Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

G
Wojtek 2020-12-04 11:39

Re: Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Mam stihla ms 271 i do prowadnicy leję już 8 lat olej turdus przepalony i wszystko działa jak należy , zaznaczyć muszę iż rocznie ścinamy ok.40 m drzewa i potem w pieńki, prowadnica od nowości nie zmieniana , pozdro.

G
Jacek 2023-02-19 18:02

Re: Jaki olej do łańcucha pilarki/piły spalinowej

Witajcie użytkownicy" łańcuchów" żywotność prowadnic i łańcuchów tnących zależeć będzie w decydującej mierze od smarowania, a konkretnie od rodzaju i właściwości oleju. Nie może on być zbyt lepki i zbyt gęsty (siły spójności powinny być większe od sił przylegania dodatkowo na okres zimowy nieco mniej gęsty niż latem i w miarę możliwości ropo pochodny bo ma mniejszą podatność na zmianę konsystencji. Warto sobie też uzmysłowić że piły łańcuchowe wymyślono z myślą o wycince drzew, tak więc zanurzając prowadnice w świerzym drewnie powoduje jej częściowe smarowanie i jednocześnie chłodzenie.. Tak więc olej śliski mniej lepki i niezbyt gęsty. Oczywiście jakość tych olei jak i części też ma znaczenie.Nie namawiam do używania olei markowych bo są bardzo drogie, ale broń boże przepracowanych. Unikać też olei które mają ciemnoszarą barwę bo często są to mieszanki odpadów z osadem. Prowadnicę wybieramy w zależności od potrzeb ale jak najkrótszą ( mniejsze tarcie ) Trzymając się takich zaleceń wydłuży tonie tylko żywotność układu tnącego ale również silnika. Są to moje doświadczenia, ale myślę że dla wielu użytkowników będą przydatne i okażą się logiczne w zastosowaniu.

1 ... 3 4