Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

Do ostatniej strony »
G
Ciekawski 2013-01-29 18:21

Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

Witam
Pytanie do użytkowników spalinówki Oleo-Mac GS350. Oglądałem taką pilarką nową ale rok prod 2010, w instrukcji obsługi napisali że posiada pompę oleju automatyczną z możliwością regulacji (ustawiona fabrycznie) - olej przepływa tylko podczas ruchu łańcucha. Tymczasem podczas testu wyszło że w rzeczywistości smaruje cały czas jak tylko uruchomi się silnik (wiadomo olej się leje na próżno)
Czy ktoś posiada taką i może sprawdzić jak działa u niego czy może ma ktoś taką wiedzę ???

G
ogrodnik 2013-01-29 18:39

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

Mam taką pilarkę z roku 2011 i olej leje się tylko w czasie ruchu łańcucha i tak ma być.Ale jeśli przy pracy silnika wał korbowy napędza pompkę olejową a zębatka łańcuchowa się nie obraca ,swiadczyło by to o uszkodzeniu sprzęgła.

G
Ciekawski 2013-01-29 21:35

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

Dzięki za szybką odpowiedź, no i właśnie tak powinno być jak piszesz że smaruje jak łańcuch jest w ruchu. A ja spróbowałem nawet na hamulcu i podawało olej. Czyli co uszkodzona ???
Najlepsze jest też to że w instrukcji od niej napisane jak wół że pompa automatyczna z możliwością regulacji (ustawiona fabrycznie) smaruje wyłącznie gdy łańcuch w ruchu. Natomiast instrukcja na stronie producenta od takiego samego modelu GS350 podaje że pompa automatyczna podaje olej od początku uruchomienia silnika i w czasie jego pracy niezależnie od ruchu łańcucha. Dwie wersje instrukcji to dla mnie niezrozumiałe, chyba że stosowali dwie wersje pompy zależnie od roku produkcji bądź też od kraju w którym produkowali - bo z tego co tu czytałem to jest niby chińska ale ja na niej nie znalazłem nic co by wskazywało że produkowana w Chinach, wszystko wskazuje na to że we Włoszech.
Ale czyli ty masz model z 2011 r, a masz w niej tylko jeden punkt z którego jest podawany olej czy dwa ???, bo w tej są dwa i po odpaleniu leci tylko z tego lewego (bliżej uchwytu).

G
ogrodnik 2013-01-30 10:07

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

W mojej pile oleo-mac GS 350 po zdjęciu osłony łańcucha widać nad prawą śrubą prowadnicy skos w prawo otwór do wypływu oleju z rowkiem skośnym prowadzącym aż do napinacza łańcucha.Natomiast tuż nad lewą śrubą prowadnicy jest taka gumowa zatyczka,koreczek w kształcie małego prostokącika,w który można z prawej strony wgłąb włożyć np.zapałkę a na prawo poziomy rowek w plastiku.Możliwe,że służy to do regulacji ciśnienia oleju w zbiorniku oleju i odpowietrzania działając jak gumowy zaworek.A więc do smarowania łańcucha służy tylko ten otworek nad prawą śrubą prowadnicy.Natomiast jeśli chodzi o producenta to oleo-mac jest firmą włoską,możliwe,że niektóre modele są montowane w Chinach,tak jak i tańsze stihle.Jednak nie można równać oleo-mac do takiej chińszczyzny jak NAC,Ryobi,Bizon itp.Moja oleo-mac pracuje od 2 lat bez awarii.Naklejka - Bagnolo in Piano(RE)-Italy

G
Ciekawski 2013-01-30 10:35

Re: Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

W mojej pile oleo-mac GS 350 po zdjęciu osłony łańcucha widać nad prawą śrubą prowadnicy skos w prawo otwór do wypływu oleju z rowkiem skośnym prowadzącym aż do napinacza łańcucha.Natomiast tuż nad lewą śrubą prowadnicy jest taka gumowa zatyczka,koreczek w kształcie małego prostokącika,w który można z prawej strony wgłąb włożyć np.zapałkę a na prawo poziomy rowek w plastiku.Możliwe,że służy to do regulacji ciśnienia oleju w zbiorniku oleju i odpowietrzania działając jak gumowy zaworek.A więc do smarowania łańcucha służy tylko ten otworek nad prawą śrubą prowadnicy.Natomiast jeśli chodzi o producenta to oleo-mac jest firmą włoską,możliwe,że niektóre modele są montowane w Chinach,tak jak i tańsze stihle.Jednak nie można równać oleo-mac do takiej chińszczyzny jak NAC,Ryobi,Bizon itp.Moja oleo-mac pracuje od 2 lat bez awarii.Naklejka - Bagnolo in Piano(RE)-Italy


No też tak mam.
Ale jak chwilę testowo pochodziła i była cała ulana olejem to ją wyczyściłem i odpaliłem bez prowadnicy i właśnie od razu po odpaleniu olej podaje ten lewy otworek z tym gumowym zaworkiem o którym piszesz.

