Wiertła dewalt z prowadzeniem

G
wojtas666 2007-09-09 00:00

Wiertła dewalt z prowadzeniem

Witam!
mam pytanie
Szukam wierteł do metalu (bardzo wytrzymałych)
z prowadzeniem . ( mały stożek na czubu )
Czy oprócz dewalta ktos jeszcze robi takie wiertła?
(
Chałbym kupić komplet za rozsądna cenę
U mnie w sklepie jedno potafi kosztować 11zł i powoli sie koncza a sprzedawca zapowiada że już ich nie będzie !)
(Te których używam obecnie sa bardzo dobre wierce nim min kutą, hartowaną stal często nierówne powierzchnie oraz spawy
Dodam że to mozna przewiercić tylko reczną wiertaką kształt materału uniemożliwia zastosowanie wiertarki stolowej)
Zwykłe czarne wiertła do metalu nadają się do wyrzucenia po 2-3 użyciach - łamia sie ukrecaja , pala pomino odpowiedznich obrotów i przerw w pracy.
Kombinowałam też z chłodzniem ale to też nic nie dało Jeden otwór robiłem 30 min z przerwami - masakra
( materiał kuta hartowana stal 2 paski po 2 mm)
Za wszelką pomoc dziekuję
Pozdrawiam

G
Michał 2007-09-09 00:00

Re:Wiertła dewalt z prowadzeniem

witam
wiem kolego o jakie wiertła Ci chodzi:) używam ich na pokazach. chodzi Ci o wiertła extrim 2 lub extrime "cobalt". sa w ciągłej sprzedaży pojedyńczo lub w zestawach.
29 częściowy komlet ma ne.katalogowy DT7926XJ od 1.1do 13 mm
13 częściowy nr.katalogowy DT7920QZ od 1.5 do 7 mm
cobalt:
DT5940QZ 0d 2 do 8 mm
DT7942QZ od 1.5 do 7 mm
wieksze średnice pojedyńczo lub pakowane po 10 sztuk
pozdro

G
Marcin 2007-09-09 00:00

Re:Wiertła dewalt z prowadzeniem

Absolutnie się nie dziwię że zwykłe czarne wiertła w przypadku wierceń w np. spawach wysiadają ;)
To normalne i nawet oczywiste bo przeinaczeniem zwykłych wierteł typu HSS, HSS-R, HSS-G (czarny kolor) są zwykłe stale i metale nieżelazne. Do Twoich zastosowań sprawdzą się wyłącznie wiertła kobaltowe HSS-Co, bo tylko one mają odpowiednią twardość i kąty natarcia niezbędne do pracy z wymienionymi przez Ciebie materiałami.
Z tego co się orientuję jest kilka firm które oferują na rynku w Polsce takie wiertła, więc z dostępnością nie powinno być problemu. Jednak może się okazać że trzeba będzie się wybrać po nie do dobrze zaopatrzonego specjalistycznego sklepu.
Takie wiertła są i wręcz muszą być drogie czasem nieprzyzwoicie bo kobalt sam w sobie jest drogi nie wspominając o technologii wytwarzania samych wierteł.
Ale odróżnijmy dwie rzeczy: są wiertła kobaltowe i kobaltowane. te drugie są znacznie tańsze, bo są kobaltem tylko powlekane. Prawdziwą żywotność zapewnić mogą tylko wiertła stopowe kobaltowe podobnie jak tytanowe, a to już jest niestety większy wydatek.
Osobiście przy tak specjalistycznych wiertłach i drogich zarazem nie polecam kupowania zestawu (bo po co?) tylko zakup większej ilości tych średnic których używasz. Po co płacić za coś czego nigdy nie użyjesz w eleganckim pudełku?
pozdro

G
Michał 2007-09-09 00:00

Re:Wiertła dewalt z prowadzeniem

powiem szczeże że te wiertła jeszcze lepiej sie sprawują ja stosuję sie chłodziwo(woda, olej), oczywiście jeszcze odpowiedni dobór prędkości obrotowej:)
pozdro

G
Marcin 2007-09-10 00:00

Re:Wiertła dewalt z prowadzeniem

olej? chyba masz na myśli specjalne chłodziwo do wiercenia, bo zastosowanie samego oleju raczej mija się z celem bo jeszcze dodatkowo utrudnia zadanie zmniejszając tarcie i sakramencko się paląc ;)

G
Michał 2007-09-10 00:00

Re:Wiertła dewalt z prowadzeniem

testowałem z wodą i dawały rade
pozdro

G
MACS 2010-09-23 11:50

Re: Wiertła dewalt z prowadzeniem

WITAM !

