pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

G
goły 2007-11-17 00:00

pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

Zastanawiam się nad kupnem zagłebiarki, wykorzystywana byłaby ,głównie na montażach, do przycinania płyt meblowych(wiórowych z laminatem). Na allegro znalazłem tylko dwie takie maszynki - Festool TS 55 EBQ i Makita SP6000.
W googlach nic innego nie znalazłem. Moje pytania:
1. Czy są na polskim rynku inne zagłebiarki?
2. Czy miał ktoś w ręku Makitę SP6000, - jakie wrażenia?
3. Czy jest duża różnica między Festool "TS 55 EBQ" a "TS 55 Q" ?- chodzimi o efekt pracy, wiem że w "TS 55 Q" nie ma elektroniki.

G
Marcin 2007-11-17 00:00

Re:pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

każda pilarka tarczowa ma funkcję wpuszczania blatu w materiał w dowolnym miejscu. do tego celu wcale nie musisz kupować zagłębiarki (nie wiem czemu akurat wyselekcjonowano te narzędzia jako oddzielną grupę?) wystarczy pilarka plus odpowiednia tarcza z dużą ilością zębów i geometrią GA (ząb trapez/ ząb prosty) i maszyna tnie jak burza bez strzępienia płyty i laminatu
pozdro

G
Goły 2007-11-17 00:00

Re:pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

Mam celmę DBRC 67- i jej nie wpuścisz w blat po odkręceniu zacisku wysokości pilarka ma straszne luzy. Zagłębiarki są przystosowane do wgłębiania w blat - odpowiednie prowadzenie, powrót do pozycji wyjsciowej za pomocą sprężyny, no i ważne dokładne i szybkie ustawienie głębokości maksymalnej wgłębienia (dodatkowo w makicie podoba mi się funkcja nacinania wstępnego laminatu na 2 mm - bez konieczności ustawiania, osobny przycisk).
Z drugiej strony jeżeli powiesz mi że bosch GKS 55 zagłębia się bez żadnego chybotania po poluzowaniu zacisku, to bedę się musiał zastanowić.

G
goły 2007-11-17 00:00

Re:pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

dodam, że pilarki z klinem przy tarczy nie da się zagłębić - chyba że klin się chowa jak w Festool-u

G
Marcin 2007-11-17 00:00

Re:pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

może nie mówmy o celmie, bo ewolucja tej firmy zatrzymała się w latach 80-tych ubiegłego stulecia...
co do modelu gks 55 boscha (i kilka innych maszyn innych producentów) to nie ma klina, ale opuszcza się w materiał dość stabilnie. rzeczywiści nie ma też sprężyny podnoszącej blat po cięciu, ale jeśli zastosujesz ogranicznik na skali prowadnicy, taka pilarka opuści się w materiał tylko na żądana wartość.
Musisz sobie szczerze odpowiedzieć czy ciągle będziesz tego używał jako zagłębiarki, czy tylko sporadycznie, bo wówczas nie ma sensu wywalać taką kasę na coś co zrobi każda w zasadzie pilarka z odpowiednią tarcza do cięcia płyty i przy odrobinie umiejętności ze strony operatora.
pozdro

G
Marcin 2007-11-17 00:00

Re:pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

p..s elektronika niezależnie jak każdy wytwórca ją nazywa ma mniej więcej u każdego podobne zastosowanie. I tak pełna elektronika w tym festoolu, to płynna regulacja prędkości obrotowej tarczy, oraz zabezpieczenie jej przed przeciążeniem, przegrzaniem, redukcją obrotów i przed zbyt dużym poborem prądu z sieci pod obciążeniem.
p.s.2. klinów już od jakiegoś czasu w pilarkach cześć producentów przestała stosować, bo mają tendencję do krzywienia się podczas eksploatacji. bo podczas odkładania maszyny na bok właśnie na klinie się ona opiera przy ziemi ;)
a jaki pożytek ze skrzywionego klina? poza tym pilarka ręczną raczej przycina sie elementy stosunkowo niewielkie w stosunku do klasycznych obrabiarek do drewna, stąd obecność klina rozszczepiającego nie jest w zasadzie niezbędna, bo opory ciętego materiału i jego masa nie powodują powrotu materiału w stronę tarczy po jej przejściu nie powodując jego klinowania na blacie.
pozdro

G
goły 2007-11-19 00:00

Re:pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

Dzięki za pomoc! Zagłębiania bedę użwał stosunkowo rzadko, więc kupuję GKS-a - jak przetestuję to dam znać, czy dobrze zagłębia się w materiał.

