Profile stalowe - czym ciąć?

Do ostatniej strony »
G
a.i. 2007-10-13 00:00

Profile stalowe - czym ciąć?

Witam!
Mam profile stalowe 50x50x2mm i muszę je dość precyzyjnie dociąć. Zastanawiam się czego w tym celu użyć.
Wydajność nie ma wielkiego znaczenia (ale ręcznie ciął też nie będę ;-) ), zdecydowanie ważniejsza jest cena.
Próbował ktoś mocną wyrzynarką?
Pozdrowienia!

G
Marcin 2007-10-14 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

można wyrzynarką, można piłą "lisi ogon", można szlifierką kątowa, kapówką z odpowiednim blatem widiowym, przecinarką na tarcze korundowe, albo wolnoobrotową wolno stojącą przecinarką na frezy piłkowe do stali.
wszystko zależy ile masz tego cięcia, ile masz pieniędzy i co rozumiesz przez precyzję ;)
pozdro

G
a.i. 2007-10-14 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

wszystko zależy ile masz tego cięcia, ile masz pieniędzy i co rozumiesz przez precyzję ;)
Już precyzuję. ;-)
Do wykonania mam kilkadziesiąt cięć prostopadle do osi wzdłużnej profilu. Może kilkanaście pod kątem ok. 30° - 40°.
Precyzja? Ważniejsza dla mnie jest powtarzalność. Jeżeli uda mi się uciąć dwa prawie identyczne pod względem długości i kątów elementy, to nie ma znaczenia, czy będzie to x°, czy np. x+7°. Ot, konstrukcja i tak pozostanie symetryczna. Trochę więcej wymagam od kąta prostego. Tutaj błąd to max. kilka stopni.
Budżet zamyka się kwotą 200 PLN, choć oczywiście wolałbym wydać mniej, bo to jednorazowa robota.
Profile, jak już mówilem, 50x50x2, ale czasami może zdarzyć się jakiś 50x50x3 lub 60x40x2.
Tak w ogóle to planuję sobie pospawać małą, piwniczną siłownię. :-)
Pozdr.

G
Marcin 2007-10-14 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

to trzeba było tak od razu ;)
rzeczywiście nie ma uzasadnienia dla dużej inwestycji, najlepiej będzie zaopatrzyć się w imadło do przytrzymania elementu i ciąć po wcześniej zaznaczonej linii albo wyrzynarką z dobrym brzeszczotem bimetalowym (oznaczenie BIM) do stali, albo na dwa razy (obracając kątownik) szlifierką kątową.
obawiam się że w tym budżecie na więcej sobie nie pozwolisz.
pozdro

G
pawel 2007-10-14 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

za 2 stówy kupisz jakąś Chińską szlifierkę kątową min. na tarczę 150 mm lub większą.(koniecznie z gwarancją na dwa lata- jak się popsuje to wymienią ,,od reki" na nową i dokończysz robotę)i stojak do jej mocowania. do tego tarcze, nie muszą być markowe, tylko cienkie-1, 1,5 mm. Cały zestaw ustawisz na desce, lub płycie wiórowej odpowiedniej długości i przykręcisz do niej wkrętami. następnie w odmierzonej odległości przykręcisz drewniany klocek tzw.ogranicznik długości. wkładając profil pod szlifierkę na stojaku i opierając jego koniec o klocek osiągniesz zawsze taki sam wymiar ciętych elementów. przy zmianie długości przesuniesz klocek w inne miejsce. prościzna. wyrzynarki nie polecam (zwłaszcza za 200 zł)- będziesz płakał i tak nic nie zrobisz. mam nadzieję, że opis jest zrozumiały. mierzenie miarą nie da powtarzalności wymiarów elementów. udanej pracy.

