Darmowa dostawa bez minimalnej kwoty zamówienia
Sprawdź
Gość: wujek
2007-11-16 00:00

Akumulatory i ich używanie.

dostalem w ramach gwiazdki wkretarke einhela. 18V 2 aku. niestety nie wiem jak przechowywac akumulatory? bebe uzywac narzedzia sporadycznie. czy akumulator powinien byc naladowany czy rozladowany podczas przechowywania? wiem ze nie wolno doladowywac akumulatorow. a w jaki sposob mozna go rozladowac? no i czy warto mi ladowac 2 aku czy moze lepiej pracowac na jednym a jak juz padnie ( np 3 lata ) to dopiero wyjac drugi.
prosze o pomoc.
Gość: pawel
2007-11-17 00:00

Re:Akumulatory i ich używanie.

wujku. używaj aku zamiennie. oszczędzanie jednego nic nie da, a właściwie jest nie możliwe. aku NiCd powinien być przechowywany naładowany. jeśli ulegnie samo rozładowaniu należy go ponownie naładować i dalej przechowywać w tym stanie . niska temperatura, zwłaszcza poniżej 0 powoduje szybsze rozładowanie. nigdy nie doładowuj. nawet jak instrukcja podaje, że można, bo ładowarka jest sterowana mikroprocesorem... to bajka reklamowa.
co do rozładowania. można bardzo prymitywnie. 2 żarówki samochodowe... bardziej profi to opornik 1 om. ale musisz podłączyć miernik napięcia. napięcie aku nie powinno spaść poniżej określonej wartości. myślę, że w przypadku aku 18 v dolna granica to ok.15 v. dokładnie nie pamiętam. może ktoś inny napisze. jeśli nie to sprawdzę.
Gość: Marcin
2007-11-17 00:00

Re:Akumulatory i ich używanie.

przede wszystkim podczas dłuższego przechowywania aku powinny znajdować się osobno a nie w narzędziu. po drugie i tak ulegną samo rozładowaniu i po trzecie raczej nie wyczerpywałbym ich do cna za pomocą żarówek lub innch rozładowywaczy, bo spadek pojemności akumulatora poniżej wartości krytycznej oznacza jego śmierć. ogniwa zawsze w minimalnym stopniu muszą być naładowane (podczas składowania) by nie dopuścić do ich trwałego uszkodzenia.
pzodro
Gość: Terror
2007-11-17 00:00

Re:Akumulatory i ich używanie.

Pawle dlaczego dla Ciebie wszystko jest kitem w dodatku przereklamowanym?
Polecam stosowanie się do warunków instrukcji obsługi...jest to najpewniejsza z metod utrzymania optymalnej żywotności akumulatorów niklowo kadmowych.
Nie polecam rozwiązań przedstawionych przez Pawła...za duży cyrk (nie widziałem jeszcze aby ktoś rozładowywał aku z opornikiem i miernikiem),a akumulatory NiCd można sporadycznie doładowywać (podkreślam sporadycznie). Co do ujemnych temp. nie zostawiaj wkrętarki w warsztacie zimą jeżeli nie masz tam ogrzewania. Bez przesady samo rozładowanie nie następuję w ciągu tygodnia. Wkrętak aku. 4,8V zostawiłem na jakieś 3 miesiące i po tych 3 miesiącach jeszcze ładnie kręcił...
Grunt to stosować się do zaleceń producenta (raczej sobie z choinki zaleceń nie urwał).
Poza tym coś już pisaliśmy o tym, że uzytjkownicy nie czytają instrukcji obsługi.
Gość: wujek
2007-11-17 00:00

Re:Akumulatory i ich używanie.

No niestety w instrukcji tego einhela nic nie ma o akumulatorach( jak przechowywac i jak czesto ladowac jesli nie sa uzywane).
Gość: Marcin
2007-11-17 00:00

Re:Akumulatory i ich używanie.

a to błąd. widać że olewatorsko podchodzą do tematu, albo wychodzą ze słusznego założenia, że instrukcji i tak nikt nie czyta, bo polak wie najlepiej ;)
akumulatory podczas dłuższej przerwy w eksploatacji narzędzia zawsze przechowuje się oddzielnie, a co jakiś czas, 2-3 miesiące powinno się je po ówczesnym rozładowaniu (nawet włączenie narzędzia luzem) wyładować i ponownie naładować do pełna. Ma to chronić ogniwa przed permanentnym rozładowaniem (śmierć ogniwa) i w rezultacie znacznym pogorszeniu jego parametrów.
pozdro
Strona 1 z 1