrętarka sieciowa

zgadzam sie,
ale wytłumacz to ludziom, którzy kupują te zabaweczki i chcą w tydzień zrobić dach o powierzchni 160 m2.
i wciąż twierdzą ze 18 to najsilniejszy sprzęt:)
pozdro

1

Kategorie :