Osobiście znalazłem fajne wiertła które dawały radę w wierceniu stali sprężynowej dostępne były w firmie STEM. Cały pic polegał na ich budowie i pokryciu HSS kobaltem. A mianowicie wiertło fi5,5mm miało wstępnie średnicę ok fi 2,5mm na głębokości 3,5 mm. Oprócz tego uchwyt walcowy posiadał 3 z frezowania które są po prostu idealne, aby wiertło przypadkiem się nie obracało zwłaszcza w zużytym uchwycie. www.stem.szczecin.pl

G
JK. 2010-09-23 19:59

Re: Wiertła dewalt z prowadzeniem

Maricnie, pierwszy raz słyszę by olej w trakcie wiercenia zmiejszał na tyle tarcie by utrudnić wiercenie;))) - olej ma odprowadzić temperaturę podczas wiercenia, co więcej pewien poślizg jest wskazany bo dzięki temu zmniejszasz ryzyko złamania wiertła z powodu zakleszczenia się od zbyt dużego docisku. Uzywanie wody mija się rzeczywiscie z celem bo woda szybko paruje, poza tym zwiększa ryzyko korozji. Wiercenie na mokro(olej) dodatkowo przyśpiesza pracę ponieważ wiór skrawanego materiału jest grubszy, a przy wierceniu na sucho są to tylko drobne wiórki. Ogólnie zawsze zalecam stosowanie oleju smarującego do wiercen w metalach zwłaszcza twardych, nawet olej spozywczy sie nada od biedy.

Co do tematu to fakt, te wiertła dewalta są bardzo dobre, jedynie trzeba ostrożnie dobierać prędkości w trakcie nawiercania właściwą średnicą.

G
Sasza 2010-09-23 20:01

Re: Re:Wiertła dewalt z prowadzeniem

olej? chyba masz na myśli specjalne chłodziwo do wiercenia, bo zastosowanie samego oleju raczej mija się z celem bo jeszcze dodatkowo utrudnia zadanie zmniejszając tarcie i sakramencko się paląc ;)


Osobiście wiertłem Ø 10 HSS-Co firmy LUX kupionym w OBI wywierciłem 100 otworów w blasze nierdzewnej o grubości 1,5 mm.
Oczywiście wierciłem z zastosowaniem oleju-wiertło po takiej pracy dalej nadaje się do użycia -straciło trochę ze swojej pierwotnej ostrości ale dalej skutecznie "tnie" nierdzewkę.

To nie prawda że olej zmniejsza tarcie.
Olej spełnia rolę chłodziwa podczas wiercenia i poprawia skrawalność.
Na sucho powinno wierci się w zasadzie w żeliwie a np w przypadku aluminium używamy terpentyny.
Można kupić specjalistyczne oleje do do wiercenia ,ale ja używam zwykłego oleju maszynowego i jest dobrze.
Stosując olej i dobierając prawidłowo prędkość wiercenia oszczędzamy wiertło i służy ono nam wtedy bardzo długo.

G
Maariusz 2010-09-25 18:57

Re: Wiertła dewalt z prowadzeniem

W zakładach do chłodzenia narzędzi używa się oleju emulsyjnego zmieszanego z wodą. Zwykle jest to 4-5% roztwór. Wierteł z węglikem spiekanym nigdy nie chłodzi się samą wodą. Przy wierceniu nierdzewki bardzo ważne jest chłodzenie bo narzędzie przegrzane szybko się tępi.

G
Kudlaty_ 2010-09-27 08:17

Re: Wiertła dewalt z prowadzeniem

Witam,

Możesz sprawdzić wiertła IRWIN TURBOMAX
http://www.irwin.eu/pdf/KFS_Turbomax_Drill.pdf

Są samocentrujące, w ich materiałach pisze, że można je używać nawet do nierdzewki jeżeli się je chłodzi. Ja używałem ich do zwykłej stali i dawały radę. Wiertła od fi 5 w górę mają potrójne frezowanie na uchwycie.

Powinny być trochę tańsze niż te DeWalt, ale i tak są to jedne z najdroższych wierteł.

1

Kategorie :