Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

G
jozek 2007-07-15 00:00

Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

Rozgladam sie za profesjonalna mlotowiertarka wielkosci/mocy/klasy - bosch gbh 5-40, hitachi dh 40/dh 45, czy tez makita hr4001/hr4011. Na ktora byscie sie zdecydowali, z ktorej korzystacie, jakie macie o niej zdanie, lub z jaka opinia o nich zescie sie spotkali?
Rozgladam sie tez za profesjonalna bruzdownica z odkurzaczem. Na ktora sie zdecydowac, co wybrac ...?

G
Michał 2007-07-16 00:00

Re:Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

witam. jeżeli chodzi o HR4001/HR4011 to proponuje model 4011. jeżeli chodzi o parametry to sa takie same ale 11 ma dodatkowo amortyzowaną rękojeść.
co do bruzdownic to rzecz ma się tak(z tego co wiem):
bruzdownica osobno i odkurzacz przemysłowy,
jak wybierać to taka która ma sporo możliwości ustawiania szerokości bruzdy,
pozdro

G
Marcin 2007-07-16 00:00

Re:Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

co do bruzdownic, to śmiało mogę polecić boschowskie, jak dotąd żadna mi nie wróciła zepsuta. Podobnie z odkurzaczami. Wszystko oczywiście w zależności od tego co chcesz z tą bruzdownicą robić. Pamiętaj, że innego modelu użyje elektryk GNF 20 CA (max gł 20 mm), innej instalator, hydraulik, GNF 35 CA 935 mm) lub ekstremalnie modele GNF 65 A i GSF 100 CA. Z tym że ta ostania pracuje z jedną tarczą a nie dwoma.
I od razu zalecenie używaj tego z głową. masz zrobić bruzdę na 20 mm? zrób ją w dwóch przejściach po 10 mm.
Wbrew pozorom po pierwsze skończysz szybciej niż gdybyś wziął całość na raz, po drugie mniej obciążysz sprzęt,a po trzecie mniej zużyjesz samą tarczę diamentową.
Sam odkurzacz poza odpylaniem, przede wszystkim ma za zadanie usuwać urobek zmniejszając zużycie tarczy, jak również schładzać ją przez obieg powietrza znów zmniejszając jej zużycie, więc poza czystym miejscem pracy są również inne zalety. nie wspominając o czystych płucach ;)
pozdro

G
jozek 2007-07-17 00:00

Re:Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

Dzieki za odpowiedzi. Po kilku dniach googlowania doszedlem do nastepujacych wnioskow.
Jesli chodzi o mlotowiertarke
- Makity wogole odpadaja - nigdzie nie udalo mi sie odnalesc danych dotyczacych energii udaru modeli HR4001/HR4011. Dopiero w "wyzszym" modelu ktory jest ciezszy i drozszy, pisza o bodajze 8J.
- Bosch GBH 5-40 - zdania co do niego sa podzielone. Zaryzykowalbym stwierdzeniem, ze przewazaja pozytywne opinie choc negatywnych nie jest wcale tak malo. Sam tez mam mieszane odczucia co do Boscha dlatego, ze mialem okazje pracowac starym modelem gbh4 i raczej nie wzbudzil on mojego zachwytu. Wykluczac go jednak nie wykluczam.
- Gdzies na forum, moze nawet i tutejszym, choc nie tylko, znalazlem nastepna propozycje - Milwaukee Kango 545. Milwaukee z tego co wyczytalem ma nalezec do pierwszej, scislej ligi, jezeli o profesjonalny sprzet (elektronarzedzia) chodzi. Porownujac jej wszystkie dane oraz sama cene ... wyglada na to, ze tak moze byc. Co o niej sadzicie, macie jakies doswiadczenia ....?
- Znalazlem tez Duss-a PX 46/PX 76. Sila swojego udaru 7/8,5 J moze nie powalaja na nogi swoich konkurentow ale mam takie nieodparte wrazenie, ze pomimo tego nienadzwyczajnego udaru w praktyce moglyby smialo konkurowac nawet z Kango a kto wie czy lepiej/wydajniej albo wygodniej by sie z nim nie pracowalo. Kiedys, raz jeden, pracowalem ze starym, bardzo starym i stosunkowo ciezkim Dussem ale jezeli o wydajnosc pracy (urobku) chodzi byl bezkonkurencyjny nawet w stosunku do Hilti. Minusem na pewno bedzie jego cena, serwis i kiedys ewentualne czesci. Co o nim sadzicie, macie jakies doswiadczenia ...?
- No i ostatnie co znalazlem, swoimi danymi, oraz nawet sama cena, zbytnio nie odstepujaca od reszty konkurencji - AEG PN 4000. Minusem bedzie chyba podobnie jak w Duss-ie serwis i ewentualne czesci. Co o niej sadzicie, jakies doswiadczenia ... ?

