terminologia techniczna:)

G
Michał 2007-06-07 00:00

Re:terminologia techniczna:)

jednak jest roznica. testowalem kiedys dwie wkretarki. oby dwie mialy 30Nm momentu. tyle ze jedna miala podany na twardym a druga na miekkim. test wygladal w ten sposów ze polaczylismy je krotkim pretem szejciokatnym. dalej bylo uruchomienie. koles nawet nie wcicnal przycisku do konca.
zaznaczam ze aku bylu naladowane.
a co moment chodzi mi o to, ze nie wysokie parametry sie licza i po co oszukiwac klienta?????
pozdro

G
Marcin 2007-06-07 00:00

Re:terminologia techniczna:)

no wiesz Michale, testowaliście dwie wkrętarki jedną na wkręcaniu miękkim a druga na twardym??? ;D
czego to miało dowieść, bo jakoś tego nie chwytam. Jak się coś testuje to w zbliżonych warunkach i z w miarę identycznie ustawionymi parametrami. Wówczas można mówić o miarodajności i rzetelności takiego testu.
BTW: a jaki był wynik?
pozdro

G
Michał 2007-06-11 00:00

Re:terminologia techniczna:)

nie zrozumielismy sie. chcialem pokazac ze moment podawany na tabliczkach cenowch jest nie ten co powiniwn. ludzie sie dziwia, jak makita z 40Nm jest slabsza od dewalta z 22Nm. powstaje wielkie oburzenie bo "makita to makita" (nie moge rozgrysc tego sformulowania) a co do testu pracownik sie spieral ze ich marka jest silniejsza i przegral. moja wkretarka ma dokladnie 29,4Nm a jego ok 15Nm na miekkim (producent podawal 30Nm na twardymm tyle ze nie nie zaznaczyl tego)
pozdro

G
Michał 2007-06-16 00:00

Re:terminologia techniczna:)

klient pyta: a gdzie sa płytki do cięcia?
jak myslicie o co mu chodzilo??
pozdro

G
Michał 2007-08-21 00:00

Re:terminologia techniczna:)

witam.
jak widać postanowiłem wyciągnąć ponownie ten temat:)
wiadomo w świecie, że głównym parametrem wiertarek elektropneumatycznych jest siła uderzenia podawany w dżulach [J]. a teraz pytanie. która siła podana na końcu wiertła czy na pobijaku będzie większa??
pozdro

G
mirek 2007-08-21 00:00

Re:terminologia techniczna:)

Witam.
Tak na moje to większa siła uderzenia będzie na pobijaku. I jak znam życie producebci podają tą wartość w opisach narzędzi. A na końcu dłuta ta warość zdecydowanie spada.
Pozdrawiam

G
Pablo 2007-08-21 00:00

Re:terminologia techniczna:)

moc użyteczną w oparciu o co? przeciez to czysta szarlataneria wyrażać moc użyteczną w oparciu o urządzenie o zasilaniu z akumulatora prądem stałym ;P
A dlaczego ? Jeśli można zapytać.
Paweł

G
Michał 2007-08-21 00:00

Re:terminologia techniczna:)

jak już wiadomo na tabliczkach znamionowych podawana jest moc znamionowa, czyli pobór prądu przy pełnym obciążeniu.
moc użyteczna to moc podawana po odrzuceniu różnych strat np: tarcia, energi na ciepło i oddawanie ciepła, opory rozruchu itp.
co do akumulatorówek to nie powiem dokładnie jaki jest przelicznik z V na W. podawanie sprawności przez firmy daja troche informacji np:
dajmy na to że przy wkrętarce moc użyteczna silnika wynosi ok 190W i ma aku 12V o pojemności 1,3Ah i konkurencja użyteczna 120W aku 12V i 2,0Ah to zauważysz taką różnice, że aku o mniejszej liczbie Ah wystarcza na dłuższy okres pracy. czyli podsumówując silnik o wyższej mocy użytecznej zużywa mniej prądu i nie potrzebuje dużej pojemności aku.
jeżeli coś jeszcze potrzeba na ten temat, to czekam na pytania
pozdro

