Piła ukośnica

G
chrobry 2012-02-07 10:44

Piła ukośnica

Mam ukośnice METABO do drewna. Czy mogę do niej założyć tarcze do metalu ?

G
JK. 2012-02-08 00:29

Re: Piła ukośnica

Tak. Ale tarcze widiową również, są to bardzo pdobne tarcze jak do drewna ale mają inna geometrię Zęba, i te droższe posidają zęby ze stopu węglika i ceramiki. Tarcze do drewna mają zwykłe węgliki. Szukaj tarcz firmy MetalDevil z USA lub Evolution z UK obie marki zajmują się produkcją pilarek i tarcz włąśnie do metalu. Musisz tylko znaleźć pasujący wymiar. Tarczami Evolution handluje fima(serwis) z Bielska.

Jest tylko jedno Ale...pilarki i ukosówki do metalu mają niską prędkość 3000-3800obr/min. Gdy natomiast zwykła ukosówka ma średnio 4500 obr/min co spowoduje że tarcze do metalu będą znacznie szybciej się zuzywać, istnieje też większe ryzyko uszkodzenia tarczy w czasie cięcia a co zatym idzie ryzyko wypadku zwieksza się. Ja osobiście nie radzę bo jest to dość niebezpieczne, zwłaszcza że producenci tych tarcz piszą na nich wyraźnie ograniczenia prędkości. MOżna sobie też zniszczyć materiał cięty.
A profesjonalna ukośnica uniwersalna(stal, drewno, aluminium, kamień) nie kosztuje bardzo dużo:
http://allegro.pl/evolution-ukosnica-pilarka-pila-fury-3-210mm-laser-i2083392653.html lub http://allegro.pl/evolution-przecinarka-rage3s-do-drewna-metalu-210-i2078867977.html

G
PanFleks 2012-02-08 00:52

Re: Piła ukośnica

@chrobry - chodzi o założenie do ukośnicy tarczy do cięcia metalu, takiej, jak używa się w szlifierce, tyle, że o większej średnicy?

Też kiedyś nad tym dumałem, ale:
- pierwszy problem to średnica mocowania tarczy do cięcia/szlifowania: otwór ma 22,23 mm, w tarczach do cięcia drewna/płyty, są inne.
- druga sprawa: przecinarki do metalu mają osłony metalowe, w metabowskiej ukośnicy nawet gdybyś znalazł pierścień redukcyjny do tarczy, to przy cięciu spaliłbyś (od iskier) osłonę tarczy z tworzywa. Wszystkie przecinarki do metalu mają (zazwyczaj dwuczęściowe) osłony wykonane z metalu, o budowie, która zabezpiecza operatora przed iskrami. W ukośnicy do drewna tego nie ma.

Jak potrzebujesz czegoś do cięcia metalu, to najłatwiej kupić szlifierkę i stojak - w ostatnich dwóch miesiącach był tutaj wątek na ten temat ;-)

G
qwe 2012-02-09 22:09

Re: Piła ukośnica

W tym temacie to nie jestem specjalistą, ale czy tarcze do ukosnic nie mają innej geometrii zębów, niż te do pilarek?
Czy można ic używać zamiennie.

G
PanFleks 2012-02-09 22:23

Re: Piła ukośnica

@gwe - można używać zamiennie pomiędzy ukośnicą, a pilarką ręczną, pod warunkiem, że zgadza się średnica otworu oraz samej tarczy (jeśli nie, kupuje się redukcje na wrzeciono pilarki).

Geometria i kształt zęba - owszem, mają znaczenie, ale przy zastosowaniu do cięcia konkretnych materiałów. Oznacza to, że tarczę do czystego cięcia możesz zastosować zarówno w pilarce jak i ukośnicy.

1