ręczna piła tarczowa - jaka średnica?

G
Michał 2018-04-01 18:03

ręczna piła tarczowa - jaka średnica?

Potrzebuję kupić ręczną piłę tarczową, mam upatrzonych kilka modeli, ale nie wiem na jaką średnicę tarczy się zdecydować - 165 czy 190 (ewentualnie 184) mm? Piła będzie wykorzystywana amatorsko, ale przynajmniej w tym roku będzie miała co robić - będzie mi potrzebna przede wszystkim przy budowie domku letniskowego - domek szkieletowy, do cięcia dużo belek 5 x 15cm, płyty OSB i deski elewacyjnej, oraz do zrobienia ogrodzenia (ok 200 metrów bieżących ogrodzenia typu "ranczo", tzn z surowych, szerokich desek i palików 10x10cm. Oprócz tego co roku przed zimą mam do pocięcia sporą ilość palet do spalenia, pewnie z czasem będę chciał przyciąć jakąś półkę, postawić wiatę czy zadaszenie na samochód itp, jak to przy domu, zawsze się coś do roboty znajdzie, ale bez zarobkowego tyrania całymi dniami. Pilarki na tarczę 165mm które biorę pod uwagę mają głębokość cięcia do 5,5 cm więc teoretycznie powinno mi wystarczyć (190mm mają o 10 - 12mm więcej), ale może warto dołożyć i kupić coś trochę większego (184 lub 190 mm)? Masa niewiele większa, trochę gorsza poręczność i wyższa cena, warto wziąć coś z większą tarczą, czy do tych zastosowań spokojnie wystarczy mi 165mm?

1