G
Marcin 2007-07-17 00:00

Re:Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

dokładnie, jeśli mogę coś Ci doradzić trzymaj się uznanych i popularnych marek a nie orientalnych wynalazków. Gwarancja kiedyś się skończy a to nie jest sprzęt który kupujesz/wymieniasz na nowy co 2-3 lata.
Potem będą problemy ze znalezieniem serwisu który podejmie się naprawy lub samodzielnemu zdobyciu części. A te do marek popularnych kupisz w zasadzie wszędzie.
pozdro

G
jozek 2007-07-17 00:00

Re:Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

dokładnie, jeśli mogę coś Ci doradzić trzymaj się uznanych i popularnych marek a nie orientalnych wynalazków. Gwarancja kiedyś się skończy a to nie jest sprzęt który kupujesz/wymieniasz na nowy co 2-3 lata.
Potem będą problemy ze znalezieniem serwisu który podejmie się naprawy lub samodzielnemu zdobyciu części. A te do marek popularnych kupisz w zasadzie wszędzie.
pozdro
No coz powiem tak - jezeli mialbym sie zasugerowac kol wywpowiedzia to sposrod tych mlotowiertarek ktore do tej pory wymienilem wybor bylby w miare jasny - Bosch ... gdyby nie jakies negatywne opinie o nim ... gdyby nie moje lekkie uprzedzenie ... Z jednej strony nie moge go jakos wykluczyc, z drugiej, na niego sie zdecydowac ...
Duss jest dla mnie duzo bardziej profesjonalna (i pewna) marka (niz Bosch) ale gdyby nie tylko ta jego cena ale rowniez a wrecz przede wszystkim serwis i czesci ...
AEG to tez raczej zaden wynalazek ... ale (faktycznie) rowniez jakos malo popularny ...
Co kolega/koledzy sadza o Milwaukee (Kango 545) - spotkalem sie z opinia, o czym zreszta wspominalem, ze to wrecz najwyzsza polka wsrod profesjonalnych narzedzi. Podobno jest to wspolny koncern AEG, Atlas Copco i jeszcze czegos tam.
A moze zainteresowac sie Metabo np. KHE 55?

