terminologia techniczna:)

Do ostatniej strony »
G
Michał 2007-05-10 00:00

terminologia techniczna:)

drodzy koledzy.
jeśli chodzi o terminologie techniczna sporo spotykam sie z niejasnościam i wynikajacymi póżniej komplikacjami jednym z nich jest i tu pytanie:
czym różni sie piła od pilarki?
czekam na wypowiedzi ewentualnie później sprostuje o co mi chodzi.
pozdro

G
Marcin 2007-05-10 00:00

Re:terminologia techniczna:)

Michale, ot chodzi o powszechny błąd w nazewnictwie potocznym. Maszyna to zawsze pilarka - osprzęt do niej to piła, piła taśmowa i dalej:
frezarka - frez
wiertarka - wiertło
kosa - kosiarka ;) (ok to był żarcik) ;D
Piła to zazwyczaj blat lub tarcza, czyli osprzęt, ale rzeczywiscie warto dopytać bo często ludzie sami nie widzą że nieprecyzyjnie formułują zapytania i są potem jaja ;)
pozdro

G
Paweł 2007-05-10 00:00

Re:terminologia techniczna:)

Teściowa twierdzi że gdzieś jest taniej.
Spytaj ile piła.

G
Michał 2007-05-11 00:00

Re:terminologia techniczna:)

wiem Marcnie ze sie orientujesz w nazewnictwie ale wiekszość popełnia błedy. jesli sie klient pyta o piłe to podchodze do pił a jak o pilarki to do pilarek. ciekawa jest reakcja ludzi jak cos takiego robie albo jak ich poprawiam:)
pozdro

G
Michał 2007-05-17 00:00

Re:terminologia techniczna:)

dobra to teraz nastepny temacik cos z wkrętarek:
dlaczego ludzie myślą ze 18V jest silniejsza od 12V??
co to jest moment obrotowy na złaczu twardym i na złączu miękkim i jaka jest różnica??
pozdro

G
Marcin 2007-05-17 00:00

Re:terminologia techniczna:)

ja wiem!
.
.
.
.
.
ale tym razem sobie daruję ;D

G
Michał 2007-05-17 00:00

Re:terminologia techniczna:)

ja wiem ze kolego Marcinie wiesz, i Ty pewnie wiesz ,ze ja wiem:) dajmy sie wykazac innym
pozdro

G
Michał 2007-05-18 00:00

Re:terminologia techniczna:)

no i nikt sie nie wypowiada o momencie obrotowym?? przecież jest to najważniejszy parametr charakteryzujacy wiertarko wkretarke, a nie napiecie akumulatora jak wiekszość ludzi myśli.
pozdro

G
Michał 2007-05-18 00:00

Re:terminologia techniczna:)

nastepne pytanie: moc znamionowa i użyteczna. różnice:) jaka jest podawana na tabliczkach znamionowych elektronarzedzi?
pozdro

G
Michał 2007-06-05 00:00

Re:terminologia techniczna:)

no drodzy koldzy z forum.
czym sie kierujecie kupujac elektronarzedzia??
no chyba nie kolorem??
pozdro

G
mirek 2007-06-05 00:00

Re:terminologia techniczna:)

witam.
jeśli chodzi o moc to faktycznie większość ludzi kupuje bo widzi np. 1000 wat. Super mocny sprzęt marki no name. Moc znamionowa czyli ta w większości podawana przez producentów to moc poboru prądu. Moc użyteczna czyli faktyczna moc narzędzia jest przeważnie ok 40-50 % nizsza od podawanej mocy znamionowej. Zależy to również od jakości urządzenia stąd czasami komentarze że w no name 1000 wat było słabsze niż 600 w boschu , B&D , DW , AEG itp.
Odnośnie momentu obrotowego.
Maksymalny moment obrotowy to moment w którym narzędzie uzyskuje maksymalną moc przy danych obrotach. i tak tanie wkrętarki maks. moc dopiero przy najwyższych obrotach a wcześniej są za słabe nawet do wkręcania wkrętów w karton. Ważne żeby pełna moc była dostępna w jak największym przedziale obrotów.
Pozdrawiam
Proszę o jakieś korekty jeśli sie mylę.

G
Michał 2007-06-05 00:00

Re:terminologia techniczna:)

fajnie ze sie ktos właczyl do rozmowy.
ostatnio klient zapytal mnie o sile dobijania zszywek w takerach. moze ktos z Was sie orientuje w tym temacie to z checia poczytam.
pozdro

G
mirek 2007-06-05 00:00

Re:terminologia techniczna:)

Witam. Ale przyznam szię szczerze że nie wiem co to złącze twarde i miękki. Prosze o wyjaśnienie tego tematu. A może wiem tylko nie znam samego określenia.Co do siły takera to nie mam pojęcia czy można to jakoś określić . Chyba tylko poprzez próbę . Ale oczywiście dużo zależy też od samych zszywek. jak tandetne to natet w miękkie drewno się nie wbiją i jeszcze taker się zapycha. A jak wziąłem z LUX to obijałem plastikowe krzesła i szło bez problemu. tym samym takerem.
Pozdrawiam

G
Michał 2007-06-05 00:00

Re:terminologia techniczna:)

roznica miedzy złączem miekkim a twardym jest taka ze:
na miękkim inaczej realnym jest okreslana sila ktora normalnie pracuje wkretarka podczas wkrecania wkretow w drewno. charakterystyczny jest wykres takiej pracy. stopniowo rosnie do pewnej granicy, poźniej utrzymuje sie praktycznie bez zmian i zaczyna opadac gdy wkret zaczyna mieic gwint w drewnie.
natomiast twardy wystepuje gdy wkret musi sie przewiercic przez warstwe blachy. wykres na poczatku nie ma zadnej wartosci az wkret nie zacznie przechodzic przez blache. w tym momencie bardzo szybko rosnie do góry i w momencie urwania (przewaznie łepka wkreta) i szybko spada.
co do róznic to taka ze twardy jest 2 a nawet 3 krotnie wyzszy od miekkiego. narzedzia markowe podaja ten i ten, z przewaga na twardy zeby przyciagnac klienta. z tego co sie orientuje to B&D i DeWALT podaja na miekkim, DeWALT podaje jeszcze moc użyteczna wkretarek.
pozdro

G
Marcin 2007-06-06 00:00

Re:terminologia techniczna:)

moc użyteczną w oparciu o co? przeciez to czysta szarlataneria wyrażać "moc użyteczną" w oparciu o urządzenie o zasilaniu z akumulatora prądem stałym ;P
to jak z podawanaiem max momentu obrotowego wyrażonego w Nm w przypadku cieżkich młotów kujących klasy sds MAX. Czysta teoria w dodatku nikomu nie potzrebna ;.)
pozdro

1 2