wiertła sarius

Do ostatniej strony »
G
mirek 2007-11-06 00:00

Re:wiertła sarius

Aha wiercę w wielkiej płycie. To tak żeby nie było polemiki że w cegle tylko daje rade.

G
pawel 2007-11-06 00:00

Re:wiertła sarius

to mówisz mi dopiero teraz, że sds boscha można kupić za 12 zeta ! trzeba było od tego zacząć. ale temat początkowy to wiertło świdrowe do drewna, a te porównywane do sariusa z napisem bosch kosztuje 120 zł!
jeśli chodzi o ceny to widzę, że bosch dogania chińską konkurencję i tak trzymać.

G
Marcin 2007-11-06 00:00

Re:wiertła sarius

fakt, bosch stara się jak może, ale ileż można ciąć ceny?
pewne standardy muszą obowiązywać by zachować względną jakość ;)
a co do świdrów to ceny zaczynają się od 30 zł z vat za świder fi 6/160/235 mm. ale z kolei za fi 30/360/400 trzeba już wyłożyć 187 zeta. ale fakt faktem takie wiertło kupują już tylko fachury ;)
pozdro

G
Terror 2007-11-09 00:00

Re:wiertła sarius

Chociaż wiertło markowe zdażają się wpady! Odbierałem dzisiaj reklamację, której przedmiotem było wiertło do metalu firmy Lux (profi) - nie wywierciło ani jednego otworu :) Albo uzytkownik dupa! Albo wiertło coś nie halo! Wydaje mi się, że to pierwsze:) Mogę sobie dać rękę uciąć, że napitalał z max obrotami i się wiertełko stępiło i to ładnie. Ale oczywiście uzytkownik uważał się za fachowca - na pytanie jak wiercił odpowiedział do tego jak zaproponowałem mu dwa warianty! Na wysokich czy niskich (no skoro się na wysokich "skróciło" to trzeba wybrać odp. nr 2!). Uparł się na bardzo drogie więc mu dałem HssCO (no chciał drogie to mu dałem wkońcu fachowiec)! więc czasami wiertłem z może nie najniższej półki ale ze średniej można też nieźe podziałać! Ale to trzeba wiedzieć, że jeżeli materiał się nie poddaje to nie wierci się z dużą prędkością ... lub też od razu (jeżeli chodzi o metal) dużą średnicą!

G
Terror 2007-11-09 00:00

Re:wiertła sarius

Ale jak się wychodzi z założenia, że jeżeli profil ma tam jakieś 5 mm grubośc a wiertło kosztowało 60 czy 70 zł to można od razu i 13-stką wiercić!!! Poza tym jak już wspomniałem wcześniej z max obrotami! Wkońcu to wiertło jest wykonane w technologii Księżycowej opartej na solidnej licencji planety Mars. więc musi wytrzymać (może i wywierci ale nie 300 czy 400 otworów ale np. 100). I wtedy pojawia się opinia, że to bubel :)

G
mirek 2007-11-10 00:00

Re:wiertła sarius

Witam.
Koledzy , czy ktoś z was może powiedzieć jak konkretnie używać wierteł??? Jakie obroty w jakim materiale??? Kiedy , jakie wiertła chłodzić? Czym to robić??? Jakie wiertło do konkretnego materiału dobrać??
Chciałbym uzyskać taką info niekoniecznie od Marcina, Michała , Pawła , Lukasza.
Czy inni forumowicze mają na ten temat pojęcie? Niestety zakładam że raczej nie , a przynajmniej niewielu. Stąd potem problemy z niszczeniem się wierteł profi na 1 otworze.
Pozdrawiam

G
Terror 2007-11-10 00:00

Re:wiertła sarius

Witam Mirku. Z tym chłodzeniem i obrotami w konkretnych materiałach może być problem. Najprostszy sposób jaki istnieje - wystarczy sprawdzić czy materiał się "poddaje" czy też nie. Jeżeli nie to raczej max. obroty nic nie zdziałają.
A wracając do wierteł Sarius. Dzisj miałem klienta, który przyszedł z wiertłem po jednym wierceniu i wyzywał niesamowicie, że to szmelc. Nie uwierzyłem (ponieważ sam korzystałem kiedyś z wiertełek Sariusa 2 - 2,5mm i byłem zadowolony). No wywierciło jeden otwór i koniec. Pytam jak to możliwe - sam nie wie! Więc pytam w czym wiercił - no w ościeżnicy. Zaśmiałem się, że solidne ma ościeżnice. Po drobnym wywiadzie środowiskowym udowodniłem panu, że sam spierniczył wiertło:) Już tłumaczę - przewiercił przez ościeżnicę i wiercił w betonie:) Wielkie było jego zdziwienie, że takim wiertłem (hss) nie powinno się w betonie wiercić ...
Wiertła do metalu Sarius nie są złe ale nie polecam wiercić nimi w betonie.
Pozdr.