Poza tym nie wiem co ty masz za model że Ci daje olej tylko podczas pracy łańcucha, pisałem do 2 dilerów i do głównego serwisu Oleo Maca i wszyscy odpisali że jest zainstalowana automatyczna pompa nieregulowana na
stałe połączona z zębatką napędową, a więc podającą olej nawet na biegu
jałowym. Główny serwis jeszcze powiedział że ,,Informacja w instrukcji obsługi z pierwszych partii produkcyjnych zawierała błędy".
Stąd moje zdziwienie co do Twojego modelu.

G
Marek 2013-01-30 12:41

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

W tych Chińskich Oleomacach co kawałek sa jakieś wady konstrukcyjne i zmiany,w innych modelach też

G
Ciekawski 2013-01-30 17:49

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

U mnie to wygląda tak jak na zdjęciu (nie wiem czy się doda i czy będzie dobrze widać), olej wycieka z tego lewego otworka z tym gumowym koreczkiem. Ten olej co widać na zdjęciu wyciekł nawet przed zapaleniem silnika, wystarczyło że pociągnąłem kilka razy za linkę rozrusznika. Po odpaleniu na hamulcu leci mocniej z kolei gdy zwolnię hamulec i uruchomi się zębatka napędowa leci jeszcze intensywniej.

Zdjęcia

G
Ciekawski 2013-01-31 06:56

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

Ogrodnik, zobacz to http://www.youtube.com/watch?v=AufFvV3aeqM, tam gość twierdzi że jest tak jak u mnie. Więc co z Tobą, weź i może sprawdź bo już zwątpiłem w Twoje słowa....

G
ogrodnik 2013-01-31 13:21

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

Skoro 2 dealerów i główny serwis oleo-mac odpisali,że jest zainstalowana automatyczna pompa nieregulowana na stale połączona z zębatką napędową to dobrze napisali.Ale to już chyba od siebie dodałeś - a więc podającą olej nawet na biegu jałowym.Na biegu jałowym zębatka nie powinna się obracać bo to znaczyłoby o rozregulowanym gażniku.Natomiast co do tych otworków to ja po kilunastokrotnym poruszeniu łańcuchem, sprawdziłem,że olej smaruje łańcuch ale wycieka tylko z prawego otworka.Teraz nie zapalam piły bo nie mam nic do cięcia,zresztą nie kupuję paliwa na zapas bo traci na wartości.Pracowałem tą piłą 2 sezony i zdejmując osłonę łańcucha na przerwie w pracy nie zauwaażyłem aby spod tego koreczka po lewej stronie wyciekał olej.Oczywiście w czasie pracy silnika możliwe,że nadmiar oleju uchodzi przez ten zaworek gumowy.Po coś przecież zrobili to ujście z koreczkiem.Do tego otworka prawego dochodzi od pompki wężyk i jak piszą na forach bywa,że w zbiorniku odpadnie od otworka,jest zagięty,pęknięty i olej nie leci.A czy do tego otworka z koreczkiem dochodzi drugi wężyk,tego nie wiem bo nie rozbierałem piły.Żeby sprawdzić pompkę trzeba zdjąć sprzęgło.

G
Ciekawski 2013-01-31 15:47

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

No sory to moje przejęzyczenie nie chodzi o zębatkę napędową tylko o wał, pompa jest sprzężona z wałem więc podaje olej cały czas podczas pracy pilarki (na jałowym również), przy wzroście obrotów podaje mocniej.
A co do tego ,,koreczka" po lewej stronie to główny serwis też mi odpowiedział cyt: ,,Olej wypływa z prawidłowego miejsca - "koreczek" to końcówka kolektora olejowego, z którego podczas pracy olej napływa do kanału olejowego a dalej do prowadnicy".
Z kolei ten otwór po prawej stronie to cyt:,, To jest otwór odpowietrznika, przez który wypływa nadmiar oleju ze zbiornika".
U mnie leciało też z tego prawego ale tylko wtedy gdy olej był świeżo nalany do pełna, natomiast gdy oleju ubyło leci tylko z tego lewego. I wg informacji z serwisu tak ma być, u ciebie pewnie jest tak samo.
Więc proponuję Ci Ogrodnik najpierw szczegółowo sprawdzić a dopiero potem pisać bo w ten sposób to tylko wprowadzasz ludzi w błąd.

