Pytanie do znawców o akumulatorki od Makity DWAETC

o
ogien82 2011-11-29 10:39

Pytanie do znawców o akumulatorki od Makity DWAETC

Witam Serdecznie
Chciałem się Was poradzić jak dbać o akumulatorki od wkrętarki Makity 6271DWAETC
Mianowicie chodzi mi o sposób ich przechowywania, tj. mają być naładowane na full czy jak gdzieś wyczytałem w internecie, że jeśli nie są używane przez dłuższy okres to mają być rozładowane.
Czy to prawda???
Bardzo proszę o Wasze porady ;)
P.S.
Dodam, że dokupiłem do niej latarkę Makity ML120 do ich rozładowywania.

G
Tomasz W 2011-12-04 09:43

Re: Pytanie do znawców o akumulatorki od Makity DWAETC

Witam,

Akumulatorki w tej wkrętarce to 2 Ah NICD a więc :

Przed ładowaniem rozładowywać do końca i wtedy ładować na Full.
Jak skończysz robote nie musisz ich do konca rozładować i ładować (chyba,że jest bna granicy wyczerpania) . Niech sobie leży . Podczas nieużytkowania będzie tracić moc akumulator i dlatego co jakiś czas (1-2 miesiące) dobrze ją rozładować latarką i wtedy naładować na full ) i tak powtarzać. Zwiększy to żywotność akumulatora.

Temperatura ujemna źle wpływa na akumulatory, szczególnie poniżej - 15 stopni.

Pozdrawiam

G
ogien82 2011-12-09 09:35

Re: Pytanie do znawców o akumulatorki od Makity DWAETC

dziękuje kolego za odpowiedź, też tak właśnie robię, po konsultacjach z serwisem Makity doradzono, aby przechowywać je w stanie rozładowanym.

S
Snake 2011-12-11 17:18

Re: Pytanie do znawców o akumulatorki od Makity DWAETC

W stanie rozładowanym? hmm Ale jak będziesz potrzebować do wkręcenia czegoś lub wywiercenia kilku dziurek to będziesz musiał ładować. Jeżeli będzie to dłuższy czas leżakowania to może tak, ale normalnie mając na wyposażeniu domu wkrętarkę robiłbym tak jak mówi Tomasz W. Ładował na full i co miesiąc -dwa rozładowywał je latarką i ładował. Wtedy aku ma większa sprawność, tylko tracisz minimalnie na maks. ilości ładowań aku ( może dlatego tak serwis zalecił ) . cza ładowania to około 1 h i często nie robi się tego do końca ( przez pośpiech) co jest bardziej szkodliwe. Polecam wkrętarki z akumulatorami typu li-ion
Pozdr

1