Metabo czy Bosch

G
elektryk 2007-07-15 00:00

Metabo czy Bosch

Witam serdecznie,
chcę kupić młotowiertarkę. Będzie używana do prac "ogólnoremontowych" w budownictwie jednorodzinnym.
Nie będę jej używał do dłutowania tylko do wiercenia, zakres wiercenia będzie się zawierał od 6mm do około 24mm (wiercenie w ścianach otworów pod karnisze, w sufitach haków do sufitów podwieszanych itp, a największe średnice, to otwory przez stropy do przeprowadzenia rur).
Czasem wykonuję też instalacje elektryczne, więc interesuje mnie używanie od czasu do czasu wierteł koronkowych 60-65mm.
Myślałem o wiertarkach z wymiennym uchwytem (ze względu na uniwersalność), tylko zastanawiam się, czy nie sprawdzi się powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego...
Moje typy, to:
1. Bosch 2-26DFR
2. Metabu UHE28 Multi (ma przekładnię 2-biegową i metalowy korpus więc sprawia solidniejsze wrażenie).
3. Makita 2450T
Pomóżcie, bo ja już mam mętlik w głowie.
Dla mnie Metabo sprawia najsolidniejsze wrażenie, na 2 miejscu stawiam Boscha a na 3 Makitę ale znam użytkowników Makity, którzy twierdzą, ze Bosch jest bardziej awaryjny i jak brać, to tylko Makitę albo Metabo.
Jeśli ktoś z Was używa tych sprzętów do dajcie swoje opinie (jeśli ktoś nie używa, też chętnie poczytam:) )

G
Marcin 2007-07-15 00:00

Re:Metabo czy Bosch

co nie kupisz kupisz dobrze. Ale stawiałbym osobiście na metabo albo tego boscha. osobiście słyszałem co nieco o awaryjności makity, a potwierdził to tylko znajomy prowadzący serwis gwarancyjny tych maszyn. Stara dobra makita skończyła się jak stwierdził po 2001 roku, a na dowód pokazał mi swoje nowe bmw. Bynajmniej kupione nie za butelki ;)
pozdro

G
Michał 2007-07-15 00:00

Re:Metabo czy Bosch

DeWALT D25113 lub D25114
pozdro

G
Marcin 2007-07-15 00:00

Re:Metabo czy Bosch

wiedziałem ;)

G
Michał 2007-07-16 00:00

Re:Metabo czy Bosch

a jak:)
masz Marcinie jakieś gg?? wyśli mi meilem jak możesz?
pozdro

G
Marcin 2007-07-16 00:00

Re:Metabo czy Bosch

ok

G
elektryk 2007-07-18 00:00

Re:Metabo czy Bosch

Wyczytałem, że Bosch ma mocniejszy udar (o jakieś 1/2J)ale dla odmiany Metabo ma mocniejszy silnik (1000W zamiast 800). Czy zauważę różnicę w wierceniu wiertłami zwykłymi przy mocniejszym udarze (w koronkowych i tak chyba wierci się bez udaru). Za to przy otwornicach chyba ważniejszy jest mocniejszy silnik? Czy 800W Boscha wystarczy?

G
Marcin 2007-07-18 00:00

Re:Metabo czy Bosch

moc silnika w elektropneumatykach ma marginalne znaczenie. ma wprawić wiertło w ruch obrotowy i zasilić mechanizm elektro pneumatyczny. Oczywiście czysta moc ma znaczenie przy otwornicach, szczególnie udarowych w których jak najbardziej wierci się z wykorzystaniem udaru. inaczej ciężko zrobić otwór pod puszkę w betonie ;)
pozdro

G
Michał 2007-07-19 00:00

Re:Metabo czy Bosch

w elektropnełmatykach liczy sie bardziej siła uderzenia :) modele które podałem D25114 i D25113 maja siłę uderzenia 3,4J.
a moc silnika 800V.
pozdro

G
elektryk 2007-07-20 00:00

Re:Metabo czy Bosch

Dzięki za porady.
Ze względu na dostępność serwisu zdecydowałem się na Boscha - Dewalt też fajny ale sieć serwisowa skromniejsza.

G
Michał 2007-07-24 00:00

Re:Metabo czy Bosch

może skromniejszy, ale konkretniejszy:) maszyna przebywa na serwisie około 3 dni. w rocznej gwarancji masz zawarte roczne bezpłatne serwisowanie narzędzia.
pozdro

G
Marcin 2007-07-24 00:00

Re:Metabo czy Bosch

nie zapomnij w czasie do 4 tygodni od daty zakupu, dokonać na stronie boscha (adres podany na rewersie karty gwarancyjnej) zarejestrować 3 letniej gwarancji. przydaje się ;)
bo z samą kartą nie wiedzieć czemu masz tylko rok.
pozdro

1

Producenci :

Kategorie :