G
Marcin 2007-08-22 00:00

Re:terminologia techniczna:)

hmmm... a mi się zdaje, że próba przeliczania mocy silnika zasilanego prądem stałym w wkrętarkach na waty nie ma większego sensu. Gdyby ten parametr był możliwy do miarodajnego pomiaru i miałby jakiekolwiek w tym przypadku praktyczne znaczenie byłby przecież podawany na tabliczce lub w katalogu a nie jest...
Silnik pobiera zawsze niezależnie od obciążenia to samo napięcie w Voltach, zmienia się jedynie jego w zależności od obciążenia pobierany amperaż. Stąd dłuższa lub krótsza żywotność pracy na wyższej (2-3 Ah) pojemności akumulatorach.
przy małych wkrętach wkrętarka weźmie np: 12 V i 13 A, a przy długich i grubych wkrętach 12 V i np 28 A i to ma główny wpływ na czas pracy/rozładowanie akumulatora.
Próba wyrażenia mocy takiego silnika w Watach to czysto teoretyczne spekulacje. Skoro silnik pracuje ciągle z tym samym napięciem a mocą i parametrami dokręcania operuje się w zasadzie tylko za pomocą przekładni. To przekładnia odpowiada za moment dokręcania i siłę, nie silnik. Silnik wprawia całość jedynie w ruch obrotowy, zarówno przekładnię jak i wiertło.
Próba wyrażenia mocy wkrętarki w watach to teoria podobnie jak próba policzenia ilości wkręceń na jednym cyklu ładowania akumulatora. Za dużo zmiennych ma na to wpływ by mówić o miarodajnym wyniku
pozdro

G
Pablo 2007-08-23 00:00

Re:terminologia techniczna:)

Ja myślę że parametr ten (moc) może być pożyteczną (ale nie konieczną, mamy przecież moment, obroty i napięcie) informacją a jego określenie przez pomiar nie stanowi problemu. Problemy mogą się pojawić z ujednoliceniem zasad pomiaru. Ze znanych mi maszyn tylko DeWalt podaje moc maszyn bezprzewodowych co uniemożliwia wykorzystanie tego parametru do porównań z innymi producentami (AEG - moment statyczny i Wh na aku) . To co napisali Michał i Marcin nt sprawności i obciążeniu - głównym czynniku decydującym o czasie pracy baterii uważam za słuszne. Inaczej wykorzysta energię pobraną z aku np. wiertarka złożona z porządnych komponentów, prawidłowo dobranych itp. niż wynalazek marki XX złożony z tego co tanio wyprodukowano. Skracanie czasu pracy ze wzrostem obciążenia nie trudno zauważyć ale.... Poszukam w necie charakterystyk silników do elektronarzędzi może coś ciekawego da się zauważyć. A może jest tak że zbyt słabe narzędzie pracujące w zakresie maksymalnych parametrów (na granicy mocy użytecznej :) ) pobiera zdecydowanie więcej prądu niż mocniejsza nieco maszyna nie wysilona w takim stopniu ?
Paweł

G
Marcin 2007-08-24 00:00

Re:terminologia techniczna:)

masz rację, zbyt słabe narzędzie pracujące na granicy dopuszczalnych średnic np. wierteł (tzw. zakres przeciążenia, na którym pracować narzędziem należy bardzo ostrożnie) pobiera (a w markowych narzędziach tylko próbuje pobrać) znacznie większe napięcie z sieci. Różne firmy różnie ten system nazywają, bosch to nazwał constans electronics, czyli zabezpieczenie przed poborem większej mocy pod dużym obciążeniem niż to wynika ze specyfikacji i możliwości silnika. Mocno obciążona kątówka o mocy 2,1 kW potrafi bez takich zabezpieczeń pobrać przy obciążeniu i 3 kW lub lepiej. To samo analogicznie tyczy się wiertarek. A to już równia pochyła ku spaleniu silnika. Maszyna się przegrzewa, wzrasta rezystancja, maszyna pobiera więcej prądu z sieci, znów się przegrzewając, potem znów wzrost rezystancji i tak w kółko dopóty się nie spali. Po to się narzędzia zabezpiecza tak szeroko znienawidzoną wśród niektórych użytkowników elektroniką (część użytkowników uważa wyposażenie narzędzia w elektronikę za wadę) by nie dopuścić do uszkodzenia wirnika.
A wracając do próby wyrażenia w watach mocy wkrętarki aku. Uważam nadal ze to możliwe tylko w teorii, bo jak zmierzyć moc silnika zasilanego prądem stałym, którego przyrost wydajności reguluje się wyłącznie przez natężenie prądu?
Mi się wydaje że ta wartość byłaby inna za każdym pomiarem pod różnymi stopniami obciążenia narzędzia, dlatego uważam nawet teoretyczne podawanie mocy aku w Watach za bezcelowe i mylące.
pozdro

G
Michał 2007-09-05 00:00

Re:terminologia techniczna:)

to który rzuci teraz temacik??

G
JK 2009-05-04 00:00

Re:terminologia techniczna:)

Prosze;) Statyczny moment obrotowy(AEG) jak on się ma do max. momentu obrotowego?;) Dla przykładu dwa narzędzia:
(Bosch)GSB13 ok 11Nm
(AEG)SBE 600R ok 21Nm

G
JK 2009-05-05 00:00

Re:terminologia techniczna:)

Poprawka nazwy: Statyczny moment utyku;)

1 2