G
pawel 2007-11-11 00:00

Re:wiertła sarius

niestety nie podzielam tej przychylnej opinii na temat sariusa do metalu. już na wstępie napisałem, że mam tylko dobre zdanie o w1ertłach do drewna. do metalu to był szajs, przynajmniej kiedyś. teraz nie wiem, bo się raz zawiodłem i nie kupuję. pozdro

G
mirek 2007-11-12 00:00

Re:wiertła sarius

No i tak jak sądziłem brak odpowiedzi. Zastanawiam się jak wszyscy wiercą że w ogóle dają sobie radę.
Pozdrawiam

G
Marcin 2007-11-12 00:00

Re:wiertła sarius

Mirku pytasz jak czy czym?
jak?
na chybił trafił, na wyczucie, bo elementarna wiedza o zasadach sztuki wiercenia w metalach w naszym społeczeństwie nadal raczkuje. To widać doskonale po tych wszystkich domorosłych fachurach (ci co pozjadali wszystkie rozumy), co profesjonalne wiertło do twardych stopów potrafią spalić na wiór na byle kątowniku ;)
czym? albo chińską masówką, której pełno, naszym krajowym Baildonem (poniekąd bardzo dobre wiertła), albo wiertłami z górnej półki, ale te kupują raczej znawcy tematu, którzy mniej więcej wiedzą jak się ich używa i przede wszystkim co i do czego ;) bo dobrać odpowiednie wiertło do obrabianego metalu to też sztuka....
pozdro

G
pawel 2007-11-14 00:00

Re:wiertła sarius

no cóż. całe życie to wielka sztuka. co do polskich narzędzi... znam gościa który sprzedaje wiertła, noże do tokarek itp... z likwidowanych polskich firm lub hurtowni. firma jest jednoosobowa. gostek zarabia w ciągu miesiąca tyle co ja przez rok! ale u niego kupują tylko znawcy tematu. fachury to mało powiedziane. ludzie zjedli zęby w swoim fachu. podajcie mi nazwiska ludzi którzy doprowadzili do upadku polskiego przemysłu ! brat ma karabin bo jest myśliwym.. może mi pożyczy......;) pozdro

G
pawel 2007-11-14 00:00

Re:wiertła sarius

PS. zauważyliście, że na tym poście jest 55 (z tym 56) wypowiedzi? a ja chciałem tylko wiedzieć, czy ktoś ma pozytywne zdanie o tanich wiertłach....

G
Marcin 2007-11-14 00:00

Re:wiertła sarius

normalka, kupujesz za grosze sprzęt od padającego wytwórcy a potem z kosmicznym narzutem sprzedajesz dalej. w PRLu to się nazywało spekulacja i była za to jedna kara... więzienie...
ale cóż mamy w końcu ten dziki polski kapitalizm ;)

G
pawel 2007-11-15 00:00

Re:wiertła sarius

chyba mam zaburzony język komunikacji. chodziło mi o to, że fachowcy cenią sobie do dziś jakość polskich produktów. więc chyba są dobre za dobrą cenę. nawet od spekulanta. pozdro

G
Marcin 2007-11-16 00:00

Re:wiertła sarius

Pawle - zaburzeń w komunikacji owszem nie posiadasz ;), zrozumieliśmy do czego pijesz... mi zaś rozchodzi się o karygodną formę prowadzenia takiego handlu, a nie o samą ofertę, która bez wątpienia jest wysokiej jakości.
Kiedyś przybył do nas taki facecik, oferujący towar od upadającej fabryki, ale został wysłany na drzewo, bo ani cena mało konkurencyjna, a ciągłość dostaw raczej wątpliwa...
pozdro

1 ... 3 4 5

Kategorie :