AEG BS 12C2 LI

G
Majsterkowicz 2012-08-21 22:44

AEG BS 12C2 LI

Witam. Poproszę kolegów o opinie na temat tej wkrętarki. Ma podany bardzo wysoki moment obrotowy jak na 12.8V - aż 34Nm. Konkurencja ma dużo słabszy w tej klasie.
Np. 20Nm, 28Nm czy 30Nm niebieski Bosh GSR 10.8V. Jak się sprawuje ten sprzęt lub co wybrać zamiast niego ? Interesuje mnie najmocniejsza wkretarko - wiertarka może być z udarem koniecznie akumulator ładowany w rękojeść i waga do 1.3 czy 1.4kg. Pozdrawiam

G
tomasz234 2012-08-23 22:38

Re: AEG BS 12C2 LI

Jakiś czas temu kupiłem zestaw z wkrętarką BS12C2 w jednej z sieci handlowych. Jestem bardzo zadowolony z wkrętarki. Bardzo mała, poręczna, lekka. Dwie baterie litowo -jonowe. Oczywiście chowane w rękojeści. Naczytałem się wcześniej wielu opinii o tym, że baterie AEG są słabe - moją są tego zaprzeczeniem. Działają naprawdę dlugo i szybko się ładują( jak się nie mylę tylko 30min.). A wkrętarka ma naprawdę duży moment - do moich zadań w zupełności wystarcza. Głównie wiercenie w drewnie, czasem w metalu + wkręcanie. Naprawdę polecam

G
Majsterkowicz 2012-08-24 20:44

Re: AEG BS 12C2 LI

Dziękuję za opinię. Taką wkrętarką z momentem 34Nm dało by radę "coś cokolwiek" wywiercić w cegle, murze - nie zbrojonym betonie. Nie spali się silnik ? Jakie wiertło ewentualnie użyć do tego ?

P
PanFleks - blog dla majsterkowiczów 2012-08-28 01:05

Re: Re: AEG BS 12C2 LI

Dziękuję za opinię. Taką wkrętarką z momentem 34Nm dało by radę "coś cokolwiek" wywiercić w cegle, murze - nie zbrojonym betonie. Nie spali się silnik ? Jakie wiertło ewentualnie użyć do tego ?


Nie spali się, jeśli będziesz pracował w zakresie przewidzianym przez producenta. Więc: jeśli producent twierdzi, że maks dla wiertarki to 13 mm w drewnie, nie możesz używać wiertła 18 mm.

Wiertła to temat rzeka: zadaj bardziej konkretne pytanie, albo kup w markecie komplet różnych wierteł.

34Nm - moment obrotowy nie jest aż tak istotny przy wierceniu, bo wówczas blogujesz sprzęgło do wiercenia właśnie (ikonka wiertła na pokrętle).

Ostatnia rzecz: w betonie nie wywiercisz nic wkrętarką. Skoro nawet taką z udarem idzie ciężko, to nie wyobrażam sobie pracy w betonie zwykłą akumulatorówką.

G
Majsterkowicz 2012-08-29 20:49

Re: AEG BS 12C2 LI

" 34Nm - moment obrotowy nie jest aż tak istotny przy wierceniu, bo wówczas blogujesz sprzęgło do wiercenia właśnie (ikonka wiertła na pokrętle). " O... o to z jaką siłą wierci sprzęt ? Da się to sprawdzić ? PS: Dziękuję za wcześniejsze rady.

G
JK. 2012-09-12 16:39

Re: AEG BS 12C2 LI

Wierci z tą samą co wkręca, bo moment obrotowy zależy od obciążenia, tzn: jeśli wiercisz małym wiertłem np: 3mm to używasz do tego celu tylko znikomej wartości momentu obrotowego. Gdy wiercisz wiertłem np: 20mm to żeby dało radę wywiercić, z akumulatora pobierana jest większa energia, potrzebna silnikowi i przekładni do wytworzenia mocniejszego momentu obrotowego. Z tym że w czasie wkręcania moment regulujesz za pomocą sprzęgła do wartości 34Nm, w pozycji wiercenia regulacji takiej brak, ale jest on równy miękkiemu momentowi obrotowemu czyli ok 15-18Nm i z taką siłą mniej więcej wiercisz. Max twardy moment obrotowy osiągasz tylko podczas dokręcania dużych śrub, przez chwile.(34Nm)

G
Majsterkowicz 2012-09-19 21:19

Re: AEG BS 12C2 LI

... uże panial... Dziękuję. Hej

1