G
ogrodnik 2013-01-31 17:17

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

Na pewno główny serwis ma rację.Ja zwykle nalewam i uzupełniam do pełna niechcąc rozgrzać prowadnicy.W czasie pracy tą piłą nie narzekałem na zbyt duże zużycie oleju a w instrukcji pisze - Olej przepływa jedynie podczas ruchu łańcucha.

G
Ciekawski 2013-01-31 21:56

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

Czytałeś co pisałem wyżej na temat instrukcji. Wg producenta ,,Informacja w instrukcji obsługi z pierwszych partii produkcyjnych zawierała błędy" - taką informację otrzymałem od producenta.
Poza tym przeczytaj sobie fragment we wprowadzeniu na początku instrukcji , tłustym drukiem ,,...Producent zastrzega sobie prawo wnoszenia zmian i nie zobowiązuje się do każdorazowej aktualizacji podręcznika..."
Wynika z tego, że tak samo Ty jak i ja mamy nieaktualne instrukcje. Aktualna znajduje się na stronie producenta, zerknij http://www.oleomac.pl/allegati/emakcatalog/GS35-350_2_B.pdf i różni się od naszych właśnie tym fragmentem o smarowaniu silnika.
Ponadto producent twierdzi że wszystkie modele GS350 niezależnie od roku produkcji miały stosowany ten sam rodzaj pompy. Natomiast pompe regulowaną która podaje olej wyłącznie gdy łańcuch jest w ruchu posiada wyższy model GS370, ale tu niestety 850-860 zł trzeba wyłożyć.

G
Ciekawski 2013-01-31 22:33

Re: Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

Czytałeś co pisałem wyżej na temat instrukcji. Wg producenta ,,Informacja w instrukcji obsługi z pierwszych partii produkcyjnych zawierała błędy" - taką informację otrzymałem od producenta.
Poza tym przeczytaj sobie fragment we wprowadzeniu na początku instrukcji , tłustym drukiem ,,...Producent zastrzega sobie prawo wnoszenia zmian i nie zobowiązuje się do każdorazowej aktualizacji podręcznika..."
Wynika z tego, że tak samo Ty jak i ja mamy nieaktualne instrukcje. Aktualna znajduje się na stronie producenta, zerknij http://www.oleomac.pl/allegati/emakcatalog/GS35-350_2_B.pdf i różni się od naszych właśnie tym fragmentem o smarowaniu silnika.
Ponadto producent twierdzi że wszystkie modele GS350 niezależnie od roku produkcji miały stosowany ten sam rodzaj pompy. Natomiast pompe regulowaną która podaje olej wyłącznie gdy łańcuch jest w ruchu posiada wyższy model GS370, ale tu niestety 850-860 zł trzeba wyłożyć.


Sory źle wpisałem w tekście, miałem napisać ....różni się od naszych właśnie tym fragmentem o smarowaniu łańcucha.... oczywiście a nie silnika

G
ogrodnik 2013-02-01 06:32

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

Dziękuję za wyjaśnienie,z którego wynika,że prawdziwe są informacje na stronie producenta.Ja mam też reklamę papierową dot.tylko tej piły wziętą kiedyś ze sklepu dystrybutora tych produktów Victus - Emak Sp. z o.o.I tam pod tyt.Łatwa obsługa pisze m.in. - Automatyczna pompa olejowa o stałym wydatku:uruchamia się automatycznie gdy łancuch jest w ruchu.Można ją łatwo wymienić,wystarczy w tym celu zdemontować bęben sprzęgła oraz sprzęgło.

G
Ciekawski 2013-02-06 18:41

Re: Pilarka Oleo-Mac GS 350 - smarowanie łańcucha

Ogrodnik, skoro masz tę pilarkę już jakiś czas to pewnie wymieniałeś już łańcuch, powiedz czy bez problemu udało Ci się założyć łańcuch z 52 ogniwami (prowadnica 35cm), bo fabrycznie jest założony łańcuch z 53 ogniwami. Pewnie bez drobnej przeróbki śruby naciągającej nie da się założyć tego krótszego.

1 2