G
jozek 2007-07-17 00:00

Re:Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

co do bruzdownic, to śmiało mogę polecić boschowskie, jak dotąd żadna mi nie wróciła zepsuta. Podobnie z odkurzaczami. Wszystko oczywiście w zależności od tego co chcesz z tą bruzdownicą robić. Pamiętaj, że innego modelu użyje elektryk GNF 20 CA (max gł 20 mm), innej instalator, hydraulik, GNF 35 CA 935 mm) lub ekstremalnie modele GNF 65 A i GSF 100 CA. Z tym że ta ostania pracuje z jedną tarczą a nie dwoma.
I od razu zalecenie używaj tego z głową. masz zrobić bruzdę na 20 mm? zrób ją w dwóch przejściach po 10 mm.
Wbrew pozorom po pierwsze skończysz szybciej niż gdybyś wziął całość na raz, po drugie mniej obciążysz sprzęt,a po trzecie mniej zużyjesz samą tarczę diamentową.
Sam odkurzacz poza odpylaniem, przede wszystkim ma za zadanie usuwać urobek zmniejszając zużycie tarczy, jak również schładzać ją przez obieg powietrza znów zmniejszając jej zużycie, więc poza czystym miejscem pracy są również inne zalety. nie wspominając o czystych płucach ;)
pozdro
Co do bruzdownicy. Wybor nie jest az tak duzy jak w przypadku mlotowiertarek choc jak sie tak naprawde dobrze poszuka to jest w czym wybierac. Sam nie wiem czemu nie wspomnialem o odkurzaczu, chyba dlatego, ze dla osob obeznanych w temacie jest to rzecz raczej oczywista - bruzdownica i odkurzacz tworza dopiero razem calosc. Jestem tez zdania, ze bruzdownica i odkurzac powinny byc jednej firmy.
Tutaj juz jednoznacznie wykluczam Boscha - mialem okazje pracowac z bruzdownica Boscha i Hilti. Porownywac ich nawet nie zamierzam bo to jakby porywnywac Fiata i Mercedesa ... Moge jedynie powiedziec, ze pomimo staran nie umialem znalesc odpowiedniego sposobu ("chwytu") zeby, jak to sie popularnie mowi, dobrze lezala w rece, dobrze sie nia pracowalo. Znam opinie odwrotne i nie przypominam sobie zebym sie gdzies spotkal z krytyka bruzdownic Boscha. Moze gdybym wczesniej nie robil z Hilti tez mialbym inne zdanie.
Elektryk kiedy potrzebuje schowac plaski kabel rzeczywiscie starcza te 20mm ale ... gdy przyjdzie mu schowac juz jakis troche wiekszy (np. od ok. 5x2,5 w gore) okragly kabel lub jakas rurke/peszel w ktorym np. nie pojdzie tylko jeden kabel tel to juz ... po zawodach. To tak tytulem wyjasnienia. Sam wlasnie jestem elektrykiem ...
O tym cieciu na dwa razy pierwszy raz slysze. Wycialem juz, jak dotad, lacznie, conajmniej jakichs pareset metrow a moze i pare km rowkow ... Widzialem tez jak inni cieli ... Przy pierwszej jednak okazji z ciekawosci na pewno wyprobuje ten sposob.

G
jozek 2007-07-18 00:00

Re:Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

Co do bruzdownicy i odkurzacza to biore pod uwage zestawy (bruzdownica plus odkurzacz) dwu firm - makity i milwaukee. Wybor byl troche trudny gdyz tak naprawde zestawy, szczegolnie bruzdownice tak naprawde prawie wcale nie roznia sie pomiedzy soba danymi technicznymi ... Wydaje mi sie, ze bruzdownica Makity bedzie mi bardziej "lezec" w rece - bedzie mi sie z nia wygodniej pracowac.
Co do mlotowiertarki ... tutaj dalej biore pod uwage Boscha, Milwaukee, Metabo. Ktora z nich byscie mi jakos szczegolnie polecali albo ktora odradzali? Licze na wasza pomoc i porady bo sam jakos nie moge sie zdecydowac.

G
Marcin 2007-07-18 00:00

Re:Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

a co chcesz ta mlotowiertarką robić?

G
jozek 2007-07-18 00:00

Re:Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

Wiercic w betonie koronka 70 (pod puszki), robic przewierty przez sciany bet., fundamenty, wiertlem 40-50mm, wykuwac w betonie/cegle dziury pod rozdzielnie, kable, wykuwac wyciety bruzdownica beton, ... ogolnie prace zwiazane glownie z elektryka.

G
jozek 2007-07-19 00:00

Re:Ktora profesjonalna wiertarke i bruzdownice wybrac?

Po wieludniowym maratonie kiedy to kazda wolna chwile przeznaczalem jednej tylko sprawie ... dokonalem mam nadzieje najbardziej slusznego wyboru ;) zdecydowalem sie "zaryzykowac" z Makita. Mozna dosyc duzo pozytywnych opinii o niej znalesc - m.in. na pewnym forum elektrycznym :) Sile udaru tez udalo mi sie wkoncu odnalesc - jak sie nie myle 9,5J czyli pod tym wzgledem nie odstaje od swoich "konkurentow".
Bardzo dziekuje za udzielone porady.
Jak juz bede mial jakies swoje zdanie o sprzecie Makity postaram sie z nim z wami podzielic - dla dobra szukajacych, potomnych, ... ;) :)
Pozdrowka

1

Kategorie :