Jaka szlifierka

G
karbex 2007-12-04 00:00

Jaka szlifierka

Witam, interesuje się troche majsterkowaniem w drewnie i ma pytanie. Chciałbym kupić szlifierkę do drewna ale nie wiem jaką, tzn taśmową oscylacyjną czy mimośrodową. Jaka szlifierka jest najbardziej uniwersalna do domowego majsterkowania?? Wiem że oscylacyjna nadaje się głównie do szlifowania ostatecznego, natomiast tak mimośrodowa jak i taśmowa do szlifowania zgrubego jak i ostatecznego. Czy tak naprawdę można przy użyciu jednego rodzaju szlifierki można w miarę wydajnie majsterkować w drewnie?? Proszę również o podanie konkretnej marki (tylko bez noname, coś z półki boscha skila lub B&D)
Dzieki i pozdrawiam

G
jarek 2007-12-04 00:00

Re:Jaka szlifierka

Witam,
Ja polecam szlifierke boscha zielonego pex 400. Tak, to maszynka uniwersalna - mozesz zedrzec lakier, oszlifowac drewno, sklejke. Cena do 400 zlotych, skil mnie sie nie podoba. :)

G
Marcin 2007-12-04 00:00

Re:Jaka szlifierka

witam.
- szlifierki oscylacyjne służą rzeczywiście do szlifu wykończeniowego głównie na dużych powierzchniach
- szlifierki mimośrodowe, są bardziej uniwersalne i łącząc ruch mimośrodowy z obrotowym są przez to nieco bardziej wydajne, ale nadal są delikatne i łatwe do kontrolowania podczas pracy
szlifierki taśmowe to najwydajniejsze urządzenia w tej klasie, służące do bardzo zgrubnych prac i zdzierania starych powłok lakierniczo malarskich. Pod względem wydajności żadne inne elektronarzędzie nie może się z nią równać. jednak chwila nieuwagi podczas pracy (zagapienie się) może doprowadzić do zbyt dużego usunięcia obrabianego materiału.
Do domowego majsterkowania w zupełności wystarczy szlifierka mimośrodowa z odpowiednim zestawem papierów ściernych.
do prac wykończeniowych polecałbym papiery o białym zabarwieniu z dodatkiem stearianu (to białe coś) co powoduje mniejsze zabijanie się papieru i znacznie wydłużając jego żywotność.
pozdro

G
bebe 2007-12-04 00:00

Re:Jaka szlifierka

Mam szlifierkę METABO 200 FMS. Używam wyłącznie w warunkach domowych! Przy odpowiednim doborze papieru zdziera lakier i poniszczone powłoki drewna. Ma system intec pozwalający pracę (prawie)bez zapylenia. Cały pył gromadzony jest w kasecie z filtrem! No i cena jak na METABO bardzo przystępna, z tym ,że produkt MADE IN CHINA!

G
mirek 2007-12-05 00:00

Re:Jaka szlifierka

Witam.
Jeśli zależy ci na najbardziej uniwersalnym rozwiązaniu to zdecydowanie szlifierka mimośrodowa. Jednak jeśli ma ona służyć do wszystkiego ( od zdzierania lakieru do szlifowania międzylakierniczego) to proponuję kupić coś markowego i dość mocnego.
Jeśli chodzi o szlifierkę taśmową to zdecydowanie ostatnie narzędzie do szlifowania jakie powinieneś kupić. Po prostu praca tym narzędziem wymaga dużej wprawy i wiedzy technicznej. Inaczej można stracić materiał i coś jeszcze :)
No chyba że chcesz na czymś pojeżdzić to taśmówka się super nadaje :) (oczywiście to kretyńki pomysł).
Pozdrawiam

G
karbex 2007-12-05 00:00

Re:Jaka szlifierka

Wielkie dzięki Panowie, naprawde cenne uwagi, właśnie chodziło mi o to która z wymienionych szlifierek jest najbardziej uniwersalna i już wiem:), jeżli chodzi o "markowość" sprzętu to co Mirek miałeś na myśli, czy np B&D wg Ciebie to juz markowy sprzęt jak na użytek majsterkowicza?
Pozdrawiam