G
pawel 2007-10-14 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

za 2 stówy kupisz jakąś Chińską szlifierkę kątową min. na tarczę 150 mm lub większą.(koniecznie z gwarancją na dwa lata- jak się popsuje to wymienią ,,od reki na nową i dokończysz robotę)i stojak do jej mocowania. do tego tarcze, nie muszą być markowe, tylko cienkie-1, 1,5 mm. Cały zestaw ustawisz na desce, lub płycie wiórowej odpowiedniej długości i przykręcisz do niej wkrętami. następnie w odmierzonej odległości przykręcisz drewniany klocek tzw.ogranicznik długości. wkładając profil pod szlifierkę na stojaku i opierając jego koniec o klocek osiągniesz zawsze taki sam wymiar ciętych elementów. przy zmianie długości przesuniesz klocek w inne miejsce. prościzna. wyrzynarki nie polecam (zwłaszcza za 200 zł)- będziesz płakał i tak nic nie zrobisz. mam nadzieję, że opis jest zrozumiały. mierzenie miarą nie da powtarzalności wymiarów elementów. udanej pracy.
a jeszcze jedno nie oszczędzaj przesadnie na cięciu, bo zapłaczesz się przy spawaniu, czy skręcaniu nierówno dociętych profili. chyba, że wolisz ciąć ręcznie, ale jak skończysz to siłownia nie będzie Ci potrzebna i tak wygrasz z ,,Pudzianem" powodzenia

G
Marcin 2007-10-14 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

całkiem niezła solucja, ale jedno ale.
najtańsza szlifierka kątowa plus stojak do niej raczej nie zagwarantują ani wydajności ani tym bardziej precyzji. za te pieniądze kupi po prostu mega badziew. przeciez wystarczy że krzywo opuści szlifierkę na materiał (tanie stojaki mają tendencję do uciekania na boki pod minimalnym naciskiem bocznym) to i tak utnie krzywo ;)
pomysł z patentem na powtarzalność i stanowiskiem pracy całkiem sensowny, ale nie uważasz że dłużej mu zajmie przygotowanie stanowiska roboczego niż samo cięcie?
pzodro

G
majsterkowicz 2007-10-15 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

jak ma do cięcia kilkadziesiąt elementów to na pewno warto przygotować taki zestaw. mierzenie marą zajmie więcej czasu. błędy spowodowane luzami stojaka do szlifierki są 10 x mniejsze, niż cięcie wyrzynarką pod miarę. wiecej praktyki kolego. chyba że preferujesz tylko prace z dokładnością konieczną do budowy promu kosmicznego, a nie siłowni. w podany sposobie formatowania ciętych elementów użycie narzedzi metabo też wykazuje mało istotne w praktyce błędy. jeśli znacie lepszy sposób cięcia elementów na ten sam wymiar to błagam napiszcie o tym. chętnie sie douczę bo na to nigdy nie jest za późno. kolega wyraził krytyczna opinię, ale niestety nie podał swojej recepty na idealne formatowanie ciętych elementów. szkoda. pozdrawiam

G
a.i. 2007-10-15 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

Dzięki za odpowiedzi!
Szlifierkę kątową mam, ale zaledwie 115-stkę B&D.
Jeżeli chodzi o powtarzalność przy zastosowaniu wyrzynarki, to planowałem rozwiązać ten problem poprzez jednoczesne cięcie dwu profili włożonych w duże imadło. Dodatkowo mógłbym umieśić niewielkę deskę między szczękami a stopą narzędzia i zagwarantować sobie w ten sposób prawie idealny kąt prosty. Wyrzynarka byłaby też o tyle dobra, że użyłbym jej przy docinaniu płyt pod siedziska/oparcia - tapicerkę też chcę zrobić sam. :-)
Opinie, komentarze mile widziane.
Pozdr.

G
majsterkowicz 2007-10-15 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

mając 115 będziesz musiał obracać element przy cięciu. jeśli jesteś uparty na wyrzynarkę, to może pożycz ją od kogoś, kup dobry brzeszczot i zrób próbę cięcia. elementy drewniane(siedzisko,oparcie) możesz zawsze dociąć ręczną piłą kupioną za 10 zł. miłej i owocnej pracy!