G
Marcin 2007-11-19 00:00

Re:pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

tylko nie zapomnij o odpowiedniej tarczy do cięcia płyt wiórowych: dla tego celu tarcza ma mieć drobny ząb, od 60 w górę, najlepiej o ujemnym kacie natarcia 9jak do cięcia aluminium) i geometrię zęba GA (ząb prosty/trapez) a w ostateczności GS (ząb na przemian skośny) choć przy tym wariancie może podczas stępienia się wyrywać laminat.
pozdro

G
T. 2008-12-01 00:00

Re:pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

Wyciągne ten temat prawie po roku. Marcin pominął bardzo ważna rzecz w Festoolu: tor prowadzący. Jeżdżę z tą zagłębiarką na montaże i często trzeba przycinac płyte na odpowiedni wymiar, dzieki prowadnicy linia ciecia jest idealnie prosta, w dodatku mozna ciąć pod kątem do krawędzi płyty i do jej płaszczyzny praktycznie w każdym miejscu płyty.
Pozdrawiam

G
Q 2008-12-01 00:00

Re:pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

jest jeszcze zagłębiarka dewalt-a DWS520 i obecnie jest z szyną prowadzącą 1,5m. jest to odpowienik TS55.

G
tomek 2008-12-09 00:00

Re:pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

makita sp6000 przerosła moje oczekiwania jest naprawde bardzo dobrym sprzetem naprawe polecam ja ja urzywam do produkcji kuchni czyli do blatów i płyt wiórowych warto wymienic piłke na 56 zebów i do aluminium prosty trapez zab . pracowałem tez festulem i powiem ze nie widze róznicy a nawet daje wiecej plusów makicie

G
młody 2010-10-15 17:59

Re: pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

DeWALT!

Zagłębiarka nie równa się z żadną. Jedyną która może z nią konkutować to TS55. DWS520K ma większą głębokość cięcia, hamulec bezpieczeństwa w standardzie, 47stopni, lata po szynach innych marek i ma dwa ramienia zagłębiania, jest o wiele bardziej wytrzymała przy przechodzeniu z montażu na montaż. Aha no i cena w porównaniu do Festoo - można kupić za resztę golfa 1 po turasie z niemiec. Pozdrawiam ;)

G
JK. 2010-10-16 22:37

Re: pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

A ja chcialbym jedynie dodać dla nowiciuszy że jesli chodzi o geometrię zębow tarczy, Marcin źle troche napisał, bo tarcze z ujemnym katem natarcia służą głównie co cięcia stali, fakt drewno też przetną.Ale głupio szukać specjalnie tych tarcz;) bo są rzadkie i drogie. Wystarczy że kat natarcia będzie mały lub zerowy(tarcze do aluminum, częsciej spotykane)

G
mart 2011-05-30 23:32

Re: pilarka-zagłebiarka Festool, Makita... inne?

TS55 na montażach sprawdza się bardzo dobrze. Ostatnio ciąłem wzdłużnie nietypowe deski z kompozytu każda lekko wygięta w łuk. Ts55 można wyposażyć w prowadnice równoległe i będzie szła za tym łukiem brzegiem deski i po dociągnieciu deski w montażu nie są wklęsłe. Teraz bedę rozbudowywał do pilarki stolowej. Ogólnie cenię festoola za systemowe podejście choć przyznaję, że tani nie jest.

G
krzysiek 2014-09-13 12:03

Post został usunięty w związku z naruszeniem regulaminu forum.

1

Kategorie :