G
Michał 2007-12-05 00:00

Re:Jaka szlifierka

witam
jeżeli chodzi o dwa modele B&D KA197(185W),KA197E(elektronika,220W) i KA274E(310W), są przeznaczone dla majsterkowiczów. 2-u letnia gwarancja, serwis pogwarancyjny.
jeśli chodzi o rozwiązania to:
- stopa aluminiowa,
- rzep + zatrzaski,
- gumowe amortyzatory,
- E = serowanie prędkością obrotową silnika.
jeśli macie jeszcze pytania odnoście tych modeli to odpowiem w niedziele.
pozdro

G
mirek 2007-12-06 00:00

Re:Jaka szlifierka

Witam.
Owszem B&D to sprzęt przeznaczony do majsterkowania i w tym sprawdza się bardzo dobrze. Modela podane przez Michała to na prawdę dobry wybór. Z firm dla majsterkowiczów , zorientuje się jeszcze w ofercie zielonego boscha. Nie polecam Skila , gdyż akurat szlifierki ma do bani. Aha jeszcze jedno. Strzeż sie castoramowego Mac allistera!
Pozdrawiam

G
mirek 2007-12-06 00:00

Re:Jaka szlifierka

Witam ponownie. Zapomniałem dodać ze mimo dobrego wyboru Michała skłaniałbym się dardziej do typowej szlifierki moimośrodowej a nie do oscylacyjnej. Oto moje propozycje :
1. http://www.narzedzia.pl/pl/productDetails/108_Szlifierka_mimo%C5%9Brodowa_PEX_270_AE_%C2%BBelectronic%C2%AB.html
2. Niekoniecznie oczywiście te modele , ale ja szukałbym coś z tej półki.
Pozdrawiam

G
Klimek 2007-12-06 00:00

Re:Jaka szlifierka

Jeżeli chodzi o uniwersalność wyberaj mimośrodową bo przy taśmowej trzeba mieć trochę wprawy (łatwo przeszlifować albo zjechać kanty obrabianej pow.nad mimośrodową masz większą kontrole)Twarda powłoki lakiernicze i tak trzeba potraktować chemią przed szlifowaniem.Szlifirki oscylacyjne są mniej wydajne od mimośrodowych ,ja oscylacyjnej jedynie używam do szlifowania pow. profilowanych.
Osobiście używam jednoręcznej szlifierki mimośrodowej Makity i jedyny minus to twardy kabel co czasem jest troche denerwujące.
B&D to typowe narzędzia dla majsterkowiczów chociaż jak pracowałem w USA na stolarni to sporo szlifierek B&D było używanych i jażeli dobrze pamiętam to nawet tego typu jak model KA198GT,dość dobra mocna i agresywnie biorąca szlifierka oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego papieru.Jedynu minus to po roku intensywnego używania (szlifierka naprawdę dostawała w d....,pracował codziennie średnio po 10h)przestawał trzymać rzep na stopie szlifierskiej i spadał papier ścierny ale taką stopę to trzeba wymieniać co jakiś czas w każdej szlifierce mimośrodowej.Co do szlifierek innych firm to nie wiem bo nie mam doświadczenia.

G
Terror 2007-12-06 00:00

Re:Jaka szlifierka

Witam. Dobrze Mirku, że wstawiłeś linki :) Osobiście polecam PEX-a jest bardzo leciutki i wygodny w użyciu ... mozna nim wykonywac lekkie prace (znajomy używa Pexa przy mebelkach oczywiście antykach). Niestety nie znam nikogo kto korzysta z B&D więc opini zero.

G
Andersh 2008-03-02 00:00

Re:Jaka szlifierka

nawiązując do tematu zastanawiam się nad kupnem szlifierki mimośrodowa PEX 270 AE firmy Bosch - czy ktoś doda kilka sów o niej?
model PEX 400 wydaje mi się troche wysoki i nie wiem czy ten fakt nie wpływa ujemnie na komfort prowadzenia urządzenia po materiale
szlifierkę chcę stosować do obrabiania drewna głównie pod kątem lakierowania

G
jola 2012-11-16 13:29

Re: Jaka szlifierka

kupiłam szlifierke oscylacyjna czy słuzy do szlifowania gładzi lub gipsu . szlifierka się zatarła i reklamacje niezostała uznana

G
LOL 2012-11-16 16:12

Re: Jaka szlifierka

Nie, nie służy, chyba że masz odkurzacz przemysłowy i szlifierke z dopuszczeniem do szlifowania gipsu.

1

Kategorie :