G
a.i. 2007-10-15 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

mając 115 będziesz musiał obracać element przy cięciu. jeśli jesteś uparty na wyrzynarkę, to może pożycz ją od kogoś, kup dobry brzeszczot i zrób próbę cięcia. elementy drewniane(siedzisko,oparcie) możesz zawsze dociąć ręczną piłą kupioną za 10 zł. miłej i owocnej pracy!
Nie jestem na nic uparty! A już tym bardziej na wyrzynarkę, w specyfikacji której producent _deklaruje_ max głębokość cięcia w stali równą 6-8mm. Ja tymczasem przez pierwsze i ostatnie 2mm mam 5 cm! Przez pozostałe 4,96 cm też nie będzie wesoło - 4mm. A co jeśli będę musiał przeciąć 50x50x3?
Spróbować... dobry sposób, ale jeszcze przepytać znajomych na okoliczność posiadania przez nich wyrzynarki. No i kupić brzeszczot. ;-)
Odnośnie rozwiązania ze szlifierką. Chińszczyznę dostanę może nawet za 100-150 PLN. Do stojaka mogę trochę dopłacić, ale nie wiem nawet ile kosztuje takie cudo - na allegro tylko gotowe zestawy i to przeważnie ze 115-stką.
pozdr.

G
Marcin 2007-10-15 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

jeśli znacie lepszy sposób cięcia elementów na ten sam wymiar to błagam napiszcie o tym. chętnie sie douczę bo na to nigdy nie jest za późno. kolega wyraził krytyczna opinię, ale niestety nie podał swojej recepty na idealne formatowanie ciętych elementów. szkoda. pozdrawiam
już piszę ;)
kapówka z tarczą do stali. dzięki zintegrowanej prowadnicy z ogranicznikiem co cięć poprzecznych, wystarczy raz ustawić ogranicznik posuwu i po każdym cięciu przesuwać profil zawsze o żądaną długość.
Takie cięcia są najszybsze i mają najwyższą powtarzalność wymiarów. wadą takiego systemu cięcia jest natomiast wyższa cena.
pozdro

G
majsterkowicz 2007-10-15 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

właśnie to samo zaproponowałem tylko z użyciem kątówki na stojaku (tańsza niż kapówka)i zintegrowanym ogranicznikiem do cięć poprzecznych w postaci deski i klocka. to sprawdzone rozwiązanie. ostatecznie wykonując tylko jedną pracę można zlecić pocięcie elementów ślusarzowi (chyba będzie taniej)lub udać się do sprzedawcy który potnie kupowany profil na żądane długości. Jeśli chcesz koniecznie mieć satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy i nie chcesz inwestować w sprzęt który później do niczego się nie przyda, to popieram pomysł kolegi Marcina - imadło, miara i kątówka którą już masz. zapłacisz tylko za tarcze do cięcia i trochę się napracujesz z obracaniem profilu w imadle, bo na raz nie przetniesz przy średnicy tarczy 115. pozdrawiam.

G
Piotrek 2007-10-21 00:00

Re:Profile stalowe - czym ciąć?

"jeśli znacie lepszy sposób cięcia elementów na ten sam wymiar to błagam napiszcie o tym"
abstrachujac od tematu przewodniego:
chapsaw(po amerykansku) a popolsku - taka pila opuszczana z wlasnym stolikiem :-) i jedne z koncow ksztaltownikow wyrownane chociazby przy poziomicy, mozna tez wyrownane przy poziomicy ksztaltki oznaczyc laserem i wtedy przeciac dowolnym narzedziem(no moze z wyjatkiem pily szablastej)

G
karlik 2015-09-04 14:16

Re: Profile stalowe - czym ciąć?

Najlepiej tego typu rzeczy tnie się laserem, najczęściej firmy sprzedające robią to na życzenie klienta, moim zdaniem tak jest najlepiej, zamiast samemu się z tym męczyć, jak zamawiam w www.euromixstal.pl/inox-i-aluminium/stal-nierdzewna/profile to zawsze dostosowują wszystko do moich potrzeb, nie tylko profile stalowe, ale też blachy na przykład.

1 2